معاون شریعتمداری خبر داد؛

طرح ویژه وزارت صنعت برای اشتغالزایی

طرح ویژه وزارت صنعت برای اشتغالزایی به گزارش شمال صنعت معاون وزیر صنعت با تاكید بر اینكه اجرای طرح ضربتی اشتغالزایی در واحدهای صنعتی و صنفی كوچك بلندپروازانه نیست، اظهار داشت: اگر هر یك از ۲۰۰هزار واحد، یك نفر را استخدام كنند، ۲۰۰هزار شغل تولید می گردد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، صادق نجفی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از اجرای طرح ضربتی افزایش اشتغال در واحدهای كوچك و متوسط اطلاع داد و اظهار داشت: اگر هر یك از ۲۰۰ هزار واحد كوچك تنها یك نفر جدید را استخدام كند، ۲۰۰ هزار شغل تولید می گردد. معاون وزیر صنعت اضافه كرد: صندوق ضمانت صنایع كوچك، كار ضمانت صنایع كوچك را به عهده گرفته و دیگر واحدها مشكل ضمانتی ندارند؛ البته اگر تعامل منطقی بین مردم، مسئولان و رسانه ها تولید شود، بخش بزرگی از مشكلات اساسی یعنی معیشت و اشتغال جوانان رفع خواهد شد.
نجفی با اشاره به اینكه ساماندهی و به وجود آوردن صنایع كوچك برای حل بخشی از مسایل و مشكلات اقتصادی كشور همچون وظایف مهم سازمان صنایع كوچك وشهرك های صنعتی است، به این نكته اشاره نمود كه اولویت امروز كشور، صنایع كوچك است و برای تولید اشتغال باید صنایعی كه با ظرفیت كامل كار نمی كنند را به ظرفیت رساند.
وی با اشاره به اینكه بعضی از واحدهای متوقف مانده در شهرك های صنعتی، صاحبان مشخصی ندارند، اظهار داشت: برای عملیاتی كردن استفاده از ظرفیت كامل واحدهای صنعتی كه اكنون با ظرفیت كامل مشغول به كار نیستند؛ با معاونت توسعه روستایی، تفاهماتی انجام شده كه در نواحی روستایی كه شهرك های صنعتی وجود دارند، كار را پیش بریم. معاون وزیر صنعت با اشاره به اینكه معیشت و اشتغال روستاها در گرو تولید واحدهای صنعتی در روستاها است، اظهار داشت: حذف بعضی از مجوزها برای تولید واحدهای صنعتی در شهرك های صنعتی در حال بررسی است كه برای رفع این مشكل، در گام نخست با محیط زیست توافق كردیم كه دیگر به فعالیت واحدهای صنعتی در شهرك ها ورود نكند.
نجفی با اشاره به اینكه ظرفیت های خالی زیادی در شهرك های صنعتی وجود دارد كه با پرداخت تسهیلات و مشوق های سرمایه گذاران می توان این ظرفیت ها را پر كرد، تصریح كرد: هم اكنون هفت هزار و ۸۷۵ واحد صنعتی در شهركها تعطیل و یا متوقف هستند؛ ضمن اینكه چهار هزار واحد هم از دهه ۷۰ متوقف هستند كه بعضی از آنها چرخه عمر صنعتشان به آخر رسیده و برخی دیگر صاحبانشان نامعلوم هستند.
وی معتقد می باشد كه در سه ماهه پایانی سال، حجم فعالیت های صنعتی به شدت بالا می رود و بهره برداری ها هم در این مقطع زمانی انجام می گردد.
نجفی از همكاری با كره ای ها برای تولید مراكز مبادله با كشورهای صاحب تجربه اطلاع داد و اظهار داشت: بخشی از صنایع خویش را به مراكز مبادله ای اختصاص خواهیم داد تا با استفاده از تجربیات جهانی كار را پیش برند، این در شرایطی است كه كره برای توسعه، از صنایع كوچك خود شروع كرده است.
وی با اشاره به اینكه بیش از ۹۰ درصد صنایع در كشور، كوچك هستند، به وجود حدود ۹۶۰ شهرك صنعتی در كشور اشاره و تصریح كرد: حدود ۷۰۰ مورد از آنها فعال است و باید بدانیم كه ۹۸ هزار واحد در حال ساخت قرار دارند یا پروانه ساخت و بهره برداری دریافت كرده اند؛ البتهباید نوسازی در واحدهای صنعتی رخ دهد و اولویت به ترتیب واحدهای كوچك، متوسط و بزرگ است.
 

1396/10/11
20:09:24
5.0 / 5
5129
تگهای خبر: اشتغال , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور