رئیس كل گمرك اعلام كرد:

14 و نیم میلیون تن كالای اساسی وارد شد

14 و نیم میلیون تن كالای اساسی وارد شد به گزارش شمال صنعت رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: از ۲۲ میلیون تن كالای وارد شده، ۱۴ و نیم میلیون تن كالاهای اساسی بوده كه عموما شامل نهاده های دامی است و در مجموع، ۹۰ درصد كالاهای وارداتی كالاهای واسط بوده اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، مهدی میراشرفی تصریح كرد: در هشت ماه گذشته آمار تجارت خارجی كشور امیدواركننده است؛ به صورتی كه امسال تابحال ۱۱۰ میلیون تن واردات و صادرات از راه گمرك انجام گرفته كه از این عدد، ۲۲ میلیون تن آن سهم واردات و ۸۸ میلیون تن هم سهم صادرات است.
رئیس كل گمرك ایران اضافه كرد: هرچند آثار مخرب تحریم ها بر كسی پوشیده نیست، اما تابحال با وجود تحریم های ظالمانه و تروریسم اقتصادی كه كشور را تهدید می كند، هنوز دشمنان نتوانسته اند راه را بر تجارت خارجی كشور ببندند و این به این علت است كه ایران بزرگتر از آن است كه بتوانند با تحریم ما را زمینگیر كنند.
حجم واردات و صادرات ۱۱۰ میلیون تن بود
وی اظهار داشت: از آماری كه طی هشت ماهه اول امسال از تجارت خارجی استخراج می شود مشخص است كه حجم واردات و صادرات ۱۱۰ میلیون تن بوده كه ۱۶ و ۴ دهم درصد در وزن صادرات افزایش را نشان داده است كه این یعنی ۸۸ میلیون تن و این عدد نسبت به سال قبل كه ۷۵ میلیون تن بوده است افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
میراشرفی اضافه كرد: در واردات هم ۲۲ میلیون تن كالا وارد كشور شده كه سال قبل این عدد ۲۱ و ۷ دهم میلیون تن بوده است كه این یك و نیم درصد افزایش وزنی در واردات كالا را نشان داده است.
رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: ارزش واردات كشور به لحاظ فنی چهار و هفت دهم درصد نسبت به مدت مشابه كاهش داشته است و در ارزش واردات و صادرات هم ۱۰ و هشت دهم درصد كاهش را در این آمار مشاهده می كنید، اما باید اشاره نمود كه ما در صادرات، برای كاهش آثار تحریم بر صادركننده ها و تولیدكننده ها میانگین در هشت ماهه نخست امسال ۳۰ درصد پایه های ارزش صادرات را در گمرك كاهش داده ایم تا صادركننده بتواند به راحتی ارز خویش را وارد كشور كند.
میراشرفی تصریح كرد: اگر این ۳۰ درصد را لحاظ نماییم یعنی ۳۰ درصدی كه ما از پایه های ارزش صادراتی در گمرك كاسته بودیم در میزان صادرات ضرب نماییم به شكلی عدد صادرات ۳۰ درصد بیشتر از آنچه كه در آمار هست می شود پس با این محاسبه می توان ادعا كرد اگر در شرایط عادی قرار بود از تجارت خارجی كشور آماری گرفته شود تراز تجاری كشور هم اكنون مثبت می شد.
واردات ۱۴.۵ میلیون تن كالای اساسی
وی اضافه كرد: درباره تركیب كالاهای وارداتی از ۲۲ میلیون تن كالای وارد شده، ۱۴ و نیم میلیون تن كالاهای اساسی بوده كه عموما شامل نهاده های دامی است و در مجموع ۹۰ درصد كالاهای وارداتی كالاهای واسط بوده اند و كالای مصرفی محسوب نمی گردد، یعنی كالاهایی كه باید در بخش زنجیره تولید قرار بگیرد در هشت ماهه امسال بیشتر وارد كشور شده اند.
رئیس كل گمرك ایران افزود: تركیب كالاهای صادراتی در هشت ماهه امسال هم عموما كالاهای پتروشیمی بوده كه در این لیست خود پتروشیمی مقام اول را در صادرات داشته و مقام دوم به میعانات گازی اختصاص یافته است و در كنار این دو ۵۲ درصد سهم از این تركیب را هم سایر كالاها تشكیل می دادند.
میراشرفی اظهار داشت: برپایه این آمار كه طی هشت ماهه اول سال ۹۷ احصا شده با عنایت به ۱۱۰ میلیون تن كالا در صادرات و واردات، صادرات كشور چهار برابر به لحاظ وزنی بیشتر از واردات بوده است كه این یعنی در بحث حمل، فروش و اشتغال گمرك توانسته موفق عمل كند.

1398/09/21
15:39:58
5.0 / 5
4252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور