فایننشال تایمز گزارش داد

تلاش سوئیس برای فروش كالاهای بشردوستانه به ایران با استفاده از سازوكاری ویژه

تلاش سوئیس برای فروش كالاهای بشردوستانه به ایران با استفاده از سازوكاری ویژه به گزارش شمال صنعت روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت كه سوئیس در آستانه راه اندازی سازوكاری است كه به شركت هایش اجازه می دهد غذا، دارو و كالاهای پزشكی را به ایران با استفاده از یك كانال پرداخت ویژه بفروشند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، سوئیس در حال راه اندازی یك سازوكار است تا به شركت هایش اجازه دهد كالاهایی همچون غذا، دارو و خدمات پزشكی را با استفاده از یك كانال پرداخت به ایران بفروشند كه نخستین سازوكاری خواهد بود كه از موافقت واشنگتن بعد از بازگرداندن تحریم هایش ضد تهران برخوردار می گردد.
طرح برن برای تامین كالاهای بشردوستانه كه مبحث گفت وگوهای فعلی با ایران و آمریكا است، در حالی بررسی می گردد كه قدرت های اتحادیه اروپا گفته اند امیدوارند در هفته های آینده سازوكاری بسیار متمركز را برای تسهیل گسترده تر تجارت با ایران راه اندازی كنند. این تلاش های همزمان نشان دهنده اختلاف فرا آتلانتیك با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا از زمانی است كه وی در ماه مه از توافق هسته ای با ایران خارج شد.
این تلاش های سوئیس هم مطابق با اصرار واشنگتن بر این است كه اجازه تجارت كالاهای بشردوستانه با تهران را می دهد. مقامات آمریكایی تلاش های اروپا برای مقابله با تحریم ها ضد ایران در حوزه های مختلف صنعتی را محكوم كرده اند.
وزارت دارایی سوئیس به فایننشال تایمز اظهار داشت كه این كشور آماده تولید این كانال ویژه پرداخت در كوتاه ترین زمان است، اما نمی تواند تاریخ راه اندازی آنرا مشخص نماید. همینطور رایزنی ها با مقام های آمریكایی، ایرانی و شركت های سوئیسی هنوز در جریان است.
سوئیس كه عضو اتحادیه اروپا نیست، بخش گسترده ای در داروسازی دارد و سنت بی طرفی را در سیاست دنبال می كند. از این رو، از اعتباری قوی برای میزبانی چنین سازوكاری برخوردار می باشد.
شركت داروسازی سوئیسی روشه گفته كه از رایزنی ها درباره راه اندازی یك كانال مالی جایگزین برای كالاهای بشردوستانه (با ایران) آگاه است، اما قادر به اظهارنظر بیشتر در این باره نیست. این شركت اعلام نمود: تا آنجا كه آگاه هستیم هنوز هیچ طرح منسجمی عرضه نشده است.
روزنامه فایننشال تایمز درادامه گزارش خود آورده است كه وزارت امورخارجه آمریكا این پیام را ارسال كرده كه مشكلی با راه اندازی چنین كانالی ندارد. این وزارتخانه گفته است: ما اهمیت چنین فعالیتی را از آنجائیكه به مردم ایران كمك می نماید درك می نماییم. سیاست آمریكا هیچ گاه هدف قرار دادن چنین مبادلاتی نبوده و حالا هم نیست.
وزارت امورخارجه آمریكا مدعی است كه واشنگتن همچنان اجازه فروش تجهیزات كشاورزی، غذا، دارو و كالاهای پزشكی از آمریكا یا افراد آمریكایی را می دهد.1397/09/28
20:48:57
5.0 / 5
4273
تگهای خبر: تجارت , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور