سومین كارگروه فناوری های كارا و معدن ایران و اتریش برگزار گردید

سومین كارگروه فناوری های كارا و معدن ایران و اتریش برگزار گردید شمال صنعت: سومین نشست كارگروه فناوری های كارا و معدن با حضور قائم مقام در امور بین الملل و رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری جمهوری و هم هیات اعزامی از وزارت علوم تحقیقات و اقتصاد كشور اتریش با حضور سفیر این كشور در ایران برگزار گردید.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، كمیسیون همكاری های اقتصادی دو كشور ایران و اتریش بعد از برجام و بعد از مدتها توقف شكل گرفت و ذیل این كمیسیون، نقشه راه همكاری های 5 ساله ای با هدف اجرایی كردن تفاهم های صورت گرفته تنظیم شد.

این نقشه راه مذكور دارای چندین كارگروه است. یكی از آنها كارگروه فناوری های كارا و معدن است كه مسوولیت این كارگروه از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واگذار شد.

هدف از تشكیل كارگروه مذكور، «آشنایی با روندها و فراروندهای فناوری در عرصه بین المللی»، «انتقال فناوری و كسب دانش های نوین در سه حوزه محیط زیست، انرژی های تجدیدپذیر و معدن» است. بدین منظور كارگروه فناوری های كارا و معدن اقدام به تهیه یك برنامه اجرایی (Action plan) برای پیگیری و هدایت پروژه های تعریف شده فی درخلال كرد.

برنامه اجرایی مذكور شامل 50 مبحث همكاری متقابل مشخص است كه از سال 2016 تا كنون بالغ بر 30 مبحث به اتمام رسیده و یا در مراحل پایانی قرار گرفته است.

سومین نشست كارگروه فناوری های كارا و معدن با هدف رصد پروژه های مدون و هم حل مشكلات موجود بر سر راه اجرایی شدن پاره ای از موضوعات و هم تعریف مكانیزم اجرای بعضی از موضوعات و پروژه ها، آذرماه جاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در این دوره از نشست های كارگروه فناوری های كارا و معدن، نمایندگان اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد كشور اتریش به همراه تعدادی از شركت های اتریشی و هم نماینده موسسه فناوری اتریش AIT با متناظرین ایرانی خود جلساتی را برگزار كرد كه در نهایت گزارش نتایج این جلسات در این نشست عرضه شد.

علی مرتضی بی رنگ، قائم مقام در امور بین الملل و رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مورد اقدامات انجام شده در این زمینه، اظهار داشت: وجود برنامه اجرایی 5 ساله كه از سال 2016 شروع شده و تا آخر سال 2020 ادامه می یابد، بسیار اتفاق خوب و مفیدی است.

وی ضمن اشاره به نقش سفارت كشور اتریش در تنظیم روابط دو كشور از سفیر جدیدالورود این كشور خواست تا با پیگیری ویژه خود نسبت به حل مسائل پولی و بانكی از قبیل ضمانت نامه های بانكی و بیمه ای توسط كشور اتریش اهتمام كند.

به گفته بی رنگ، مشكلاتی از این دست سبب بروز اختلال در روند اجرایی پروژه ها می گردد كه رفع این موانع را در كوتاهترین زمان ممكن خواهان هستیم.

وی همینطور نقش آفرینی موثر بخش بازرگانی سفارت اتریش Advantage Austria را در اطلاع رسانی نمایشگاه اینوتكس 2018 خواهان شد و آمادگی ایران را در اختصاص پاویونی به نام كشور اتریش در جریان نمایشگاه اینوتكس 2018 اعلام نمود.

قائم مقام در امور بین الملل و رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی در ادامه مدیریت این مورد را از جانب بخش بازرگانی سفارت اتریش خواهان شد.

بی رنگ، حضور شركت های اتریشی در ایران را گامی برای رفع فرصت های از دست رفته قبلی و استفاده از این فرصت را یك ضرورت دانست.

استفاده از ظرفیت استارتاپ ها در ایران یك ضرورت است

در ادامه این نشست، اشتفان شولتس، سفیر اتریش در ایران با اشاره به اینكه وجود یك برنامه اجرایی (Action plan) پنج ساله همكاری مشترك بین ایران و اتریش اتفاق مباركی است، اظهار داشت: باید بر روی حسن اجرای برنامه ها نظارت كامل صورت گیرد و برنامه های تعیین شده را با شرایط ایران مطابقت داد.

وی اضافه كرد: ایران یكی از كشورهای توانمند منطقه به حساب می آید و نیروی جوان خوبی در اختیار دارد كه باید برای این نسل به فكر تولید شغل بود.

تقویت شركت های كوچك و متوسط یكی از راهكارهای وی برای تولید شغل بود.

شولتس با اشاره به ظرفیت بالای استارتاپ ها در ایران، بیان كرد: بهره گیری از ظرفیت بالای استارتاپ ها یكی از ضروریات است و باید در طول زمان از این ظرفیت ها برای توسعه اقتصادی، تولید ارزش و ثروت و هم توسعه شركت های كوچك و متوسط استفاده نماییم.

سفیر اتریش در ایران همینطور بهره گیری از ظرفیت بالای استارتاپ ها در ایران را راهكار دیگری برای جوانان ایرانی برشمرد كه دولت اتریش آمادگی همكاری با ایران را در این خصوص دارد.

وی همینطور اظهار داشت: اتریش آماده میزبانی از رییس جمهور ایران در ابتدای سال 2018 است و ابراز امیدواری كرد تا این سفر باعث تعمیق و گسترش بیش از پیش روابط دو كشور شود.

وی همینطور بیان كرد: سفارت اتریش در تلاش است تا زمینه ساز شرایط مناسب برای عقد قراردادهای بیشتر بین شركت های خصوصی دو كشور باشد.

در ادامه این نشست، مهندس احمدرضا علائی طباطبائی، مدیركل دفتر تبادل فناوری گزارشی از نحوه پیگیری موضوعات تعیین شده مشترك بین دو كشور ارائه نمود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست جمهوری، در این جلسه مشترك، نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارك فناوری پردیس، مركز همكاری های فناوری و نوآوری، رایزن فناوری ایران در اتریش، نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، نماینده سازمان توسعه تجارت ایران و از سوی كشور اتریش، سفیر اتریش در ایران حضور داشتند.
1396/09/19
00:28:52
5.0 / 5
4517
تگهای خبر: اقتصاد , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور