در ۸ ماهه امسال نسبت به پارسال؛

افزایش واردات در كشور

افزایش واردات در كشور به گزارش شمال صنعت مجموع تجارت خارجی ایران طی ۸ ماهه امسال با ۸ درصد رشد به ۶۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار رسید و نسبت به مدت مشابه پارسال، میزان صادرات كاهش و میزان واردات افزایش پیدا كرد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از گمرك ایران، كارنامه عملكرد تجارت خارجی كشور در ۸ ماهه سال جاری نشان داده است مجموع تجارت خارجی ایران با ۴ میلیارد و ۴۸۶ میلیون دلار افزایش و ۸ درصد رشد به ۶۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار رسید و ارزش صادرات غیرنفتی ایران در آبان ماه سال جاری نسبت به مهرماه یك درصد بهبود یافت. بر این اساس حجم تجارت خارجی ایران امسال تا ابتدای آذر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد بزرگ تر شده است. همینطور در ۸ ماهه اول سال جاری تشریفات گمركی ۱۰۲ میلیون و ۳۸۱ هزار تن كالا در گمركات كشور تماماً به صورت الكترونیكی و با كنترل كامل به روش هوشمند انجام شده كه از این مقدار ۲۳ میلیون و ۵۶۹ هزار تن سهم واردات و ۷۸ میلیون و ۸۱۲ هزار تن سهم كالاهای صادراتی غیرنفتی بود. مجموع ارزش صادرات و واردات ایران در مدت یادشده به ۶۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار رسید كه این رقم ۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است. مجموع تجارت خارجی ایران در ۸ ماهه سال قبل ۵۶ میلیارد و ۴۲۱ میلیون دلار بود. افزایش ۱۷. ۵ درصدی وارداتاین گزارش می افزاید؛ در هشت ماهه اول سال جاری به میزان ۳۲ میلیارد و ۴۱۹ میلیون دلار انواع كالا وارد كشور شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷ و ۵۲ صدم درصد افزایش نشان داده است. این رقم در ماه گذشته ۱۴ و ۸۹صدم درصد بود. عمده ترین دلایل افزایش واردات به كالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو، خودرو و كالاهای سرمایه ای مربوط می گردد. همینطور در مدت یادشده متوسط قیمت كالاهای وارداتی كشورمان به ازای هر تن به یك هزار و ۳۶۱ دلار افزایش یافت كه در مقایسه با سال گذشته ۶ و ۸۰ صدم درصد افزایش داشته است. كاهش صادرات غیرنفتیمجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۸ ماهه سال جاری به ۲۸ میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان یك و ۲۱ صدم درصد كاهش داشته است. این رقم در ماه گذشته ۲ و ۱۷ صدم درصد بود. همینطور متوسط قیمت هر تن كالای صادراتی هم در مدت یادشده به ۳۶۳ دلار رسید كه ۸ و ۴ صدم درصد افزایش داشت. در مجموع صادرات كالاهای ایرانی به چین در هشت ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل ۱۳ و ۵۱ درصد افزایش یافته است. در بازار عراق هم عملكرد بهتری داشتیم و رشد ۶ و ۵۱ صدم درصدی ثبت شد. صادرات غیرنفتی ایران به كره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش ۲۸ و ۱۲ صدم درصدی و ۱۲ و ۱۱ صدم درصدی همراه شد و تنها شاهد افت ۱۸ و ۷۰ صدم درصدی صادرات كشورمان به امارات متحده عربی بوده ایم. عمده ترین كالاهای صادراتیاقلام عمده صادراتی كشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۵۸۶ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۸۹۷ میلیون دلار، سایر روغن های سبك و فرآورده ها به جز بنزین با ۷۶۴ میلیون دلار، متانول با ۷۵۲ میلیون دلار و پلی اتیلن گرید فیلم با ۷۵۰ میلیون دلار بوده است. اقلام عمده وارداتیاقلام عمده وارداتی در هشت ماهه سال جاری هم به ترتیب شامل برنج یك میلیارد و ۶ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با ۹۷۲ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۶۶۹ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۴۳ میلیون دلار بوده است.
واردات برنج در این مدت با مجوز تعاونی های مرزنشین صورت گرفته است. عمده ترین خریداران كالاهای ایرانیعمده ترین خریداران كالاهای ایرانی در هشت ماهه سال جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۵ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار، جمهوری كره با ۲ میلیارد و ۷۴۷ میلیون دلار و افغانستان با یك میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار بوده است. كشورهای عمده صادركننده كالا به ایرانكشورهای عمده صادركننده كالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل كشورهای چین با ۷ میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار، تركیه با ۲ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار، جمهوری كره با یك میلیارد و ۸۴۴ میلیون دلار و آلمان با یك میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار بوده است. هم اكنون تمامی كالاهای وارداتی به گمركات سراسر كشور به كمك سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی رصد می گردد و كنترل ۱۰۰ درصدی كالاهای وارداتی با استفاده از فن آوری اطلاعات به صورت هوشمند صورت می گیرد و جزئی ترین اطلاعات این كالاها در سامانه های گمرك قابل دسترسی بوده و امكان جستجوی هوشمند هر كالا با ۴۰ آیتم در سامانه جامع گمركی فراهم شده است.

 

1396/09/06
23:20:10
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: ارز , تجارت , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور