مدیر عامل بانك مسكن اعلام كرد

مبلغ وام مسكن زیاد نمی گردد، انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت وام

مبلغ وام مسكن زیاد نمی گردد، انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت وام شمال صنعت: مدیرعامل بانك مسكن از انصراف بیشتر از ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسكن از محل سپرده صندوق یكم آگاهی داد و اظهار داشت: افزایش سقف تسهیلات مسكن در دستور كار قرار ندارد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، رحیمی اناركی بامداد امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اشاره به این كه هم اكنون منابع صندوق پس انداز مسكن یكم به اتمام رسیده است، اظهار نمود: برای پرداخت تسهیلات جدید یا باید سقف منابع افزایش یابد، در غیر این صورت ما تسهیلات را از محل وصول اقساط تسهیلات پرداخت خواهیم كرد.

وی اضافه كرد: پیشنهادی برای افزایش منابع از محل صندوق توسعه ملی باز داده ایم كه هنوز به نتیجه نرسیده است و بدون این منابع افزایش سقف تسهیلات امكان پذیر نیست. بدین سبب فعلا افزایش سقف در دستور كار قرار ندارد.

مدیرعامل بانك مسكن با اشاره به این كه به دنبال راهكارهای دیگری برای افزایش قدرت خرید مردم هستیم، اشاره كرد: هم اكنون در سوژه بازآفرینی شهری هدفگذاری كرده ایم و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه رقمی در چارچوب وجوه اداره شده قرار داده شده است كه تامین مالی آن توسط سازمان برنامه انجام شده است.

رحیمی اناركی در بخش دیگری از صحبت هایش افزود: قرار بود امروز تفاهمنامه ای را با سازمان بازآفرینی شهری درباب دریافت ۲۰ درصد از مبلغ مذكور در چارچوب وجوه اداره شده منعقد نماییم كه بر این اساس ما باز باید معادل آن مبلغ را با نرخ سود ۹ درصد برای دوره ساخت تسهیلات نمایش نماییم.

وی با بیان این كه افزایش توان خرید حتما نباید از راه افزایش سقف تسهیلات اتفاق بیافتد، در این باره اظهار داشت: راهكارهای دیگر همچون كاهش قیمت تمام شده وجود دارد كه ما به دنبال آن هستیم. ما می خواهیم زنجیره تامین مالی مسكن را تعریف نماییم كه این زنجیره تمامی بخش مسكن را در بر خواهد گرفت كه شامل ۴۰ زنجیره خواهد بود.

به گفته مدیرعامل بانك مسكن مقرر است در این خصوص با اجرای كار اعتباری و تخفیف هایی كه برای تمامی این زنجیره در نظر گرفته می شود، قیمت تمام شده ساخت مسكن كم شود.

وی با اشاره به این كه بخش اول این مساله با بنیاد مسكن تا پیش از اختتام سال اجرا می گردد، در این باره توضیح داد: در نهایت زنجیره كامل تامین مالی مسكن در سه ماهه دوم سال آینده اجرایی میگردد كه كاهش قیمت ساخت واحدهای مسكونی را به دنبال خواهد داشت.

رحیمی اناركی در ادامه با بیان این كه تابحال حدود ۶۰ هزار نفر از سپرده گذاران تسهیلات مسكن یكم منصرف شده اند، اشاره كرد: متاسفانه بیشتر از ۳۶ هزار فقره در ضمن ۱۰ ماهه اخیر بوده است كه دلیل اصلی آن افزایش قیمت های شدیدی بود كه امسال صورت گرفت و شاید عده ای ناامید شدند كه صبر كنند تا سپس گذشت یك سال تسهیلات خودرا دریافت نمایند.

وی همین طور با اشاره به افتتاح ۴۵۰ فقره حساب تسهیلات صندوق مسكن یكم، اظهار داشت: تعداد سپرده های زنده آن ۳۷۰ هزار فقره است و مانده سپرده ها باز به ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بانك مسكن تعداد واحدهایی كه تابحال از تسهیلات برخوردار شده اند، به ۹۰ هزار واحد می رسد، اظهار نمود: به صورت كلی ۶۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است كه ۳۲ هزار و ۶۰ واحد آن توسط زوجین استفاده شده است كه رقم قابل توجهی است.

وی در ادامه صحبت های خود، اشاره كرد: از این به بعد تسهیلات مربوط به این مساله از منابع اقساط وصولی مسكن مهر پرداخت خواهد شد و این روند تا سال ۱۴۰۵ ادامه خواهد داشت و در صدد هستیم كه بتوانیم با افزایش پورتفوی این صندوق به شرایطی برسیم كه از محل اقساط بتوانیم تمامی تسهیلات را پرداخت نماییم.

رحیمی اناركی با اشاره به این كه صندوق پس انداز مسكن یكم ورژن جدید صندوقی است كه در سال ۱۳۳۷ افتتاح شده است، در این باره اظهار داشت: در زمان انقلاب این بانك كمتر از ۱۰۰ شعبه داشته است و هم اكنون شعب بانك مسكن به ۱۲۵۵ شعبه رسیده و تعداد خانوارهایی كه از راه این بانك خانه دار شده اند بالغ بر هشت میلیون است كه بیشتر از یك سوم افراد دارای مسكن در كشور را شامل میگردد.

وی با اشاره به عملكرد ۱۰ ماهه سال جاری بانك مسكن در نمایش تسهیلات، اظهار داشت: تسهیلات نقدی این بانك ۳۶۳ هزار فقره بوده كه مبلغ آن در حدود ۱۳۲ هزار میلیارد ریال است كه نسبت به پارسال از نظر تعداد ۴۱ درصد و از نظر مبلغ ۲۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانك مسكن با بیان این كه تسهیلات فروش اقساطی ۱۱۵ هزار واحد با مبلغ ۴۶ هزار میلیارد ریال امسال پرداخت شده است، بیان كرد: در این بخش باز از نظر تعداد دو درصد كاهش داشته ایم، اما مبلغ تسهیلات به صورت كلی هفت درصد ا فزایش یافته است.

به گفته وی كل تسهیلات اعطایی بانك مسكن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

رحیمی اناركی درباب تسهیلات اعطایی به پروژه "مسكن مهر" نیز، اشاره كرد: از شروع این طرح قرارداد مربوط به دو میلیون و ۳۶۶ هزار واحد منعقد شده است كه ۴۴۳ هزار واحد آن باقی مانده است و از این تعداد ۲۰۳ هزار واحد فعال و در حال ساخت و ۲۴۰ هزار واحد غیر فعال است.

وی افزود: به صورت كلی تكلیف ما در پروژه مسكن مهر ۵۵۵ هزار میلیارد ریال است كه ۵۰۱ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده و مابقی بر عهده ما است كه باید آنرا انجام دهیم.

مدیرعامل بانك مسكن درباب بدهی بانك مسكن به بانك مركزی نیز، تصریح كرد: بانك مسكن از سال ۱۳۸۶ درگیر پروژه مسكن مهر بوده و منابع عظیمی را نیاز داشته است كه در آن مقطع بخشی را از راه خط اعتباری بانك مركزی و بخشی باز از راه اضافه برداشت منابع بانك مركزی تامین شده و به صورت كلی ۴۵۰ هزار میلیارد ریال در چارچوب خط اعتباری و اضافه برداشت از بانك مركزی گرفته شده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ كل این برداشت ها تبدیل به خط اعتباری مسكن مهر شد كه ما تا سال ۱۴۱۵ مهلت بازپرداخت آنرا داریم. همین طور در پارسال از محل تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵، ۵۰ هزار میلیارد ریال از این بدهی تبدیل به سرمایه بانك مسكن شد.

رحیمی اناركی در بخش دیگری از این نشست، با بیان این كه امسال مانده صندوق های ما ۷۰ هزار میلیارد ریال بود كه هم اكنون به ۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است، در این باره اشاره كرد: تعداد حساب های افتتاحی ما امسال كاهش یافته است و به رغم این كه متوسط افتتاح روزانه حساب در پارسال ۸۰۰ حساب بوده امسال این رقم به كمتر از ۶۰۰ حساب در روز رسیده است.
1397/10/25
16:22:10
5.0 / 5
4628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور