معاون وزیر راه خبر داد:

افزایش ۶ درصدی صادرات غیرنفتی در نیمه نخست ۹۸

افزایش ۶ درصدی صادرات غیرنفتی در نیمه نخست ۹۸ به گزارش شمال صنعت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، از افزایش ۶ درصدی صادرات غیرنفتی در شش ماهه نخست امسال اطلاع داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، محمد راستاد، در مراسم بهره برداری از پروژه های عمرانی بندر خرمشهر تصریح كرد: بندر خرمشهر از آغاز جنگ تحمیلی، تحت حمله های دشمن بعثی بوده، اما با این وجود، امكانات این بندر توانست از مدافعان این شهر در مقابل حمله های بعثی حمایت كند.
وی اضافه كرد: تا قبل از آغاز جنگ تحمیلی، بندر خرمشهر فعالترین بندر كشور بود و در مقاطعی از زمان، ۵۰ درصد حجم فعالیت های بنادر ایران، به بندر خرمشهر با مجموع ۵ میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال، اختصاص داشت.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در سال های اخیر شاهد سرمایه گذاری و بهره برداری از پروژه های عمرانی در بندر خرمشهر بودیم و امروز، مجموعا ۲۳۰ میلیارد تومان پروژه در این بندر به بهره برداری می رسد؛ ضمن اینكه افتتاح ترمینال كانتینری این بندر سبب می شود تا ترافیك كانتینری به یكی از مهمترین فعالیت های بندر خرمشهر، تبدیل گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه حجم تخلیه و بارگیری كالای كانتینری در كشور كاهش یافته است، خاطرنشان كرد: باوجود كاهش فعالیت های كانتینری، بندر خرمشهر توانست صادرات غیرنفتی سایر كالاها را حفظ كند.
راستاد در مورد لایروبی اروند اظهار داشت: تابحال ۱۸۱ فروند انواع مغروقه از اروند، خارج كرده ایم و تنها سه فروند مغروقه در سمت ساحل ایران رودخانه اروند و سه فروند در میانه این رودخانه باقی مانده است؛ ولی مابقی مغروقه ها به ساحل عراق اختصاص دارد.
وی میزات تخلیه و بارگیری كالای كانتینری در بنادر را نسبت به میزان سرمایه گذاری انجام شده، بسیار پایین عنوان و تصریح كرد: برای جبران این كاهش، سازمان بنادر و دریانوردی در نظر دارد مكانیزم های تشویقی شامل تخفیف عوارض بندری را برای تجار و صاحبان كالا اعمال نماید.
راستاد از دیگر اقدامات سازمان بنادر برای توسعه فعالیت های بنادر كشور را، افزایش ترانشیپ و كاپوتاژ كالا از بنادر بزرگ مانند بندر امام خمینی (ره) و بندر شهیدرجایی به سایر بنادر خصوصا بندر شهیدبهشتی دانست و اظهار داشت: با حمایت سازمان بنادر از جابجایی كالا بین بنادر در یك سال گذشته، خصوصا در ترانشیپ گندم میان بندر امام خمینی(ره) با بندر شهید بهشتی چابهار توانسته ایم، سه میلیون لیتر صرفه جویی مصرف سوخت و سه هزار دستگاه كامیون از ترافیك جاده ها به دست آوریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به جهادی خواندن عملكرد بخش دریایی و بندری كشور از جانب معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان كرد: باوجود تحریم ها در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۲۲ درصدی واردات غیرنفتی از بنادر و ۶ درصدی صادرات غیرنفتی از بنادر را به دست بیاوریم؛ همینطور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، هفت میلیون تن صادرات غیرنفتی داشته ایم كه دو برابر سال پیش از آن بوده است.


منبع:

1398/07/05
19:26:06
5.0 / 5
4631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور