در اجلاس رسمی اوپك چه گذشت؟

در اجلاس رسمی اوپك چه گذشت؟ به گزارش شمال صنعت اوپك روز پنجشنبه صد و هفتاد و هفتمین نشست رسمی خویش را برگزار و بدون اعلام كاهش بیشتر تولید نفت برای پشتیبانی از قیمتها به پایان برد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، كشورهای عضو گروه صادركنندگان نفت اوپك روز پنجشنبه بدون اعلام كاهش بیشتر تولید نفت كه از قیمتهای جهانی نفت پشتیبانی خواهد كرد، مذاكراتشان را به پایان بردند.

یك سخنگوی اوپك به خبرنگارانی كه ساعت ۱۰ شب به وقت وین منتظر نتیجه نشست این گروه بودند، اعلام نمود كنفرانس مطبوعاتی برگزار نخواهد شد و تنها یك بیانیه مكتوب منتشر خواهد شد. سپس شاهزاده عبدالعزیز، وزیر انرژی عربستان سعودی و سایر مقامات اوپك بدون اعلام توافق این نشست را ترك كردند.

انتظار می رفت اعضای اوپك تداوم كاهش تولید نفت را كه در سه سال قبل به اجرا گذاشته اند اعلام كنند. با این وجود الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه اعلام نمود كه كاهش بیشتر تولید نفت مورد مذاكره قرار دارد. قیمتهای نفت در سالهای اخیر تحت تأثیر رشد فزاینده عرضه از جانب كشورهای خارج از اوپك به خصوص آمریكا، روند كاهشی پیدا كرده است.

اعضای اوپك پیش از این با كاهش تولید ۱.۲ میلیون بشكه نفت تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت كرده بودند. نواك كه كشورش عضو اوپك نیست اما در گروه اوپك پلاس مشاركت دارد، روز پنجشنبه اعلام نمود این گروه سرگرم مذاكره درباره عمیق كردن كاهش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشكه در روز است تا بازار از فصل تقاضای ضعیف در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به سلامت عبور كند.

مقامات اوپك روز جمعه به مذاكراتشان با متحدان غیراوپك خود ادامه می دهند.

عربستان سعودی عمده بار كاهش تولید نفت اوپك را بر دوش گرفته اما بعضی از كشورها همچون عراق مكرر از سهمیه تولید نفت خود تخطی كرده اند. نرخ پایبندی اعضای اوپك به توافق كاهش تولید نفت از ۱۳۵ درصد در اكتبر به ۱۵۲ درصد در نوامبر افزایش پیدا كرد اما عراق و نیجریه در بین كشورهایی بودند كه همچنان در عمل به تعهداتشان كوتاهی كرده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحلیل گران می گویند كشورهایی كه تابحال به تعهداتشان تحت پیمان محدودیت عرضه عمل نكرده اند اگر به كاهش بیشتر تولید رای دهند، بی نتیجه خواهد بود.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اوپك اطلاع داده بود كه ریاض كشورهای عراق و نیجریه را برای بهبود پایبندی به توافق نفتی تحت فشار قرار داده كه امكان دارد كاهش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشكه در روز را فراهم آورد. روسیه هنوز با تمدید توافق فعلی یا كاهش بیشتر تولید موافقت نكرده است اما یك منبع مطلع اظهار نمود مسكو احیانا هفته جاری با اوپك به توافق می رسد و تنها خواهان مشخص شدن چند مساله باقی مانده است كه یكی از آنها نحوه محاسبه تولید نفت این كشور است. میعانات گازی در آمار تولید نفت روسیه گنجانده شده در حالیكه برای سایرین این طور نیست و روسیه خواستار حذف میعانات در محاسبه تولید نفت این كشور است. زنگنه روز پنجشنبه اظهار داشت: موضع روسیه درباره این مساله منطقی است.
1398/09/15
13:37:14
5.0 / 5
4687
تگهای خبر: تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور