سازوكار مالی اروپا برای ایران به خانه آخر رسید؟

قول اروپا قول نیست!

قول اروپا قول نیست! به گزارش شمال صنعت در حالیكه قول های اتحادیه اروپا برای تولید سازوكار مالی با ایران دیگر تكراری شده و چندان اطمینانی به آن نیست، اما اروپا اخیرا اعلام نموده كه سازوكار مالی ویژه موسوم به SPV در آستانه راه اندازی است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، اروپا تابحال چندین بار جهت راه اندازی سازوكار ویژه مالی با ایران موسوم به SPV قول های مساعدی را به ایران داده، اما هنوز با گذشت بیشتر از دو ماه و نیم از قول ابتدایی این اتحادیه، این مورد به مرحله اجرایی نرسیده است.
اما این دفعه كار به جایی رسیده كه ایران به دنبال اقدام اجرایی واقعی از جانب اروپاست و اگر این اتفاق به سرانجام نرسد، این احتمال وجود دارد كه ایران روابط خود با اتحادیه اروپا را تا سطح قابل توجهی كم كند.
از جانب دیگر، اتحادیه اروپا هم بارها اعلام نموده كه به برجام پایبند بوده و با قدرت به دنبال این است كه ایران بتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده نماید، چون كه به نظر آنها برجام تنها راه دیپلماتیك برای پیشگیری از آنچه كه فعالیت های هسته ای ایران خوانده اند، است.
در حالیكه ایران طی روزهای گذشته با حساسیت بیشتری مبحث راه اندازی SPV را دنبال می كند، یك سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام نموده كه تولید سازوكار مالی با ایران در مرحله نهایی خود قرار دارد و بزودی اجرایی می شود؛ اما این حرفی است كه قبل از این هم موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندین بار به آن اشاره كرده بود، اما در عمل اتفاقی از جانب اتحادیه اروپا نیفتاده است.
به تازگی یك سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام نموده كه كانال ویژه مالی اروپا موسوم به SPV در آستانه راه اندازی است و اتحادیه اروپا به اجرای برجام برای احترام به قراردادهای بین المللی و امنیت مشترك بین المللی پایبند است.
وی با اشاره به اینكه از ایران هم انتظار دارد تا نقش سازنده ای را در این زمینه ایفا كند و به اجرای تمام تعهدات هسته ای اش ادامه دهد، اظهار داشت: برجام طبق اهدافی كه برای آن تعریف شده كار می كند و ایران را از دست یابی به سلاح هسته ای بازداشته است؛ همانطور كه آژانس بین المللی انرژی اتمی هم ۱۳ بار در گزارش های متوالی بر مبنای یك نظام راستی آزمایی دقیق تایید كرده كه ایران به تعهداتش پایبند است.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره تاكید كرده است كه برنامه هسته ای اش صلح جویانه بوده و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم هیچ انحرافی را در آن نشان نمی دهد.
این سخنگوی اتحادیه اروپا همینطور در مورد اقدامات اروپا هم گفته است: ما قوانین مسدود سازی و تسهیلات مالی بانك سرمایه گذاری اروپا را به روزرسانی كردیم، همینطور اعضای اروپایی برجام همچون فرانسه، آلمان و انگلیس به حفظ و نگهداری مراودات مالی موثر با ایران، بخصوص برای تولید كانال مالی ویژه موسوم به SPV متعهد هستند و این سازوكار اینك در آخرین مراحل راه اندازی قرار دارد.
به قول وی، این اتحادیه همینطور در حال تكمیل سازوكار ویژه مالی است كه تبادل مالی ایران با شركت های اروپایی و جهان را بدون صدمه دیدن از تحریم های آمریكا تسهیل می كند.
موگرینی قبل از این وعده اجرای سازوكار ویژه مالی با ایران را برای ۱۳ آبان امسال و آخر سال قبل میلادی اعلام نموده بود، اما با گذشتن از زمان این وعده ها هنوز هیچ اتفاق مشخصی در حوزه SPV نیفتاده است و همین امر سبب شده تا نتوانیم روی قول اروپایی ها برای اجرای این سازوكار حساب نماییم.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، آمریكا از آغاز سال جاری با خروج از برجام، تحریم های جدیدی را ضد ایران اعمال كرد و علاوه بر فشار بر بازار ارز و طلا، كوشیده تا صادرات نفت ایران را بسیار كم كند كه البته تابحال چندان موفق نبوده است.
بعد از این اقدام، اتحادیه اروپا و سایر اعضای ۱+۵ به جز آمریكا بر حفظ و پایبندی به برجام تاكید نمودند و گفتند كه از برجام حمایت می كنند و اروپا هم قول تولید سازوكار مالی ویژه موسوم به SPV برای تسهیل تجارت سایر كشورها با ایران را داد.
اما با گذشت ماه ها از این قول، هنوز این سازوكار به مرحله اجرایی نرسیده و ایران كماكان در انتظار یك اقدام عملی از جانب اروپاست، هر چند كه شاید كاسه صبر دیپلماسی ایران هم ظرفیت خاص خودش را داشته باشد.

خبرنگار: پدرام صادقی
دبیر خبر: محبوبه حسینی پور


1397/10/28
21:05:29
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور