تدبیر مؤثر برای كاهش مصرف انرژی در بخش كشاورزی و انتشار گازهای گلخانه ای

تدبیر مؤثر برای كاهش مصرف انرژی در بخش كشاورزی و انتشار گازهای گلخانه ای شمال صنعت: شورای عالی انرژی در ایام پایانی سال قبل مصوبه ای داشت كه در صورت اجرایی شدن، به اعتقاد كارشناسان، می تواند مصرف گازوئیل در بخش كشاورزی و باز انتشار گازهای گلخانه ای را كم كند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شورای عالی انرژی ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷ تصویب كرد كه با عنایت به اجرای برنامه فراگیر درباب طرح های عملیاتی برای استحصال و بهره برداری از گازهای در حال سوختن و مشعل، وزارت نفت موظف است حداكثر تا ۳ ماه سپس ابلاغ این مصوبه نسبت به اعلام فراخوان برای گازهای در حال سوختن و مشعل در مناطق باقی مانده شامل مسجد سلیمان، غرب كارون و پارس جنوبی به قیمت عادله سوژه ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه اقدام نماید.
سازوكارهای تشویقی و محدوده دوره تشویق سرمایه گذاران حداقل به مدت پنج سال برعهده وزارت نفت می باشد. همین طور برمبنای مصوبه شورای عالی انرژی، به منظور برق دار كردن چاه ها و تلمبه های آب كشاورزی، وزارتخانه های نفت، نیرو و جهاد كشاورزی موظفند با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به برق دار كردن سالانه ۲۵ هزار حلقه چاه و تلمبه آب تا اختتام برنامه ششم توسعه اقدام نمایند.
در همین خصوص، احمد كفاشی - رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه كشور - درباره این مصوبه شورای عالی انرژی اظهار نمود: این مصوبه، دو سوژه را پوشش می دهد، یكی بحث جمع آوری گازهای مشعل و گازهایی است كه در مناطق نفتی در حال سوختن است. این گازها همانطور كه می دانید، مشكلات زیست محیطی بسیاری را به همراه دارد.
وی ادامه داد: كشورها مطابق برنامه های جامع خود مكلف شده اند یك سری برنامه ها را اجرایی كنند كه انتشار گازهای گلخانه ای را كاهش دهند. مطابق ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه باز تكلیف شده است كه دولت طرح های جمع آوری گازهای همراه را اجرایی و به نحوی عمل كند كه تا اختتام برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد گازها جمع آوری شود.

رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه كشور اشاره كرد: قراردادهایی در وزارت نفت در این خصوص منعقد شده، منتها این مساله به شورای عالی انرژی ابلاغ گردید و مورد بحث قرار گرفت و خروجی این كار این بود كه در امتداد برنامه ششم توسعه تكلیف شد كه جمع آوری گازها در مناطق باقیمانده همچون مناطق نفتی– مسجدسلیمان، غرب كارون و پارس جنوبی- را انجام دهند و جمع آوری این گازها را با قیمت عادله به شركت های غیردولتی واگذار كنند. البته مقرر است مشوق هایی برای تسریع این مساله در این فراخوان ها به كار گرفته شود.
كفاشی متذكر شد: سوژه بعدی، بحث برق دار كردن چاه ها و تلمبه های آب كشاورزی است كه در این خصوص مصوبه شورای عالی اقتصاد را در سال ۱۳۹۳ داشتیم كه از محل قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور ابلاغ گردیده بود. بر این اساس، قرار بود یك سری چاه ها در كشور كه در حدود ۱۰۰ هزار حلقه چاه بود، برق دار شوند.
وی تصریح كرد: با توجه به این كه سه سال از این مصوبه گذشته بود، اما عملكرد قابل توجهی نداشته است. سوژه باردیگر به شورای عالی انرژی ارجاع شد و موانع بررسی گردید. بر این اساس، تكلیف شد كه وزارت نفت و نیرو اقداماتی در این زمینه انجام دهند كه این مصوبه اجرایی شود.

رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه كشور اشاره كرد: شورای عالی انرژی این گونه ابلاغ كرده كه وزارت نفت و نیرو موظف می باشند تدابیری را اتخاذ كنند كه سالانه ۲۵ هزار حلقه چاه تا اختتام برنامه ششم برق دار شود. این پروژه باز همچون پروژه قبلی از لحاظ زیست محیطی بسیار كمك خواهدنمود كه مصرف گازوئیل در بخش كشاورزی كاهش داده شود و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه ای كم شود.1398/02/06
16:21:45
5.0 / 5
4543
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور