وزیر اقتصاد:

تنها ۸ میلیارد دلار از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری بازگشته است

تنها ۸ میلیارد دلار از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری بازگشته است شمال صنعت: وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری كشور در ۱۱ ماهه امسال تنها ۸ میلیارد دلار به كشور بازگشته كه ۶.۵ میلیارد دلار آنرا باز پتروشیمی ها و فولادی ها بازگردانده اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، هشتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی امشب (دوشنبه) با پیگیری اجرای مصوبه نشست قبلی شورا با سوژه مشكلات فعالان اقتصادی در حوزه ثبت سفارش در خصوص نمایش گزارش وزارت صمت از عملكرد سیستم اعتبارسنجی و رتبه بندی بازرگانان و همین طور بررسی مراتب اعتراض فعالان بخش خصوصی حوزه مسكن و ساختمان به ریاست فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد اجرا شد.
در این نشست علاوه بر وزیر اقتصاد، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس، حمیدرضا فولادگر رئیس كمیسیون پشتیبانی از تولید ملی، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، و حسین میرشجاعیان معاون اقتصادی وزیر اقتصاد حضور داشتند.
فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت در ابتدای این نشست از واردات مواد اولیه، رفع تعهدات ارزی و … همچون مشكلات ثبت سفارش نام برد و اعلام نمود در بخش ماشین آلات ثبت سفارش هایی كه تا تاریخ ۱۶ مرداد انجام شده و برای آنها گشایش ارز انجام شده، با تصویب دولت می توانند ماشین آلات خودرا تا ۲۹ اسفند وارد كنند.
جهش صادراتی با راه اندازی بازار متشكل معاملات ارز
محمدرضا پور ابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی در این جلسه از جلسه مشترك با وزیر اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی آگاهی داد و اضافه كرد: در این نشست كه حسین میرشجاعیان و غلامحسین شافعی باز حضور داشتند درباره دغدغه بازگشت ارز حاصل از صادرات بحث كردیم.
وی با اشاره به اینكه بانك مركزی برمبنای وظایف و مأموریت های خود نظراتش را بیان كرد، افزود: مسیر حركت درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات با گذشته متفاوت شده است.
وی گفت: با اصلاحاتی كه درباره تسویه اسكناس ارز در حوزه صرافی ها انجام شد، سقف بازگشت ارز از ۴ میلیون دلار بالاتر رفته و درباره حواله هم همین طور است.
پورابراهیمی اظهار داشت: از شروع سال آینده بازار متشكل ارز تشكیل خواهد شد و آئین نامه های آن تصویب شده است. فعالیت این بازار موجب جهش صادراتی خواهد شد.
نماینده كرمان در مجلس اصرار كرد كه معیار در مورد نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات باید مواد اولیه مصرفی كالای صادراتی باشد، اشاره كرد: اگر مواد اولیه كالای صادراتی با نرخ ارز ترجیحی وارد شده، حتماً تسویه آن باز باید با نرخ ارز ترجیحی باشد و اگر مواد اولیه آن ارز ترجیحی نداشته، تسویه آن باز می تواند با نرخ ارز سنا باشد.
وی توضیح داد نباید اجازه دهیم نبات صادراتی كه با شكر وارداتی ارز ترجیحی تولید شده، با نرخ ۱۳ هزار تومانی تسویه شود.
وزیر اقتصاد باز در ادامه این مساله اظهار داشت: دولت تا جای ممكن از صادرات حمایت خواهدنمود اما اجازه دهید از بازگشت ۴۰ میلیارد دلار صادراتی نهایت استفاده را ببریم.
وی اعلام نمود كه از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری كشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال تنها ۸ میلیارد دلار به كشور بازگشته كه ۶.۵ میلیارد دلار آنرا باز پتروشیمی ها و فولادی ها بازگردانده اند.
دژپسند با اشاره به اینكه درباره تصمیمات ارزی نباید به عبدالناصر همتی اجحاف شود، اظهار داشت: تصمیمات در رابطه با ارز توسط كمیته ای متشكل از وزرای نفت، صمت، اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس كل بانك مركزی گرفته می شود و دستورالعمل ها تنها توسط بانك مركزی ابلاغ می شود.
وی همین طور اعلام نمود كه صادركنندگان ما به ازای ارزی كه وارد كشور كنند از مشوق های صادراتی برخوردار خواهند شد.

1397/12/14
14:54:51
5.0 / 5
4662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور