اولین روز هفته در اقتصاد ایران چه گذشت؟

انتقال چك رمزدار ممنوع گردید

انتقال چك رمزدار ممنوع گردید به گزارش شمال صنعت ممنوعیت انتقال چك های تضمینی بانكی (رمزدار) به افراد غیر، با حضور روسای سه قوه تصویب گردید كه می تواند یكی از مهم ترین خبرهای اقتصادی امروز باشد؛ طبق تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از این پس چك های تضمینی بانكی جدید، قابل ظهرنویسی و انتقال به غیر نیست و برای نقد كردن چك های موجود، فرصت یكماهه در نظر گرفته شد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، ممنوعیت انتقال چك های تضمینی بانكی، رشد 244 درصدی قیمت رب گوجه فرنگی نسبت به سال قبل و قرمز شدن بازار مسكن از مهم ترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا بود. امروز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه با هدف افزایش شفافیت در مبادلات بانكی و مبارزه با پولشویی، مقرر شد كه در چك های تضمینی جدید بانكی نام ذی نفع به همراه كد ملی متقاضی درج شود و قابل انتقال به دیگری نباشد. بنابراین از این پس چك تضمین شده رمزدار، دیگر حامل نخواهد بود. این تصمیم می تواند به شفافیت بیشتر و مبارزه با پولشویی كمك نماید و گردش مالی درست و شفاف و هدف گیری نقدینگی كشور در جهت تولید ارزش شكل بگیرد. در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی همینطور برای نقد كردن چك های موجود یك فرصت یكماهه در نظر گرفته شد و انتقال این چك ها به غیر، اعتبار نخواهد داشت و از بانك مركزی خواسته شد كه دستورالعمل اجرایی این مصوبه را به بانك ها ابلاغ كند.
رب، پیشتاز تورم
امروز مركز آمار نرخ تورم آبان ماه 1397 را اعلام نمود كه مشخص شد رب گوجه فرنگی با ۲۴۴، ۴ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل بیشترین افزایش قیمت را در بین اقلام مصرفی داشته است. بر این اساس بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام «خیار» با ۳۳.۸ درصد افزایش، «شیرپاستوریزه » با ۱۲.۱ درصد افزایش و « موز» با ۷.۵ درصد افزایش بوده است. در این ماه «پرتقال محصول داخل» ۲۷.۰ درصد و «سیب زمینی» ۱۶.۱ درصد نسبت به ماه قبل كاهش قیمت داشته است.
هم چنین بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور در آبان ماه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۴.۳ درصد افزایش و كمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ۱.۴ درصد افزایش است.
نارضایتی اتحادیه از قیمت 9700 تومان برای مرغ
هم اكنون قیمت هر كیلوگرم مرغ با قیمت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان به دست مصرف كننده نهایی می رسد؛ در حالیكه نرخ رسمی از جانب ستاد تنظیم بازار ۹۷۰۰ تومان اعلام شده است اما اتحادیه از این نرخ، راضی نیست. رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی به ایسنا اظهار داشت: نرخ ۹۷۰۰ تومان با عنایت به نوسانات قیمت نهاده های دامی، عدم دسترسی ساده برای تهیه نهاده و افزایش هزینه حمل كارشناسی نیست. مهدی یوسف خانی همینطور پیش بینی نمود كه در ایام آینده قیمت مرغ بالا برود.
تورم گریبان دولت را می گیرد؟
افزایش نرخ تورم و كاهش درآمدهای نفتی علاوه بر اینكه سبب تحمیل هزینه هایی به مردم شد، به نظر می آید همین امر افزایش فشارها بر دولت برای بستن بودجه سال آینده (۱۳۹۸) را به دنبال داشته باشد، به صورتی كه معاون اقتصادی وزارت اقتصاد هم اولویت بودجه سال آینده را تأمین منابع آن توصیف كرد. در این گزارش، دردسرهای دولت برای بودجه 1398 با عنایت به كاهش درآمدهای نفتی و افزایش نرخ ارز مطابق با تحلیل كارشناسان را بررسی كردیم. مجموع این وضعیت سبب فشار هر چه بیشتر بر منابع مالی دولت می شود، چون كه با افزایش تورم هزینه های دولت هم بیشتر می شود، هر چند دولت بعنوان تنها عرضه كننده ارز به بازار با فروش ارز گران قیمت خود در بازار توانست ریال بیشتری جمع كند، اما این درآمدها هم نمی تواند سبب پیشگیری از كسری بودجه برای سال ۱۳۹۸ و بر مبنای تورم ۱۸.۴ درصدی شود.
بازار مسكن در وضعیت قرمز + قیمت
در یك ماه اخیر بازارهای طلا و ارز به آرامش نسبی رسیدند اما قیمت مسكن به روند صعودی خود ادامه داد. ركود تورمی كه الان بازار مسكن با آن مواجه شده از آن حكایت می كند كه این بازار در هر دو سوی عرضه و تقاضا در اختیار سرمایه گذاران قرار دارد و احیانا در پشت این افزایش اسمی قیمت، ركود ۱۰ تا ۱۲ فصلی نهفته كه در نهایت با ورود تقاضای واقعی رونق می گیرد. وضعیت آینده بازار مسكن را در گفت وگو با مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاك جویا شدیم. خسروی معتقد است: اگر نرخ ارز و سكه به همین شكل مدیریت شود و به روند كاهشی خود ادامه دهد احتمال ثبات قیمت مسكن و اینكه قیمتها دیگر بالا نرود وجود دارد. آخرین وضعیت بازار مسكن شهر تهران به همراه مظنه قیمت در آذرماه را این جا مشاهده كنید.
ارزانی سكه تا واقعی شدن قیمت ها ادامه دارد
به دنبال پایین آمدن قیمت دلار، بازار طلا و سكه هم روند كاهشی به خود گرفته است. امروز تا ساعت 13: 30 قیمت هر عدد سكه طرح جدید تمام بهار آزادی سه میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و سكه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. آخرین قیمت طلا و سكه را این جا ببینید. رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه روند كاهشی قیمت طلا و سكه در بازار امروز، اعلام نمود كه قیمت طلا و سكه روند كاهشی خویش را تا واقعی شدن نرخ این محصول ادامه خواهد داد.
اول هواپیماهای دست دوم، بعد گزینه های شرقی
یكی از مدیران شركت آنتونوف اوكراین چند روز قبل ابراز امیدواری كرده بود كه بتوان روی بازار ایران بعنوان یك گزینه قابل توجه حساب كرد. در چند ماه گذشته صحبت از خرید هواپیمای مسافری سوخو ۱۰۰ روسیه برای تعدادی از ایرلاین های ایران مطرح بوده كه البته هنوز به قرارداد نهایی نرسیده است. در این خصوص نظر معاون سابق سازمان هواپیمایی را جویا شدیم. علیرضا منظری، اولویت را خرید هواپیماهای دست دوم غربی دارای كیفیت مناسب دانست. او اضافه كرد: اگر كه در بازه زمانی فعلی تامین هواپیماهای غربی ممكن نشود احتمال آن وجود دارد كه در حد نیاز كوتاه مدت از هواپیماهای شرقی استفاده گردد.
موافقان و مخالفان آزادسازی قیمت خودرو
شب گذشته در مقدمه برنامه "مناظره" شبكه یك سیما با مبحث قیمت گذاری خودرو عنوان شد كه: "باید به این مهم پاسخ داده شود كه قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت، دولت، سازمان حمایت، ستاد تنظیم بازار یا هر سازمان دیگری كه می خواهد باشد، باید به گونه ای باشد كه قیمت خارج از بنگاه های تولیدكننده كنترل شود یا این كه همچون خیلی از كالا یا خدمات دیگر، تابع شرایط بازار باشد. چرا دولت برای خیلی از كالاهای مصرفی قیمت نمی گذارد اما برای خودرو، خویش را موظف و مجاز كرده كه قیمت گذاری كند اما مجاز و مكلف نمی كند كه برای كالاهای دیگر قیمت گذاری داشته باشد؟
به نظر می آید باید پاسخ این سوالات را در دو مقوله جست و جو كرد. آیا صنعت خودرو در كشور ما انحصاری است یا رقابتی؟ علاوه بر این آیا صنعت خودروسازی در ایران دولتی است یا خصوصی؟ اگر دولتی است، ورشكستگی، قیمت گذاری و سودآوری معنا ندارد؛ چراكه دولت ها نبایستی به دنبال بنگاه های سودآور باشند بلكه باید به دنبال رفاه مردم باشند. اگر هم خصوصی است، چرا دولت در همه اركان خودروسازان تصمیم می گیرد.
زنگنه به اجلاس آینده اوپك می رود؟
مقرر است ایران در اجلاس 175 اوپك طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری شركت نماید. در این راستا، كسری نوری - مدیركل روابط عمومی وزارت نفت - درباره حضور زنگنه در اجلاس آینده اوپك به ایسنا اظهار داشت: وزیر نفت در این اجلاس شركت خواهد كرد. این درحالی است كه سابقه نشان داده زنگنه گاهی از حضور در اجلاس اوپك سرباز زده است. دیدار نمایندگان كشورهای عضو كمیته وزارتی سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) و متحدانش یكم مهر در الجزایر برگزار گردید اما زنگنه در این دیدار شركت نكرد و دلیل امتناع حضورش به ایسنا اینطور اعلام گردید كه این جلسه فقط رصد بازار جهانی است و جلسه تصمیم گیری نیست؛ بنابراین از نظر وزیر نفت جلسه مهمی نیست و در این نشست شركت نخواهد كرد.1397/09/10
23:37:52
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور