مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار خبر داد:

واردات تخم مرغ با مجوز وزارت صنعت، تولید بیشتر از نیاز داخلی

واردات تخم مرغ با مجوز وزارت صنعت، تولید بیشتر از نیاز داخلی به گزارش شمال صنعت مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار از واردات تخم مرغ با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایطی اطلاع داد كه با وجود مازاد تولید این محصول پروتئینی، صادرات آن از جانب همین وزارتخانه ممنوع اعلام شده است.


قیمت تخم مرغ هم همچون دیگر محصولات كشاورزی و پروتئینی در ماه های گذشته با افزایش قیمت مواجه گردید و به شانه ای بیشتر از ۲۰ هزار تومان هم رسید و طی هفته های اخیر با كاهش قیمت حدود ۱۵ هزار تومان فروخته می شود.
در چنین شرایطی رضا تركاشوند - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار - درباره وضعیت تولید و بازار تخم مرغ اینگونه به ایسنا توضیح داد كه پس گذشتن از بحران سال قبل كه به دنبال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این صنعت به وجود آمده بود و بازسازی واحدهای پرورشی و جوجه ریزی باردیگر هم اكنون شرایط بسیار مناسب و تولید بیشتر از نیاز داخلی بوده و همیشه در این بازه زمانی وضعیت تولید اینگونه بوده است.
وی اضافه كرد: طی سال های اخیر به غیر از سال قبل كه بیماری سبب از بین رفتن گله های مولد شده بود، همواره برای صادرات برنامه ریزی صورت گرفته است و در این مدتی كه مشكلاتی در صنعت داشتیم با وجود تقاضا برای صادرات، بخاطر لزوم تأمین نیاز بازار داخلی اقدامی نكردیم و مجوزی برای صادرات داده نشد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار افزود: اما در ماه گذشته در شرایطی كه بارها اعلام كردیم می توانیم نیاز تنظیم بازار را از تولید داخل تأمین نماییم، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت نامه ای ابلاغ نمود كه صادرات را ممنوع كرد و از جانب دیگر هفته گذشته چند كامیون تخم مرغ وارد كشور شده است.
تركاشوند خاطرنشان كرد: قیمت هر كیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ۶۶۰۰ تومان است كه ۱۵۰۰ تومان پایین تر از هزینه تمام شده بوده است و در چنین شرایطی ورود تخم مرغ می تواند به تولیدكنندگانی كه با سختی ها و مشكلات ناشی از بیماری سال گذشه به تولید بازگشته اند، صدمه بزند. البته مسئولان می گویند كه این واردات به مجوزهایی بر می گردد كه قبلاً صادر شده اما حتی اگر اینگونه هم باشد نباید عرضه می شد.
وی با اشاره به اینكه در این زمینه چند بار مكاتبه كردیم، اظهار داشت: نباید در شرایط فعلی وارداتی داشته باشیم چون كه تولیدكنندگان نگران هستند و خیلی از آنها كه وارد چرخه شده اند، سال قبل از بیماری صدمه فراوانی دیده اند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار با اشاره به اینكه در این شرایط مشكلات دیگری هم همچون تغییر نكردن نرخ مصوب تخم مرغ طی یكسال و نیم اخیر وجود دارد، اظهار نمود: در این بازه زمانی ۷۰ درصد افزایش هزینه تولید به علت نوسانات نرخ ارز و دیگر مشكلات موجود ناشی از تحریم ها را داشته ایم، ازاین رو به جای واردات همه باید كمك نماییم تا مشكلات كشور حل و فصل شود. بعنوان مثال هر كیلوگرم كنجاله سویا نهایتاً باید حدود ۲۴۵۰ تومان به دست مرغداران برسد در صورتی كه خیلی از آنها این نهاده را تا كیلویی بیشتر از ۳۰۰۰ تومان هم خریداری نموده اند كه جا دارد دستگاه های نظارتی به این مورد جدی تر ورود پیدا كنند.1397/11/15
21:23:18
5.0 / 5
4277
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور