در جلسه كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان كرمان مطرح شد؛

انعقاد تفاهمنامه ایران خودرو و سایپا با قطعه سازان بمی

انعقاد تفاهمنامه ایران خودرو و سایپا با قطعه سازان بمی شمال صنعت: جلسه كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان كرمان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار كرمان و تعدادی از مسئولین استانی و شهرستانی و فعالان اقتصادی در شهرستان بم اجرا شد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، "محمدجواد فدایی" استاندار كرمان عصر امروز چهارم مهرماه در این نشست با تشریح وضعیت مجموعه خودروسازی ارگ جدید بم اظهار داشت: در بازدید امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجموعه كارخانه های خودروسازی و قطعه سازی مجموعه ارگ جدید بم، مقرر شد كه شركت های ایران خودرو و سایپا با قطعه سازان ارگ جدید بم برای تامین قطعاتشان قراردادهایی را منعقد كنند كه این مهم موجب رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.
وی با اشاره یكی دیگر از دستاوردهای سفر وزیر صمت به بم، عنوان كرد: مقرر شد كه جهت استفاده از تسهیلات تبصره ماده ۱۸، سقفی قائل نشویم كه این مهم موجب رفع مشكلات نقدینگی خیلی از واحدهای تولیدی در استان كرمان خواهد شد.
استاندار كرمان با بیان این مطلب كه در جنگ اقتصادی هستیم و باید همانند دوران دفاع مقدس عمل و مقاومت كرده تا پیروز شویم، بیان كرد: اساسا وزیر صنعت، معدن و تجارت اجازه نخواهد داد كه هیچ واحد تولیدی مجموعه ارگ جدید بم تعطیل شوند و شاهد رونق بیشتر تولید در استان خواهیم بود
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، "هادی شهسوارپور" فرماندار بم نیز در این نشست با اشاره به فرصت ها و تهدیدات شهرستان های بم، اظهار داشت: به طوری جدی معتقدیم كه اگر فرصت های شهرستان بم را به غنیمت نشكاریم، باید هزاران برابر انرژی و هزینه را برای رفع تهدیدات صرف نماییم.
وی كشاورزی و صنعت خودروسازی را دو صنعت اصلی در شهرستان بم دانست و بیان كرد: ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب در سال فقط در ۱۰ هزار هكتار مصرف می شود كه نتیجه آن در این منطقه تولید بیشتر از ۸۵ هزار تن خرمای است اما آب مصرفی بخش صنعت كمتر از یك درصد است این در شرایطی است كه میزان گردش مالی این بخش، ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است.
فرماندار بم با بیان این مطلب كه ۴ شركت خودروسازی مجموعه ارگ جدید بم حدودا تعطیل (نیمه فعال) و فقط دو شركت خودروسازی فعال می باشند، (۷ شركت خودروسازی و ۴۳ واحد تولیدی در بم وجود داشته كه ۶ مورد آن در گذشته فعال بود)، اشاره كرد: طبق تجربیات گذشته و امكانات موجود، حدودا ۳۵۰ هزار دستگاه در سال، شركت های خودروسازی در بم می توانند تولید كنند و شایان ذكر است كه پس از برجام تولید خودرو در بم به ۱۱۴ هزار دستگاه رشد كرد اما پس از لغو برجام این میزان در سال ۹۷ به ۸۰ هزار دستگاه كم شد.
وی ادامه داد: اگر به سمت افزایش استفاده از ظرفیت قطعه سازان این مجموعه برویم اساسا جوابگوی نیاز كشور خواهیم بود ضمن آنكه اگر فقط ظرفیت حال حاضر این شركت ها نیز كامل فعال شود، ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید در این منطقه ایجاد خواهد شد.
شهسوارپور با تاكید بر اینكه سرمایه ها و زیربناها برای قطعه سازی در بم موجود است، در ادامه از تحریم ها و تاثیرات آنها بر تولید سخن به میان آورد اظهار نمود: امروز ما وضعیت بحرانی داریم و امیدواریم با عملكرد مناسب و جهادی و اتخاذ تصمیمات مناسب وضعیت اشتغال این شهرستان را به حالت اول بازگردانیم.
وی با اشاره به اینكه در سال ۹۷ حدود ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از حقوق گمركی در شهرستان بم، پول به حساب خزانه دولت واریز شده است، عنوان كرد: ۴۰ درصد مالیات برارزش افزوده استان توسط این مجموعه پرداخت شده است كه نشان داده است باید نگاه ویژه ای به این منطقه و این مجموعه خودروسازی داشته باشیم.
منبع:

1398/07/04
20:41:42
5.0 / 5
4517
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور