با حضور خوانساری صورت گرفت؛

كوشش برای یافتن راهكارهای غیربانكی در جابجایی پول

كوشش برای یافتن راهكارهای غیربانكی در جابجایی پول شمال صنعت: نمایندگان بانكهای دولتی و خصوصی اعلام نمودند كه منتظر سیاستگذاری های بانك مركزی برای گذار از دوره تحریم هستند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق بازرگانی تهران، نمایندگان بانك های دولتی و خصوصی در نشستی با حضور نمایندگان بخش خصوصی در كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، از سختی های به وجود آمده به خاطر تحریم گفتند و اعلام نمودند منتظر سیاستگذاری های بانك مركزی برای گذار از دوره تحریم هستند. در این نشست معاونان امور بین الملل بانك های دولتی و خصوصی حضور داشتند و آخرین وضعیت فعالیت بانك های متبوع خودرا همزمان با شروع دور تازه تحریم ها تشریح كردند. به قول آنان، در دور تازه تحریم ها، فشارهای ایالات متحده آمریكا بر نظام بانكی و مالی ایران تشدید شده و با عنایت به اعمال محدودیت ها برای فروش نفت ایران و كاهش منابع پولی در بعضی بانك های منتخب اروپا، چین، كره جنوبی و سایر كشورهای خریدار نفت ایران، نقل و انتقال پول با استفاده از منابع ارزی نفت در خارج از كشور سخت و دچار محدودیت و پیچیدگی میگردد.
محمدرضا جمشیدی، دبیركل كانون بانك های خصوصی و موسسه های اعتباری در این نشست، از برگزاری چندین جلسه میان مدیران عامل بانك ها آگاهی داد و به قول وی، بانك ها منتظر دستورالعمل های جدید بانك مركزی برای مواجهه با تحریم ها هستند.
سرپرست شعب ایران بانك تجاری ایران و اروپا باز جدی ترین مشكل فعلی بانك های كشور سپس اجرای دوره دوم تحریم ها را منابع ورودی پول از خارج از كشور عنوان نمود. به قول علی مهرپور، به رغم معافیت چند بانك ایرانی در استفاده از سوئیفت، جابه جایی ارز حاصل از فروش نفت توسط بانك مركزی دچار مشكلاتی است و بانك های طرف همكاری با ایران هم اكنون استفاده از این منابع را تعلیق یا محدود كرده اند.
وی در عین حال آگاهی داد كه بانك تجاری ایران و اروپا طی مذاكراتی با بانك مركزی آلمان، به این توافق رسیده است كه بانك مركزی آلمان خدمات كلرینگ را كه تا قبل از این بانك EIH آلمان انجام می داده است را برعهده گیرد.
به گفته مهرپور، منابع ارزی ایران در بانك EIH آلمان به بانك دیگری انتقال یافته است اما همچنان تعهدات پولی متعددی میان بنگاه های ایرانی و بانك EIH وجود دارد كه با خروج منابع ارزی از این بانك آلمانی، بیم آن می رود كه این تعهدات به سرانجام نرسد و مشكلاتی را برای بنگاه ها احداث كند.
عباس دانشور، معاون امور بین الملل بانك صنعت و معدن باز معتقد می باشد كه بانك های ایرانی دیگر قادر نیستند به مانند گذشته، امور خودرا با بانك های خارجی پیش ببرند و منتظر هستند تا سیاسیون و دولت برای حل مشكلات احداث شده، اقدام فوری كنند.
محسن ابوالحسنی از بانك توسعه صادرات باز با اشاره به اینكه شاخ و برگ های مالی كه در سال های اخیر برای عبور از تحریم های پولی و بانكی وجود داشت، با دور دوم تحریم ها، چیده شده است اظهار داشت: ورود منابع به بانك ها محدود شده و هم اكنون مكانیزم مشخصی برای نقل و انتقال پول نفت فروش رفته به كشورهای خریدار، تعریف و مشخص نشده است. بانك ها نسبت به ماه های آتی چشم انداز روشنی ندارند و منتظر هستند تا بانك مركزی در این خصوص اقداماتی انجام دهد.
مسعود قرائتی معاون امور بین الملل بانك گردشگری باز با اشاره به اینكه در شرایط كنونی، بانك های خارجی ادامه همكاری با بانك های ایرانی را سخت كرده اند، اظهار داشت: نقل و انتقال پول از برخی بانك های چین و روسیه كه قبلا با بانك های ایرانی همكاری داشتند، متوقف شده است. در شرایط جدید باید راهكارهای دیگری غیر از روش های مرسوم بین بانكی برای ادامه فعالیت های مالی با خارج از ایران پیدا كرد.
ناصر مهین جعفرآبادی معاون امور بین الملل بانك آینده باز اظهار داشت: آمریكایی ها در طول دوره قبل فشارهای تحریم، به خوبی به روش های دور زدن تحریم ها آگاه شده اند. بانك آینده كه مجوز فعالیت های ارزی از بانك مركزی ایران نداشت و در حال دریافت این مجوز بود، در لیست جدید تحریم های بانكی ایالات متحده آمریكا قرار گرفته است.
علیرضا عدالت معاون امور بین الملل بانك خاورمیانه باز ضمن تایید سخنان سایر همتایان خود در بانك های دیگر، در خصوص تشدید فشارهای تحریم بر بانك ها، اظهار داشت: بانك ها دیگر به مانند گذشته نمی توانند نقشی در نقل و انتقالات پولی با خارج از كشور داشته باشند و برای دوره كنونی، بنگاه های ایرانی و همتایان خارجی آنها باید روش های جدیدی را برای انجام این كار میان یكدیگر تعریف كرده و به كار گیرند.
در همین رابطه، سیدحسین سلیمی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس انجمن سرمایه گذاری خارجی در اتاق ایران، این پیشنهاد را بیان كرد كه ورود مواد اولیه واحدهای صنعتی و تولیدی به كشور بعنوان سرمایه گذاری خارجی از طرف دولت و دستگاه های مربوطه شناخته شود تا از این طریق، بنگاه های ایرانی و خارجی بتوانند به همكاری ها ادامه دهند.

1397/08/30
15:22:40
5.0 / 5
4432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور