معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه:

عراق جدی ترین هدف اقتصادی و توسعه صادرات برای ایران است

عراق جدی ترین هدف اقتصادی و توسعه صادرات برای ایران است به گزارش شمال صنعت معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در هیچ كجای دنیا بازاری مانند بازار عراق برای ایران وجود ندارد و عراق جدی ترین هدف اقتصادی ایران است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، غلامرضا انصاری شامگاه چهارشنبه در سی و سومین نشست گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان كردستان، تصریح كرد: خوشبختانه پس از قطع شدن صادرات نفت همه مسؤلان مجبور شدند كه فكر كنند و این مهم را می توان یك تحول بزرگ برای بهبود شرایط اقتصادی كشور دانست چون كه همه به دنبال راهی هستند تا این وضعیت را تغییر دهند و می توان مساله تحریم های نفتی ایران را یك فرصت طلایی برای كشور جهت بهره گیری از دیگر ظرفیت های موجود دانست.
وی اضافه كرد: البته از گذشته یك سری ساز و كار و افكار اقتصادی در ایران وجود دارد كه هر چه تلاش نماییم باز هم نمی توانیم آنها را تغییر دهیم و سال ها به دلیل وجود پول نفت این شیوه تفكر در حوزه اقتصادی شكل گرفته و مبارزه كردن با آنها بسیار مشكل است چرا به این افكار اعتقاد دارند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: با این وجود امیدواریم با قطع شدن صادرات نفت یك سری از این تفكرات اصلاح گردد و ساز و كارهای اقتصادی كشور در راه جدیدی قرار گیرد و به سمت یك اقتصاد پویا و مقاوم در مقابل بحران های مختلف در منطقه پیش برویم.
انصاری خاطرنشان كرد: عراق مهمترین كشور در سیاست خارجی ایران است، چه از بعد سیاسی، چه از بعد اقتصادی و چه از بعد فرهنگی كه همانطور كه می دانیم میلیون ها نفر در طول سال از این كشور به ایران وارد می شوند و همین طور از كشور ما هم میلیون ها نفر به عراق سفر می كنند كه نشان داده است تا چه اندازه وابستگی فرهنگی بین دو كشور وجود دارد و چقدر ریشه های فرهنگی مشترك بین این دو كشور وجود دارد و این ظرفیت بسیار بزرگ اقتصادی و فرهنگی می تواند باشد.
وی بیان كرد: در حوزه سیاسی هم تحولاتی در چند سال قبل در عراق اتفاق افتاده كه نقش ایران به خوبی در این تحولات چه در بحث مبارزه با تروریسم و مبارزه با صدام به خوبی نمایان است و همه اینها توانست ظرفیت های سیاسی خوبی را بین دو كشور ایجاد كند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: اما مهمترین عنصری كه می تواند تحكیم كننده این روابط باشد بحق فعالیت های اقتصادی می باشد كه بستگی دارد از این ظرفیت چگونه بتوانیم استفاده لازم را ببریم كه اگر در این عرصه كوتاهی صورت گیرد بدون شك در دو حوزه دیگر هم با مشكلاتی مواجه خواهیم شد و از همین رو باید یك عزم جدی و ملی در ایران برای انجام یك كار اقتصادی بسیار بزرگ در عراق و یك تجارت بسیار سالم ایجاد شود و در این راه نباید به همین روابط اقتصادی كه داریم بسنده نماییم و باید به دنبال سرمایه گذاری های عظیم مانند ایجاد خط راه اهن سنندج به سلیمانیه باشیم.
انصاری تصریح كرد: شمال عراق یكی از فرصت های طلایی برای استان كردستان است چون كه از بعد فرهنگی ریشه این دو منطقه بسیار بهم نزدیك است و زبان مشترك مردم این دو منطقه می تواند مزیتی برای رونق فعالیت های اقتصادی باشد و از آن طرف هم علاقه بسیار زیادی از جانب طرف عراقی برای توسعه روابط تجاری با ایران وجود دارد كه باید به دنبال این باشیم كه چگونه از این فرصت ها می توان استفاده نمود.
وی اضافه كرد: هر كسی كه در ایران می خواهد در حوزه تجارت خارجی فعالیت كند نباید تجارت با عراق را فراموش كند چون كه كشور عراق یك كشور بسیار ثروتمند است كه گستردگی جمعیتی آن هم بگونه ای است كه دسترسی تجار ایرانی به بازارهای بزرگ عراق به راحتی فراهم می شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: متاسفانه هم اكنون تجارتی كه ما با كشور عراق داریم تجارت عادلانه و مانایی نیست و درست است كه ما سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار به عراق صادرات داریم اما در طرف مقابل تنها چند صد میلیون صادرات از كشور عراق را به ایران شاهد می باشیم كه این تجارت دوجانبه نیست و باید به سمتی حركت منیم كه تجارت این دو كشور به صورت بالانس صورت گیرد تا بتواند پایدارتر و قوی تر باشد.
انصاری خاطرنشان كرد: ما تمام تلاش خویش را به كار گرفته ایم كه بتوانیم این تجارت دو طرفه را به سرانجام برسانیم و از همین رو به مقامات عراقی پیشنهاد داده ایم از راه صادرات مجدد و پایانه های مرزی میزان صادرات كشور عراق به ایران را می توانند بالا برند به این گونه كه از راه مرزهای ایران كالاهای خویش را به دیگر كشورها ارسال نمایند و هم اینكه كالاهایی كه مورد نیاز ایران است را برپایه یك تفاهم نامه با عنایت به مراودات تجاری كه با آنها داریم برای ما بخرید.
وی بیان كرد: امروزه روزانه میلیون ها دلار جنس از راه دیگر مرزهای كشور وارد كشور می شود كه بخش عمده آنها از راه تركیه، آذربایجان، افغانستان و پاكستان وارد شده كه بیشتر آنها هم كالاهای اساسی و مورد نیاز كشور است كه اگر توسط كشور عراق تامین گردد هم می تواند برای عراق درآمد داشته باشد و هم روابط تجاری دو كشور را بالانس كند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: لازمه اینكار یك موافقت نامه ترانزیت است تا ما برای واردات كالاهای خود به كشور هزینه دو برابری را متحمل نشویم كه از یك سو برای وارد كردن جنس و از جانب دیگر برای صادر كردن همان جنس مجبور به پرداخت عوارض كمرگ شویم و این همان كاری است كه در تركیه، آذربایجان، افغانستان و پاكستان شكل گرفته است.
انصاری تصریح كرد: یكی دیگر از پیشنهادات ایران به دولت عراق بحث ایجاد یك منطقه صنعتی مشترك است كه هر دو طرف مناطقی را برای راه اندازی این شهرك پیشنهاد داده اند و امیدواریم یكی از این مناطق توسط هر دو طرف مورد موافقت قرار گیرد كه این كار سبب حضور سرمایه گذاران دو كشور در منطقه شده و تحكیم روابط اقتصادی و تجاری را هم به دنبال خواهد داشت.
وی اضافه كرد: همه می دانند كه روابط تجاری روابط پایداری نیست و امكان دارد امروز صادرات محصولی مانند گوجه فرنگی را داشته باشیم اما فردا طرف مقابل در تولید این محصول به خودكفایی می رسد و در نتیجه با مشكل روبرو شده، همانگونه كه امروز هم شاهد این مشكل در بحث صادرات گوجه فرنگی و سیب هستیم كه عراق به سمت خودكفایی در تولید این محصولات در حركت است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: بهترین راه برای ایجاد یك روابط تجاری پایدار حركت به سمت سرمایه گذاری مشترك است و شهرك های صنعتی بهترین ظرفیت برای تحكیم این روابط اقتصادی هستند و هم اكنون هم دولت عراق برای كسانی كه قصد سرمایه گذاری در این كشور را داشته باشند، امتیازات خوبی را در نظر گرفته است.
انصاری خاطرنشان كرد: یكی دیگر از كارهای اقتصادی كه می تواند به موفقیت برسد، كشت فراسرزمینی است كه ایران در این زمینه در كشورهایی مانند قزاقزستان، برزیل و بعضی از كشورهای افریقایی در حوزه كشاورزی سرمایه گذاری انجام داده است كه محصولات آن گاها به داخل كشور آمده و یا در خیلی از موارد در همان منطقه عرضه می شود.
وی بیان كرد: با عنایت به آب و زمین های مناسب كشتی كه در منطقه كردستان وجود دارد، اینكار یك فرصت بسیار مناسب برای سرمایه گذاری است و می توان با مطالعه به حوزه كشت فرا سرزمینی در اقلیم كردستان عراق هم ورود كرد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: بحث دیگری كه تجار باید به آن توجه داشته باشند قراردادهای تجاری است كه بین طرف های ایرانی و عراقی باید به صورت جدی به آن پرداخته شود و از جانب اتاق های بازرگانی بر محكم بسته شدن این قراردادها تاكید شود چون كه حالا شاهد می باشیم برخی تجار به سفارتخانه های ما رجوع می كنند و مدعی هستند كه كالایی را صادر كرده اند و الان نمی توانند پول خویش را وصول كنند.
انصاری تصریح كرد: نباید تنها به علت یك آشنایی كوچك دست به فعالیت های اقتصادی و تجاری بدون عقد قرارداد تجاری محكم بزنیم و انتظار داریم اتاق های بازرگانی ما از وجود مشاوران حقوقی بهره بگیرند تا قراردهای محكمی در بحث فعالیت های تجاری بسته شود.
وی اضافه كرد: یكی از مشكلاتی كه در بحث فعالیت های اقتصادی با كشور عراق دیده می شود این است كه شركت های ایرانی در عراق دفاتر نمایندگی ندارند تا امور خویش را به صورت روزانه و مداوم پیگیری كنند در حالیكه كشوری مانند تركیه شركت هایی كه مبادرت به سرمایه گذاری و یا مبادلات تجاری با عراق می كنند دفاتر بسیار مجهزی دارند كه روزانه بازار عراق را هم مورد مطالعه قرار داده و می دانند كه در چه مقطع زمانی چه كالایی در عراق مورد نیاز است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: كشور عراق هنوز دارای یك ساز و كار اقتصادی ثابت و روشن نیست و فعالیت اقتصادی در عراق نیازمند شناخت كافی از بازار این منطقه دارد و ما آنگونه كه باید بازارهای عراق را نمی شناسیم و باوجود اینكه سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار در این منطقه مبادلات تجاری صورت می گیرد اما سهم ایران از این میزان بسیار ناچیز است.
انصاری خاطرنشان كرد: متاسفانه در كشور ما هنوز ساز و كار صادرات آنگونه كه باید درست و صحیح پیش نمی رود و نباید صرف اینكه یك محصول را تولید می نماییم و آنرا به خارج از مرز می فرستیم فكر نماییم كه مشكلی در این عرصه نداریم بلكه باید تمام زیرساخت ها در این زمینه به خوبی فراهم گردد.
وی بیان كرد: به جهت اینكه وارد ساز و كار صحیح صادرات شویم احتیاج به ابزارهایی داریم كه مهمترین آنها صندوق پشتیبانی از صادرات، بانك توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی است كه باید به عرصه صادرات ورود جدی داشته باشند و تجار را حمایت كنند تا دیگر تجار ما هیچ دغدغه ای به جز صادرات كالای خود نداشته باشند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: دولت باید صندوق پشتیبانی از صادرات را تقویت كند و این در شرایطی است كه صندوق پشتیبانی از صادرات ما هم اكنون تنها با ۲۰۰ میلیون دلار، دو میلیارد دلار تضمین پذیرفته است كه ریسك بسیار بزرگی است.
انصاری تصریح كرد: درست است كه بانك توسعه صادرات هم در تحریم ها قرار گرفته اما اگر بتوانیم این بانك را هم تقویت نماییم می توان با ایجاد یك مثلث با استفاده از صندوق توسعه ملی، صندوق پشتیبانی از صادرات و بانك توسعه صادرات امنیت بیشتری را برای تجار در جهت گسترش صادرات ایجاد نماییم.
وی اضافه كرد: هم اكنون متاسفانه هیچ كدام از تجار ایرانی به منابع مالی بین المللی دسترسی ندارند و در داخل هم اگر از منابع مالی بانكی استفاده می نمایند متهم می شوند به سواستفاده در حالیكه بانك ها برای همین منوال بوجود آمده اند تا منابع مالی خویش را در اختیار سرمایه گذاران و تجاری قرار دهد كه می توانند با استفاده درست از آنها فعالیتی اقتصادی را انجام دهند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: متاسفانه امروز شاهد می باشیم به جای قدردانی از كسانی كه با استفاده از منابع مالی بانك ها در جهت فعالیت های اقتصادی گام برداشته اند، مورد محاكمه قرار می گیرند.
انصاری خاطرنشان كرد: در هیچ كجای دنیا بازاری مانند بازار عراق برای ایران وجود ندارد كه بیشتر كالاهای مورد نیاز خویش را باید از راه دیگر كشورها تامین كنند و باید بگونه ای عمل نماییم كه میزان صادرات كالا به این كشور بیشتر شود و از آن طرف هم میزان واردات ما از عراق افزایش یابد تا مبادلات تجاری همواره برقرار باشد.
وی بیان كرد: امروز بزرگترین مشكل كشور ما بحث اقتصادی می باشد كه با عنایت به فشاری كه از جانب وزیر امور خارجه بر سفارتخانه های ما وارد شده بیشتر از ۶۰ درصد فعالیت این سفارتخانه ها بر محور فعالیت های اقتصادی در حال حركت است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: متاسفانه یكی از اشكالات حوزه اقتصادی كشور این است كه نتوانسته ایم در این چند دهه افراد اقتصادی بزرگی را پرورش دهیم و تازه به این فكر افتاده ایم كه این كار هم چند سال دیگر زمان نیاز دارد.
انصاری تصریح كرد: یكی از موفقیت هایی كه امروز می توانیم به دنبال آن باشیم استفاده از ظرفیت كشورهای همسایه است كه به واسطه تحریم های نفتی به فكر برقراری ارتباط با آنها افتاده ایم و این یك روند درست است چون كه در تمام دنیا بزرگترین شركای تجاری هر كشوری همسایگان آنها هستند كه ما به واسطه پول نفت آنها را فراموش كرده بودیم.
وی اضافه كرد: امروز به جایی رسیده ایم كه بیشتر از ۵۵ درصد از صادرات و مبادلات اقتصادی ما بین كشورهای همسایه اتفاق می افتد و این یك تجارت خارجی سالم می باشد كه باید به فكر این باشیم كه از یك روابط صرف تجاری به یك روابط اقتصادی برسیم و برای رسیدن به این هدف احتیاج به موافقت نامه های تجارت ارزی داریم كه در گاهی اوقات در داخل كشور ضد آنها عده ای جبهه می گیرند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: اگر ما می خواهیم در تجارت با دنیا روابط اقتصادی برقرار نماییم باید از راه این تقاهم نامه ها این كار صورت گیرد و با واگذاری بخشی از بازار داخلی به دیگر كشورها برای خود از بازارهای جهانی سهم بگیریم.
انصاری خاطرنشان كرد: نباید این انتظار را داشته باشیم كه به جز قاچاقچیان هیچ كسی حق ندارد كه به بازار ایران ورود كند و در مقابل بخواهیم كه دیگر كشورها بخشی از بازار خویش را به ما واگذار كنند كه هیچ منطقی این مساله را نخواهد پذیرفت.
وی بیان كرد: به دنبال این هستیم كه مرز سیرانبند بانه را با همكاری دولت عراق بازگشایی نماییم تا هم مرز تردد و هم مرز تجاری شود كه زیرساخت های ایران در این مرز فراهم است، اما در طرف مقابل فراهم كردن زیرساخت های لازم زمانبر است كه امیدواریم هر چه سریعتر این اتفاق رخ دهد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در انتهای سخنان خود اظهار داشت: در بحث راه آهن سنندج تا سلیمانیه هم ما كاملا با این مورد موافق هستیم و اگر بتوان زیرساخت های آنرا فراهم نمود و در عراق هم برای بحث فاینانس این طرح منابع مالی را تامین كرد، وزارت امور خارجه آمادگی دارد كه به قضیه ورود كند.


منبع:

1398/07/20
14:42:03
5.0 / 5
4097
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور