نگرانی شدید رئیس بزرگ ترین بانك آمریكا از نرخ بهره منفی

نگرانی شدید رئیس بزرگ ترین بانك آمریكا از نرخ بهره منفی شمال صنعت: جیمی دیمون آگهی داد كه نرخ های بهره منفی در طولانی مدت دارای عواقبی خواهند بود كه حتی قابل درك نیستند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، مدیرعامل بانك "جی پی مورگان" در مصاحبه با سی ان بی سی اعلام نمود كه كاهش نرخ بهره تعیین كننده سرنوشت بازی نیست و نمی تواند تغییر چشم گیری در افزایش رشد اقتصادی ایجاد كند. وی با اشاره به اتخاذ سیاست نرخ بهره منفی در مناطق مختلف جهان اظهار داشت: بعنوان یك سیاست دائمی، نرخ بهره منفی واقعا ایده بدی خواهد بود چون پیامدهایی دارد كه ما حتی از درك كامل آنها نیز عاجز هستیم.
در شرایطی كه بعضی از بانكهای مركزی در نقاط مختلف جهان همچون در اروپا و ژاپن نرخ بهره را به سطح منفی رسانده اند، خیلی از بانكداران ارشد در آمریكا از فدرال رزرو خواسته اند تا به این جریان نپیوندد. دیمون از مقامات آمریكایی خواست تا بجای بازی با نرخ بهره، بوسیله تغییر در سیاست گذاری ها به تقویت رشد اقتصادی كمك كنند.
مدیر عامل بانك جی پی مورگان در ادامه سخنان خود اظهار داشت كه نرخ بهره چیزی نیست كه بیش تر از همه او را نگران می كند بلكه كاهش اطمینان فعالان تجاری به محیط كسب و كار كه در نتیجه جنگ تجاری و اتفاقات ژئوپلتیكی تشدید شده است، مایه نگرانی بسیار بزرگ تری خواهد بود.
قبل تر صندوق بین المللی پول نیز در گزارش خود با آگهی نسبت به نتایج سیاست نرخ بهره منفی اعلام نموده بود كه تشویق به وام های ارزان می تواند منجر به پیدایش یك كوه بدهی دیگر شود كه بار سنگینی بر سر رشد در گام های بعد خواهد بود.
انتظار می رود كه با تداوم روند نزولی رشد اقتصادی در كشورهای مختلف، نرخ های بهره كماكان در سطح پایینی باقی بمانند. هم اكنون نرخ بهره در سوئیس، ژاپن، منطقه یورو و سوئد منفی است و بانك مركزی آمریكا نیز از جانب دولت و رئیس جمهور این كشور تحت فشار زیادی برای كاهش نرخ بهره قرار دارد.
منبع:

1398/07/30
19:13:45
5.0 / 5
4176
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور