یك مقام مسئول اعلام كرد:

آغاز ثبت سیستمی صورتهای مالی، تفكیك بازرگانان سالم و ناسالم

آغاز ثبت سیستمی صورتهای مالی، تفكیك بازرگانان سالم و ناسالم به گزارش شمال صنعت رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیكی از اضافه شدن امكان ثبت سیستمی صورت های مالی در سامانه جامع تجارت اطلاع داد و اظهار داشت: با این كار، توزیع منابع دولتی بین فعالان اقتصادی سالم وغیرسالم عادلانه می شود.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، علی رهبری بامداد امروز در همایش آشنایی با ساز و كارهای ثبت اطلاعات صورت های مالی در رتبه بندی فعالان اقتصادی با اشاره به اینكه سامانه جامع تجارت بستری را فراهم نموده تا بازرگانان با یك مرتبه ثبت نام بتوانند در تعامل با نظام ارزی كشور قرار گیرند، اظهار داشت: در این سامانه، تجار و بازرگانان می توانند درخواست دریافت ارز، اظهار منشا ارز و اعلام نیازهای ارزی خویش را داشته باشند.
رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیكی تصریح كرد: سامانه جامع تجارت توانسته ارتباطات لازم را بخش عظیمی از دستگاه های دولتی برقرار كرده و با آنها تبادل اطلاعات صورت دهد؛ البته در تبادل اطلاعات با گمرك، مشكلاتی وجود دارد كه در حال حل شدن است.
وی اضافه كرد: سامانه جامع تجارت قراراست در حوزه تجاری، درگاه واحد تعامل بازرگانان و تجار با لایه های حاكمیتی بوده و دستگاه های حاكمیتی هم از راه آن با تجار ارتباط داشته باشند.
این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: اگر مقرر است شرایط بحرانی را حاكمیت نماییم، لازم است پرونده ها را به صورت الكترونیكی مدیریت نماییم. به نحوی كه تمام اسناد و مدارك در گردش اطلاعات میان دستگاه های دولتی قرار گیرند.
وی از پیشرفت پروژه دولت الكترونیك اطلاع داد و اظهار داشت: هنوز در این رابطه كار طولانی در پیش است اما گام هایی برداشته شده كه در جهت شفافیت بسیار مهم به شمار می روند. در چارچوب سامانه جامع تجارت بعنوان بخشی از دولت الكترونیك، گام مهم دیگری در حال برداشتن است كه بر اساس آن صورت های مالی بعنوان مهمترین سند جهت بررسی وضعیت مالی شركت ها در سامانه قرار می گیرد تا بتوان وضعیت اعتباری شركت ها در حوزه مالی را سنجید و از اطلاعات آن بعنوان مبنای مهم تصمیم گیری لایه های مختلف حاكمیت استفاده نمود.
رهبری خاطرنشان كرد: چنانچه این صورت مالی در سامانه بارگذاری شود دولت به راحتی قادر خواهد بود تصمیم بگیرد كه آیا به فلان شركت ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا تسهیلات بانكی بدهد یا خیر و یا حتی می تواند اجازه صادرات برای بعضی از شركت ها را صادر و برای برخی دیگر را متوقف نماید.
رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیكی تصریح كرد: باید سیستمی را داشته باشیم كه بر اساس آن، تاریخچه عملیات تجاری هر یك از بازرگانان و تجار را ثبت و نمره گذاری نماییم تا بتوانیم فعالان اقتصادی را رتبه بندی كرده و عملیات تجاری كشور را شفاف نماییم. بعد از آن، مبنای تصمیم گیری دولت درارائه تسهیلات، سیستمی خواهد بود.
وی با بیان اینكه، كسی كه ارز گرفته و تعهدات خویش را به انجام نرسانده است، تاریخچه رفتارش در این سامانه مشخص خواهد بود، اظهار داشت: در واقع سامانه جامع تجارت با زیربخش ثبت صورت های مالی این امكان را فراهم خواهد آورد كه توزیع منابع بین بازرگانان سالم و ناسالم تفكیك شده و سیستم رتبه بندی هم اعمال شود.
رهبری افزود: امكان به روز رسانی رتبه بازرگانان را هم فراهم نموده ایم و مشخص است كه هر یك از آنها چه بدهی هایی به دولت دارند. پس نهضت پرداخت بدهی های دولتی به راه خواهد افتاد.
رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیكی تاكید كرد: سامانه اعتبار سنجی امتیازات فراوانی دارد كه در چارچوب آن می توان سقف تخصیص ارز برای یك تاجر را هم تعیین كرد. ضمن اینكه تعهدات شركت ها در چارچوب مالیات و نظام ارزی هم مشخص شده و برای ثبت سفارش هم سقف تعیین گردد.
رهبری از در دست اجرا بودن پروژه هایی همچون رتبه بندی صرافان، ترخیص كاران و حق العمل كاران در كنار رتبه بندی واحدهای كسب و كار الكترونیكی اطلاع داد و اظهار داشت: مفهومی به نام آبرو و اعتبار را به نظام تصمیم گیری حاكمیت اضافه كرده و توزیع عادلانه منابع را بین فعالان اقتصادی سالم و ناسالم صورت خواهیم داد.

1398/04/19
14:48:05
5.0 / 5
4151
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور