یك تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران

یك تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران شمال صنعت: كمیسیون اروپا به دنبال افزایش نقش یورو در تجارت انرژی است كه این مساله می تواند علاوه بر تسهیل فروش نفت ایران، اروپا را به هدف كاهش قدرت دلار در اقتصاد جهانی نزدیك كند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، اروپا از زمان كوشش برای حفظ برجام و انجام اقداماتی برای تسهیل تجارت با ایران علاوه بر كوشش برای نگه داشتن ایران در برجام، به دنبال كاهش قدرت دلار در اقتصاد جهانی و افزایش معاملات در دنیا بر پایه یورو باز بوده است.
اروپا بنا بر این از همان ابتدا اهتمام داشت سازوكار مالی برای ایران را بر پایه یورو ایجاد كند تا علاوه بر تسهیل تجارت، یورو را باز بیشتر در اقتصاد دنیا مطرح كند.
این تفكر اتحادیه اروپا حالا با اقدامات جدید كمیسیون اروپا، رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است؛ بطوریكه برمبنای آنچه اسپوتنیك نوشته، اتحادیه اروپا به دنبال محدودیت استفاده از دلار در واردات انرژی و افزایش نقش یورو است تا بستری را برای تداوم روابط تجاری خود با ایران فراهم آورد.

اروپا به دنبال افزایش تجارت انرژی بر پایه یورو
بر اساس این گزارش، كمیسیون اروپا در حال مذاكره با مدیران اجرایی شركت های انرژی اتحادیه اروپا است تا نقش یورو را در تجارت بین المللی در بخش نفت و گاز افزایش دهد.
اتحادیه اروپا با تمركز روی خرید و فروش نفت و گاز به یورو در تراكنش ها به دنبال پررنگ كردن نقش یورو در تجارت بین الملل است و مقامات اروپایی مذاكراتی را با نمایندگان شركت های بزرگ انرژی اروپایی از قبیل OMV، ENI و ENGie آغاز نموده اند تا وابستگی تجارت انرژی جهانی به دلار آمریكا را كاهش دهند.
كمیسیون اروپا نگرانی خودرا در مورد سلطه دلار در صنعت انرژی اروپا در بحبوحه افزایش چالش های سیاسی در تنش های تجارت بین المللی و باز افزایش قریب الوقوع نرخ بهره از طرف فدرال رزرو كه قیمت دلار را در مقابل دیگر ارزها همچون یورو بالا می برد، ابراز كرد.
همچنین كمیسیون اروپا اعلام نمود كه اتحادیه اروپا بزرگ ترین وارد كننده انرژی جهان با میانگین سالانه ۳۰۰ میلیارد یورو در پنج سال اخیر است و تقریباً ۸۵ درصد از این مبلغ به دلار آمریكا پرداخت شده است.
این اظهارات كمیسیون اروپا به دنبال تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ مناسبات تجاری خود با ایران و ایجاد خط لوله گاز نورد استریم دو است.
این تلاش ها بروكسل را با واشنگتن گرفتار اختلاف كرده و بعضی از مقامات اروپایی می گویند كه با كنار گذاشتن دلار، اتحادیه اروپا می تواند ریسك های سیاسی احتمالی را كم كند.
مقامات اروپایی معتقد هستند كه استفاده از یورو در پرداخت ها برای واردات انرژی این بلوك می تواند نقش یورو را بعنوان یكی از ارزهای بزرگ ذخیره جهانی افزایش دهد.
كمیسیون اروپا مقرر است محدودیت هایی را در بازار خود به منظور استفاده از دلار آمریكا بوسیله استفاده گسترده از یورو اعمال نماید.
این اقدامات اروپا در كنار اختلاف نظرهای سیاسی كه اروپا با دولت آمریكا پیدا كرده، نشان دهنده این است كه اروپا به شدت به دنبال تضعیف قدرت آمریكا خصوصاً در عرصه اقتصادی می باشد.
اروپا با تجارت انرژی خود بر پایه یورو می تواند این امكان را فراهم آورد كه در آینده ای نزدیك بتواند بدون توجه به تحریم های آمریكا تجارت خودرا با همه كشورها انجام دهد.
یكی از مهم ترین مواردی كه در ایجاد سازوكار مالی ویژه اروپا موسوم به SPV كه توسط مقامات دیپلماتیك ایران مورد تاكید قرار گرفته بود، امكان فروش نفت ایران از این طریق بود كه مهم ترین منفعت ایران از برجام را تأمین می كرد.
هرچند كه اتحادیه اروپا در فاز اول از اجرایی ساختنن SPV به اینستكس اكتفا كرده و تجارت با ایران را فقط به اقلام غیر تحریمی مرتبط كرده است، اما بنظر می رسد كه اروپا با این اقدامات جدید به دنبال ایجاد كانالی جدید با كشورهایی است كه مشكلات سیاسی با آمریكا دارند؛ بدین سبب این امر می تواند نكته مثبتی در روند پیشرفت SPV و تسهیل فروش نفت ایران در اروپا شود.
آمریكا به دنبال این است كه با حذف تدریجی معافیت های خرید نفت از ایران، صادرات نفت ایران را به صفر برساند؛ موضوعی كه مقامات ایرانی آنرا غیرممكن دانسته اند.
با این حال بنظر می رسد كه اروپا با برنامه تسهیل تجارت با ایران در چارچوب برجام، اهداف دیگری را همچون اختتام سلطه دلار بر اقتصاد جهانی دنبال می كند كه با یك تیر دو نشان بزند.1397/11/27
14:31:52
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور