واكنش بانك مركزی به اظهارات یكی از تجار مشهور؛

ایشان ۱۶ ۶میلیون یورو صادرات داشته ولی اطلاعاتی عرضه نكرده است

ایشان ۱۶ ۶میلیون یورو صادرات داشته ولی اطلاعاتی عرضه نكرده است به گزارش شمال صنعت بانك مركزی در واكنش به اظهارات یكی از تجار مشهور و اعتراض به راه اندازی سامانه نیما اعلام نمود: ایشان تا آخر آبان بالغ بر ۱۶.۶ میلیون یورو صادرات داشته و ارزی را وارد چرخه اقتصادی نكرده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، بانك مركزی در واكنش به سخنان عسگراولادی در نقد سامانه نیما اطلاعیه ای صادر كرد.
در اطلاعیه بانك مركزی آمده است:
یكی از صادركنندگان مشهور كه سالیان طولانی از محل منابع و امكانات كشور فعالیت تجاری دارد و رئیس اتاق مشترك ایران و چین است، به تازگی در اظهاراتی مدعی شده است «سه ماه است كه صادراتی نداشته ام و با ندانم كاری بانك مركزی صادرات كشور قفل شده است»؛ وی اعتقاد دارد «در صورت عدم اصلاح این شرایط، بهار سختی را پیش رو خواهیم داشت»؛ همینطور در مورد سامانه نیما عنوان كرده است «نیما دفتر دستكی است كه آقایان راه انداخته اند و چند صراف را دور هم جمع كرده اند و اسمش را نیما گذاشته اند.»
در خصوص اظهارات مطرح شده توسط این صادركننده و به منظور روشنگری افكار عمومی باید خاطرنشان كرد: وی تابحال هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی كشور ارائه نكرده است، به صورتی كه دو شركت صادراتی ایشان تا آخر آبان ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۶.۶ میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نكرده است؛ در صورتی كه بخش عمده ای از صادركنندگان متعهد به كشور تابحال بیشتر از ۱۰ میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه و بخشی از واردات كشور از این محل تامین شده است.
سیاست های ابلاغی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به بانك مركزی برای اجرا در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات كاملاً شفاف و روشن است. آمار صادرات كشور كه حاصل بهره گیری از امكانات و منابع مادی و انسانی است به صورت شفاف بنا به اظهار خود صادركنندگان از مبادی رسمی كشور صادر می شود.ضمن اینكه مردم عزیز كشورمان آگاه هستند كه خواسته بانك مركزی به تبع مصوبات شورای عالی اقتصادی می باشد كه ارز حاصل از صادرات كشور به صورت شفاف برای تامین نیازهای وارداتی كالاها و خدمات، همچون مواد اولیه و كالاهای واسطه ای و سرمایه ای بخش های اقتصادی و هم سایر كالاهایی كه لزوم و اولویت دارد به كار گرفته شود. اینكه بانك مركزی در جهت پشتیبانی از تولید داخلی و اشتغال خواهان آن است كه مشخص شود ارز صادراتی برای چه نوع كالاهایی استفاده می شود به نظر خواسته و منافع و مصالح عامه مردم را تامین می كند.
جای تاسف است هر وقت در كشور در جهت شفافیت اقدامی شود فشارها و هجمه های زیادی با بهانه های به ظاهر موجه صورت می گیرد. شرایط تحریم نباید باعث بی نظمی و عدم شفافیت لازم شود، برعكس در زمان تحریم باید نظم، حساب و كتاب و شفافیت های سیستمی قابل كنترل افزایش یابد.
سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) صرفاً به منظور ثبت شفاف اطلاعات و بازاری است كه بدون هیچ گونه محدودیت و سقفی، امكان ثبت اطلاعات و قیمت خرید و فروش ارز در این سامانه بر مبنای نرخ توافقی بین صادركننده و واردكننده وجود دارد. برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی كنند و این كه تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت كنند و طی سالیان طولانی، در اتاق های بسته حوزه تجارت خارجی كشور را قبضه كرده اند و صرفاً منافع شخصی و گروهی خویش را می بینند، بدانند كه مردم كاملاً آگاه و هوشیار هستند. صادقانه به مردم بگویند نیما باعث می شود كارهای پنهان ما بر ملا شود. بنا بر سیاست های ابلاغی صادركنندگان عزیز باید از راه شبكه بانكی، صرافی ها و یا سایر شبكه ها، ارز خویش را به منظور تامین نیاز های وارداتی كشور قرار دهند. برای آگاهی مردم شریف ایران سیاست های ابلاغی بانك مركزی در برگشت ارز حاصل از صادرات عبارتند از:
۱- صادركنندگان محترم نسبت به فروش ارز در سامانه نیما به واردكنندگان اقدام نمایند.
۲- صادركنندگان محترم ارز خویش را به واردكنندگان دارای ثبت سفارش به صورت مستقیم فروخته و هر دو طرف اطلاعات شان را در سامانه نیما ثبت كنند.
۳- صادركنندگان ارز حاصل از صادرات خویش را برای واردات مورد نیاز تولیدی خود استفاده كنند ولی باید هم ثبت سفارش صورت گیرد و هم مطابقت كامل پروانه صادراتی با ثبت سفارش صورت گیرد.
۴- صادركنندگان بخشی از ارز خویش را كه به صورت نقدی وارد می كنند به صرافی های مجاز فروخته و در سامانه سنا ثبت كنند.
همانگونه كه ملاحظه می شود راه های برگشت ارز صادراتی كاملاً شفاف است و صحبت هایی از قبیل ناشناخته بودن نیما برای خارجی ها، اساساً حرف بی ربطی است و ضرورتی ندارد.

1397/11/30
14:14:09
5.0 / 5
4686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور