یك مقام مسئول خبر داد؛

برگزاری جلسه تولیدكنندگان ذغال سنگ

برگزاری جلسه تولیدكنندگان ذغال سنگ به گزارش شمال صنعت یك مقام مسئول از برگزاری جلسه تولیدكنندگان ذغال سنگ با وزیر صنعت اطلاع داد و اظهار داشت: بیشتر معادن ذغال سنگ، ایمنی لازم را ندارند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، محمد مجتهدزاده، رئیس انجمن ذغال سنگ ایران در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت تولید ذغال سنگ در كشور اظهار داشت: درخشان ترین دوره فعالیت ذغال سنگ در ایران در فاصله سال های ۴۵ تا ۵۵ بوده است كه در آن زمان عملكرد منطبق بر آخرین تكنولوژی های روز دنیا بوده است، اما اكنون پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی تنها معدن ذغال سنگ طبس با تكنولوژی روز دنیا مشغول به كار است و سایر معادن شرایط مناسبی به لحاظ تكنولوژی ندارند.
وی اضافه كرد: ۱۰۰ هزار كیلومتر از مساحت ایران را نواحی ذغال سنگ خیز شامل طبس، كرمان، البرز شرقی و البرز مركزی تشكیل می دهند كه مجموع این چهار ناحیه یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخایر قطعی ذغال كك شو و یك میلیارد و ۵۰۰ هزار تن ذغال سنگ حرارتی است و البته دو تا سه برابر این ارقام هم ذخایر قطعی ذغال سنگ كشور به حساب می آید.
وی خاطرنشان كرد: بر مبنای آمار دقیق از تولید، در سال ۹۶ معادل یك میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید كنسانتره ذغال سنگ حاصل شده كه نسبت به سال ۹۵ از رشد ۱۵ درصدی برخوردار بوده است، ضمن اینكه عمده این افزایش در رابطه با ناحیه طبس است.
مجتهدزاده میزان نیاز واحد كوره بلند در اصفهان را یك میلیون و ۷۰۰ هزار تن و كوره بلند خاورمیانه در زرند را كه سال ۹۷ وارد مدار تولید می شود، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن كنسانتره عنوان و تصریح كرد: بازار ذغال سنگ و ذخیره آن نشان داده است كه لزوم دارد این بازار را تامین نماییم به خصوص اینكه هم اكنون ۱۳ هزار نفر اشتغال مستقیم وجود دارد كه در صورت افزایش تولید به ۲۰ هزار اشتغال مستقیم ارتقا خواهد یافت.
وی خواهان بهره مندی از تكنولوژی روز دنیا در معادن ذغال سنگ شد و اظهار داشت: امسال ۵۵۰ هزار تن كنسانتره از طبس تولید خواهیم كرد و شیوه تولید منطبق با تكنولوژی در این معدن الگوی مناسبی برای سایر معادن است.
رئیس انجمن ذغال سنگ با اشاره به حادثه تاسف برانگیز معدن زمستانی یورت اضافه كرد: این حادثه توجه افكار عمومی نسبت به ایمنی در معادن ذغال سنگ جلب كرد و الان ارزیابی های ما حكایت از آن دارد كه وضعیت مشابه معدن زمستان یورت در سایر معادن هم مشاهده می گردد كه بخش عمده ای از آن به تجهیزات غیراستاندارد در این معادن برمی گردد و البته وزارت صنایع حساسیت لازم را در این زمینه اتخاذ نموده است و نظارت ها دقیق تر شده؛ چون كه احساس خطر می كنند كه این حادثه مجدد تكرار شود.
مجتهدزاده از برگزاری جلسه ای با وزیر صنعت در روز سه شنبه هفته پیش رو اطلاع داد و اظهار داشت: قرار شده تا گزارشی به همراه پیشنهادات به وزیر صنعت عرضه دهیم كه بر این اساس پیشنهاد ما آن است كه ۴ مركز HSE ایمنی و بهداشت محیط زیست در چهار ناحیه ذغال كشور با مركزیت ناحیه ذغال كرمان، ذغال طبس، البرز شرقی و ناحیه ذغال البرز مركزی از جانب دولت احداث شود كه به تمام تجهیزات ایمنی مجهز شوند.
وی ادامه داد: مسئله ای كه در كاهش حوادث نقش بسیاری دارد، آموزش نیروی كار است كه در هر معدن باید گروه ایمنی و نجات مستقر شده و تجهیزات لازم را در اختیار قرار دهند، ضمن اینكه هر كارگر معدن هم باید به یك كپسول خودنجات مجهز شود.
مجتهدزاده از وجود كپسول های خودنجات در بعضی معادن اطلاع داد و تصریح كرد: این كپسول ها وجود دارند اما تاریخ مصرف آنها گذشته است و پیشنهاد ما آن است كه بعنوان یارانه بخش تولید، كلیه معادن ذغال سنگ مجهز به این كپسول ها شوند.
رئیس انجمن ذغال سنگ ایران از عرضه پیشنهادی به وزیر صنعت در خصوص تغییر در شیوه قیمت گذاری ذغال سنگ اطلاع داد و اظهار داشت: امسال قیمت ذغال سنگ در بازارهای جهانی شكوفاترین وضعیت را داشته است و قیمت از مرز ۲۵۰ دلار در هر تن هم عبور كرده است، ضمن اینكه در ایام ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی هم قیمت به ۲۸۰ دلار هم رسیده است در حالی كه در سال ۹۶ هنوز با گذشت ۱۰ ماه از سال، قیمت از جانب دولت اعلام نشده است.
وی یكی از بخش های پیشران رشد اقتصادی در دنیا را ذغال سنگ دانست و تصریح كرد: علت اصلی رشد اقتصادی آمریكا طی سال ۲۰۱۷ میلادی اعطای بالاترین معافیت مالیاتی به ذغال سنگ و تحرك در این بخش بوده است، در حالیكه اغلب معادن چندین ماه حقوق معوق كارگران را دارند كه امیدواریم در جلسه روز سه شنبه با وزیر صنعت این مشكل حل شود.
مجتهدزاده اظهار داشت: در یك دوره چهارساله از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ چنانچه منابع مالی به صورت تسهیلات بانكی در اختیار تولیدكنندگان قرار گیرد، معادن كوچك و متوسط كه هم اكنون یك میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید دارند می توانند با نوسازی ماشین آلات خود تولید را یك میلیون تن بالا برند، ضمن اینكه برای معادن بزرگ هم ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار منابع ارزی و حدود ۷۰۰ میلیارد تومان منابع ریالی مورد نیاز است كه اگر تسهیلات در اختیار واحدها قرار گیرد، تولید یك میلیون و ۸۰۰ هزار تنی امروز را به ۲ میلیون تن خواهیم رساند.
همچنین سعید صمدی دبیر انجمن ذغال سنگ هم با اشاره به اینكه ذغال سنگ كرمان ۶۰۰ هزار تن تولید داشته كه اكنون به ۳۰۰ هزار تن رسیده است، از تعطیلی مجتمع ذغال سنگ البرز مركزی اطلاع داد.
وی با اشاره به شكل گیری انجمن ذغال سنگ با مجوز اتاق بازرگانی تصریح كرد: تمام تولیدكنندگان اعم از ذغال كك شو و حرارتی، عضو انجمن شده و هدف این است كه تولید را افزایش دهیم؛ چون كه ذغال سنگ منبع انرژی اقتصادی برای ایران است و اگر منابع انرژی را بر مبنای نرخ جهانی طبقه بندی نماییم، ذغال ایران جای توسعه خواهد داشت.
صمدی تصریح كرد: هدف این است كه سیستم های جدید استخراج ذغال را در كشور مستقر نماییم و سیستم های مكانیزه و نیمه مكانیزه را در كارخانجات نصب نماییم تا تولید افزایش یابد.
 

1396/10/16
22:56:38
5.0 / 5
5383
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور