یك مقام مسئول اعلام كرد

خط اعتباری ویژه برای ایجاد انبارها در چابهار

خط اعتباری ویژه برای ایجاد انبارها در چابهار به گزارش شمال صنعت یك مقام مسئول از عرضه پیشنهاد اختصاص خط اعتباری ویژه برای توسعه انبارها در منطقه آزاد چابهار به بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه اطلاع داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، ایرج حسن پور امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از بندر چابهار با برشمردن پتانسیل های بی نظیر این بندر در تخلیه و بارگیری كالاها اظهار داشت: توسعه محور شرق از چندین سال قبل در استان های سیستان و بلوچستان، كرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان تعریف شده بود و بعد از سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بازدید از منطقه آزاد چابهار تأكیدات بسیاری بر توسعه سواحل مكران كه از چابهار تا جاسب و هرمزگان كشیده شده است، با قوت ادامه یابد.
دبیر شورای هماهنگی توسعه بندر چابهار تصریح كرد: در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه بندر چابهار به علت ظرفیت های ویژه مورد توجه قرار گرفته كه در این راستا شورای توسعه بندر چابهار زیر نظر معاون اقتصادی رئیس جمهور تشكیل شده است. به نحوی كه این شورا با حضور اعضای موثری همچون سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، استانداری سیستان و بلوچستان و راه آهن و سازمان منطقه آزاد چابهار به صورت مرتب پیگیر هستند.
وی اضافه كرد: اولین نشست این شورا در چابهار تشكیل شده و تأكیدی بر این صورت گرفت كه ۵۰ درصد كالاهای اساسی تا آخر سال در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شوند.
حسن پور با اشاره به اینكه رسوب كالا در بندر امام خمینی لزوم سوق دادن تخلیه و بارگیری كالاهای اساسی به سمت بندر چابهار را دو چندان كرد، اظهار داشت: بخش عمده ای از تخلیه كالاهای شركت پشتیبانی امور دام كشور و هم شركت بازرگانی دولتی ایران در بندر چابهار صورت می گیرد كه بر این اساس ۴ كشتی ذرت و جو از شركت پشتیبانی امور دام و یك كشتی شكر و یك كشتی برنج متعلق به شركت بازرگانی دولتی ایران تخلیه شده است. كه در مجموع ۴۰۰ هزار كالای اساسی را تشكیل می دهد.
این مقام مسئول در شورای توسعه اقتصادی چابهار به وجود انبارهای طریق القدس به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در منطقه آزاد چابهار اشاره و تصریح كرد: با تكمیل و بازسازی این انبارها، ظرفیت آن به ۵۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت. این در شرایطی است كه مقرر شده ظرف ۳ ماه آینده این انبارها نوسازی و تحویل داده شوند.
دبیر شورای هماهنگی توسعه بندر چابهار با اشاره به اینكه هم اكنون یك كشتی شكر در انبارهای طریق القدس در حال تخلیه است، تصریح كرد: مصوباتی صورت گرفته تا با اختصاص یك خط اعتباری ویژه از جانب بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه، شرایطی برای سرعت بخشیدن به توسعه بندر چابهار فراهم گردد. به نحوی كه ایجاد انبارها از جانب بخش خصوصی در جوار اسكله از این خط اعتباری تأمین مالی خواهند شد.
وی خاطرنشان كرد: پیشبینی شده ایجاد مخازن ذخیره سازی روغن به ظرفیت بیشتر از ۴۰۰ هزار تن از جانب بخش خصوصی و هم سیلوی گندم به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن مورد پیگیری قرار گیرد.
حسن پور تصریح كرد: نگرانی ها درمورد ظرفیت های حمل و نقل جاده ای چابهار وجود دارد كه برنامه ریزی شده تا در جهت رفع آن گام های جدی برداشته شود. به این معنا كه مشوق هایی به راننده های كامیون داده شود تا حمل بار از این منطقه را با سرعت بیشتری انجام دهند.
این مقام مسئول از تصویب پیشنهاد واردات هزار دستگاه كامیون با پلاك منطقه آزاد در شورای حمل و نقل و ترافیك اطلاع داد و اظهار داشت: این كامیون ها برای استفاده در جاده ترانزیتی چابهار- میلك به كار گرفته خواهند شد.
دبیر شورای هماهنگی توسعه بندر چابهار افزود: سوق دادن تخلیه و بارگیری كالاهای اساسی در بندر چابهار به علت ملاحظات پدافند غیر عامل است. ضمن اینكه كاهش هزینه واردات و ایجاد پیوند تجاری میان عمان، امارات، افغانستان، پاكستان و كشورهای CIS است.
حسن پور، واردات بخشی از قطعات خودروی مورد نیاز كشور از راه بندر چابهار را یاد شده قرار داد و تاكید كرد: به منظور تخلیه كالاهای معدنی هماهنگی هایی با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و هم سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صورت گرفته تا بخشی از مواد معدنی صادراتی كشور از راه این بندر روانه بازارهای هدف صادراتی شوند. ایشان در ادامه از عرضه پیشنهاد افزایش تخفیف سود بازرگانی واردات كالاها از ۱۰ به ۲۵ درصد در منطقه آزاد چابهار اطلاع داد و اظهار داشت: در عین حال ایجاد امكانات آزمایشگاهی در این بندر و راه اندازی خط كشتی رانی را دنبال می نماییم. در مجموع ۳۰ درصد از كالاهای وارداتی بخش خصوصی از راه چابهار خواهد بود و الان حداقل دو كشتی بخش خصوصی برای تخلیه كالاهای اساسی در راه این بندر قرار دارد.

1398/08/22
19:14:46
5.0 / 5
4444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور