گزارش شمال صنعت به نقل از مهر؛

عراق، نقش آفرین جدیدنظام ارزی ایران، آیا نقشه ارزی جدید در راه است؟

عراق، نقش آفرین جدیدنظام ارزی ایران، آیا نقشه ارزی جدید در راه است؟ به گزارش شمال صنعت امكان افتتاح حساب دیناری و یورویی بانكهای ایرانی در عراق و افتتاح شعب یكی از بزرگترین بانكهای عراق در ایران، فصل جدیدی از تعاملات دو كشور را رقم خواهد زد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، طی روزهای گذشته، عبدالناصر همتی یكی از مهمترین سفرهای كاری خود در زمان مسئولیت در بانك مركزی را به آخر رساند. سفری كه طی آن، ملاقات های مهمی در این مقطع تاریخی از اقتصاد ایران رخ داد و البته توافقاتی كه در حاشیه آن صورت گرفت، شاید یكی از بی نظیرترین فرصت ها را در اختیار نظام بانكی ایران قرار داد كه در صورت اجرای صحیح و به موقع مفاد آن، می تواند گام مهم و موثری در حوزه نظام ارزی ایران باشد.
تسریع در نظام پرداخت بدهی های عراق به ایران، فعالیت صادركنندگان ایرانی از راه بانك های عراقی و امكان افتتاح حساب بانك های ایرانی با دینار و یورو همچون توافقات صورت گرفته در ملاقات های مجزای رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با مقامات عراقی بود. خیلی از صاحب نظران بانكی می گویند این توافقات در كنار اهمیتی كه به لحاظ زمانی برای ایران دارد، در حوزه حواله های ارزی هم مثبت و راهگشا خواهد بود.
البته موفقیت در اجرایی شدن این توافق نامه ها به صورت قطع مستلزم اراده سیاسی دو طرف است كه به موقع و مطابق با توافقات انجام شده، كار را به موقع پیش ببرند؛بویژه آنكه عراق، ماهها است كه نخستین شریك تجاری ایران به شمار آمده و بیشترین صادرات غیرنفتی ایران را به خود مختص كرده است. بعلاوه اینكه عراق حداقل طی ماههای گذشته توانسته با بازارهای ارزی هرات و سلیمانیه خود، بر بازار ارز ایران اثرگذار باشد.
عراق، نقش آفرین جدید نظام ارزی ایران
مجید شاكری، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سفر عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران به عراق اظهار داشت: این سفر هم به لحاظ زمان و هم به لحاظ چارچوب محتوایی، مهمترین اتفاق مثبتی بود كه در حوزه حواله های ارزی امسال رخ داده است. بعلاوه اینكه عراق، كشور بسیار مهمی در نقشه ارزی ایران بوده و مهم ترین مقصد صادراتی ایران در ماههای گذشته به شمار آمده است.
وی اضافه كرد: بازار سلیمانیه، یك بازار در رابطه با استانبول، هرات و دوبی است و از این رو، تاثیر و تاثرات جدی بر بازار نقدی تهران دارد؛ ضمن اینكه با عنایت به مسائل جمعیتی عراق، دسترسی حواله ای صرافی به مناطق مركزی اروپا و امریكای جنوبی در این كشور یافت می شود.
شاكری اعتقاد دارد در بین كشورهایی كه در منطقه توانسته اند با موفقیت، ارز خویش را به دلار اتصال دهند، عراق بهترین شرایط امنیتی وسیاسی را برای همكاری با ایران و بیشترین تطابق منافع امنیتی را با ایران دارد؛ بنابراین عراق نقطه بسیار مهمی برای ایران به حساب می آید و همچون نتایجی كه از سفر رئیس كل بانك مركزی به عراق مشروط به اجرایی شدن توافقات حاصل خواهد شد، دسترسی مناسب حواله ای است؛ ضمن اینكه تمام موارد مثل افتتاح حساب شركت های عراقی در ایران، افتتاح حساب برای بانك های ایرانی در این كشور و افتتاح حساب های دیناری هم بسیار دارای اهمیت هستند.
شاكری اظهار داشت: اگر دینار، ارزی مثل روپیه هند و روبل روسیه بود، این سفر نمی توانست چندان موثر باشد اما دینار به خاطر درآمدهای ارزی عراق، بسیار قوی است و به علت جنس درهم كنش این درآمدها و منافع شركت های آمریكایی، در بلندمدت هم به مشكل ویژه ای برنمی خورد.
چرا توافقات ارزی با عراق حائز اهمیت است؟
وی با اشاره به اینكه جایگاه عراق بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: اخباری كه از توافقات انتشار یافته، نشان داده است كه تمامی اقدامات در جهت هدف و كار واقعی بوده است؛ البته زمان عقد این موافقت هم زمان مهمی است؛ چراكه در فرصت نیمه دوم بهمن و اسفند به خاطر اینكه بازار حواله، كم و بیش خواب است، شرایط مناسبی را برای اجرای این سیاستها رقم می زند؛ ضمن اینكه اگر این توافقات به خوبی اجرا شود، می توان پیش از اینكه در اردیبهشت ماه سال آینده، سیستم حواله زیر بار سال جدید برود، از این سیستم استفاده مناسبی صورت دهیم.
شاكری با اشاره به اینكه عراق برای ما نكات مثبت دیگری هم دارد و آن بافت های جمعیتی در جنوب و شمال این كشور است، تصریح كرد: بافت های متناظر آنها در مرز ایران وجود دارد و امكان می دهد كه دفاتر كل از هم گسسته، شبیه آنچه بین تهران و دوبی برقرار است، برای طرف ایرانی و عراقی وجود داشته باشد؛ ضمن اینكه جنس مرز ایران و عراق هم به نحوی است كه دسترسی حواله با دسترسی اسكناس، متناظر با هم بوده و تحریم پذیری بخش تسویه را كم می كند.
این كارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینكه جنس در هم رفتگی منافع آمریكا با بخشی از جامعه عراق، به نحوی است كه آمریكایی ها نمی توانند یك بانك را در عراق به خاطر همكاری با ایران، ایزوله كنند، خاطرنشان كرد: به نظر می آید رئیس كل بانك مركزی و تیم ارزی كشور، به لحاظ اولویت شناسی نسبت به تیم قبلی برنامه از پیش فكر شده، دارند؛ اما در كنار همه این موارد، آنچه چسبندگی امنیتی لازم برای گرفتن نتیجه مالی خوب را بوجود می آورد تا ایران نتیجه مالی خوبی بگیرد، مبحث تحركات امنیتی ایران در غرب آسیا و یاری رساندن به عراق در زمان حمله داعش است.
توافق عراق؛ جایگزینی موثرتر از INSTEX
وی خاطرنشان كرد: مجموع این شرایط می گوید در مقابل مفهومی كه اروپایی ها مطرح می كنند و مطابق با آن، ایران باید دستاوردهای امنیتی در غرب آسیا را معامله كند و در قبال آن، دسترسی هدایت شده روی یورو را بگیرد، یك مفهوم جدید می تواند متولد شود كه بر روی محور مقاومت قرار دارد كه تا امروز، لایه های امنیتی و نظامی داشته است.
شاكری اظهار داشت: این مفهوم به لحاط فنی، از مفهومی كه اروپایی ها پیشنهاد می كنند، قوی تر، باورپذیرتر و متناسب با شرایط امنیتی ایران است؛ ازاین رو دسترسی هایی كه عراق برای ما باز می كند، همه مشكلات را حل نمی كند، اما بخش مهمی از مشكلات را با تقریب خوبی به شرط اجرایی شدن، می تواند حل كند.
توافقات ارزی ایران و عراق در چه صورت كارآمد است؟
سیدكمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانك مركزی هم در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تغییر نقشه ارزی ایران و توافقات اخیر صورت گرفته با عراق، اظهار داشت: به صورت قطع به علت اینكه این توافق نامه ها از جانب رئیس كل بانك مركزی به امضاء رسیده، وضعیت فعلی ارزی كشور به لحاظ تحریم ها در آن لحاظ شده است.
وی اضافه كرد: بر این اساس، آنچه كه رخ می دهد آن است كه وقتی دو طرف با پول های محلی كار می كنند، به دور از تحریم ها مراودات خویش را سامان می دهند؛ اما باید مصرف دینار كشور را هم در نظر گرفت؛ به این معنا كه اگر یك عراقی به ایران كالا صادر می كند و ما می خواهیم پول حاصل از خرید كالا را به وی بدهیم، می توان از محل دینار در اختیار خود كه بابت مطالبات دریافت شده است، پرداخت را صورت داد و یا اگر ما صادرات می نماییم و آنها می خواهند پول محلی به ما بدهند، امكانش وجود دارد.
سیدعلی اظهار داشت: میزان صادرات عراق به ایران و ایران به عراق باید با هم مقایسه شود تا دو طرف بتوانند این پول را تسویه كنند؛ اما نكته حائز اهمیت در این توافقات آن است كه اگر دیناری كه به دست می آوریم را با نرخ مناسب، تبدیل به ارزهای رایج بین المللی نماییم، فایده آن دوچندان خواهد شد و می تواند برای صادركنندگان كشور حائز اهمیت باشد؛ چراكه هزینه ها را می كاهد.
وی تصریح كرد: اگر بانك های ایرانی و اشخاص در این مراودات، حساب یورویی داشته باشند تا دیناری كه بابت فروش كالای خود دریافت می كنند را هم بتوانند در آن بانك كه حساب دارند، تبدیل به درهم، دلار و یورو كنند، منافع بسیار بالاتر می رود ؛ در توافقات صورت گرفته از جانب رئیس كل بانك مركزی هم اعلام شده كه صادركنندگان ایرانی می توانند از این مكانیزم استفاده كنند.
سیدعلی تصریح كرد: اقداماتی كه از جانب بانك مركزی در عراق صورت گرفته، در صورت اجرایی شدن و امكان تبدیل دینار به ارزهای جهان شمول، كار خوب و بزرگی است و باید زمینه ای را فراهم آورد كه دینارهای حاصل از صادرات به این كشور را تبدیل به سایر ارزها كرد و از راه آن، بخشی از نیازهای ارزی كشور را تامین كرد.
وی تصریح كرد: زمانی پیمان های پولی فعال می شود كه هر دو طرف بتوانند ارزهای مشترك را به كار گرفته و از آن حداكثر بهره را ببرند.

1397/11/20
19:25:37
5.0 / 5
4436
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور