جدال نقدینگی و عرضه كنندگان سهام در بازار سرمایه

جدال نقدینگی و عرضه كنندگان سهام در بازار سرمایه شمال صنعت: در چهارمین روز معاملاتی بازار سهام در این هفته بیشتر سهم ها در بورس و فرابورس ایران با افزایش قیمت مواجه گشتند و فاكتورهای بورس تهران روند افزایشی را ادامه دادند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در چند روز گذشته اخطارهایی در مورد احتمال ریزش شاخص كل بورس از سمت بعضی از فعالان بازار شنیده شد و حتی عده ای از سهامداران از ترس این ریزش سهام خودرا فروختند. حتی منفی شدن روز گذشته شاخص هم احیانا می تواند ناشی از رفتار این دسته از سهامداران بازار باشد كه با فروش سهام خود و ایجاد افزایش عرضه، موجب پایین آمدن قیمت ها و در كل منفی شدن شاخص شد.
با این وجود امروز شاخص باردیگر ۲۵۱۰ واحد مثبت شد و این می تواند نشانه آن باشد كه فروش و عرضه این افراد گرچه بر طبق محاسبات خودشان می توانست درست باشد، اما احتمال دارد كه با واقعیت همخوانی نداشته باشد.
چیزی كه می تواند تحلیل آنها را مردود و نتیجه كار را برعكس كند ورود نسبتا گسترده و اخیر نقدینگی به بورس است؛ به عبارت دیگر قدرت پول هایی كه اخیرا به بورس وارد شده اند احیانا خیلی بیشتر از قدرت پول هایی است كه عده ای از سهامداران از ترس ریزش، شاید بطور موقت از آن خارج كنند و همین سوژه احتمال اصلاح عمیق شاخص را خیلی كم می كند.
در حال حاضر بازارهای موازی بورس از بازدهی كمتر و حتی منفی نسبت به بازار سرمایه برخوردار می باشد و انگیزه را برای ورود و ماندن پول در بازار سرمایه بیشتر كرده كه می تواند احتمال ادامه دار بودن ریزش بازار بورس را دور از ذهن كند.
همانطور كه اشاره شد امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۵۱۰ واحد رشد كرد و به رقم ۲۸۵ هزار و ۵۷۳ واحدی رسید. همین طور شاخص كل هم وزن با ۴۵۳ واحد افزایش رقم ۷۷ هزار و ۴۵۱ واحدی را تجربه نمود.
شاخص آزاد شناور با ۲۶۱۶ واحد رشد مواجه گردید و تا رقم ۳۲۴ هزار و ۷۸۴ واحدی رشد كرد. شاخص بازار اول و دوم هر كدام به ترتیب ۱۹۲۶ و ۴۶۰۵ واحد رشد كردند.
فولاد مباركه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و گروه مپنا هر كدام به ترتیب ۵۶۵، ۴۰۵ و ۳۰۲ واحد به رشد فاكتورهای بازار كمك كردند، اما در عین حال معدنی و صنعتی گل گهر، نفت پارس، پالایش نفت تبریز هر كدام به ترتیب ۶۳، ۳۳ و ۲۴ واحد در افت فاكتورهای بازار موثر بودند.
امروز گروه فلزات اساسی نیز بعد از مدت ها توانست ارزش معاملات را از آن خود كند؛ بطوریكه حجم معاملات آن به ۲۹۲ میلیون سهم و اوراق مالی رسید كه ارزش آن حدود ۱۷۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود. در این گروه بیشتر از نیمی از سهم ها با افزایش قیمت مواجه گشتند.
گروه محصولات شیمیایی با ارزش معاملات ۱۳۱ میلیارد تومان و حجم ۱۱۸ میلیون سهم در دومین رتبه از لحاظ ارزش قرار گرفت. خیلی از شیمیایی ها امروز با نوسان قیمت كمتر از یك درصد مواجه گشتند.
در این میان گروه خودرو، حمل و نقل و غذایی به جز قند بعد از دو گروه یاد شده شاهد بیشترین ارزش معاملات بودند.
همچنین امروز در بورس تهران تعداد نمادهای مثبت به ۲۱۷ و تعداد نمادهای منفی به ۱۲۷ رسید. در فرابورس ایران نیز بیشتر سهم ها با افزایش قیمت مواجه بودند؛ بطوریكه تعداد نمادهای مثبت به ۱۲۳ و تعداد نمادهای منفی به عدد ۶۹ رسید.
ارزش كل معاملات بورس تهران به رقم ۱۳۴۴ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم سه میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.
آیفكس با ۰.۷ واحد رشد مواجه گردید و به عدد ۳۷۱۵ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار به رقم ۸۹۱ میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات عدد ۱.۸ میلیارد تومان را تجربه نمود.
منبع:

1398/06/12
19:09:26
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: ارز , بورس , پتروشیمی , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور