لاهوتی اعلام كرد:

راهكار حضور رقابتی در بازارهای صادراتی

راهكار حضور رقابتی در بازارهای صادراتی به گزارش شمال صنعت رئیس كنفدراسیون صادرات ایران، با اشاره به سیاسی بودن عدم الحاق ایران در سازمان جهانی تجارت، اظهار داشت: باید تا زمان الحاق، خلا حضور خود در بازارهای صادراتی را با انعقاد تعرفه های ترجیحی، پر كرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، محمد لاهوتی در جلسه هم اندیشی تشكل های صادراتی حوزه صنایع غذایی با مسئولان وزارت جهاد و صنعت كه از جانب كنفدراسیون صادرات ایران برگزار شد، اظهار داشت: كشور افغانستان سال قبل به سازمان جهانی تجارت پیوسته است و تعرفه های خویش را متعادل با تعرفه های جهانی كرده است، بر همین مبنا یكی از مشكلاتی كه در صادرات رخ داده، آن است كه تعرفه های این كشور برای واردات كالاهای ایرانی و ترك، متفاوت است؛ بنابر این باید كوشش كرد كه از طرق دیگر، این خلا عدم حضور ایران در سازمان جهانی تجارت را پر كرد.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران، ایران را بزرگترین كشوری خارج از سازمان جهانی تجارت دانست و با اشاره به اینكه عدم عضویت ایران در این سازمان سیاسی است، اضافه كرد: كشوری مثل چین زمانی كه عضو سازمان جهانی تجارت نبود، این مساله را با انعقاد تعرفه های تجریحی خنثی كرد و میزان حجم تجارت خویش را تعدیل نمود؛ پس پیش از اینكه بازارها به روی كالاهای ایرانی بسته شود، باید مشكلات را برطرف كرد، بنابراین انعقاد قراردادهای تعرفه ترجیحی می تواند راهگشا باشد.
وی خاطرنشان كرد: در بازارهایی كه امروز كالاهای ایرانی در اختیار دارند، متاسفانه رقبا به راحتی در بعضی از محصولات كنار می زنند كه این به ضعف دیپلماسی و عدم وجود رایزنان قوی در بازارهای هدف برمی گردد و باید برای آن چاره اندیشی كرد. در مورد واردات هم اگر مبحث تولید صادرات محور به عنوان اولویت مطرح باشد، ورود موقت بطور قطع راهگشا خواهد بود.
لاهوتی یكی از مشكلات پیش روی تجارت خارجی كشور را بالا و پایین كردن تعرفه ها دانست و آن را یكی از اتفاقاتی دانست كه بعد از گذشت سالها، در اواخر دولت یازدهم دوباره به چشم خورد. وی اضافه كرد: صادركنندگان و واردكنندگان انتظار دارند كه امروز اگر كتاب مقررات واردات و صادرات منتشر می شود، حداقل تا یكسال، زمینه هر گونه تغییر تعرفه ای فراهم نباشد، در حالیكه اكنون چنین نیست و این تصمیمات به چشم می خورد.
وی با اشاره به رویكرد جدید وزارت جهاد كشاورزی در حوزه رفع موانع تولید صادرات محور اظهار داشت: وزیر جهاد در شروع دولت دوازدهم كارگروهی را تشكیل و اعضایی را برای حضور در آن انتخاب كرد تا موانع صادراتی را در حوزه كشاورزی برطرف نمایند تا صادرات در این حوزه افزایش یابد. تابحال چندین جلسه از این كارگروه برگزار شده و امید می رود بتوان با برگزاری این جلسات، در انتها سال ۹۶ و شروع سال ۹۷، خروجی و عملكرد مثبت را مشاهده كرد.
وی در مورد ورود موقت هم اظهار داشت: جلساتی با گمرك برای ورود موقت برگزار شده است، اما هنوز برخی مشكلات به چشم می خورد، این در شرایطی است كه در گذشته، صندوق ضمانت صادرات اعلام آمادگی كرده بود كه به مشتریان خود، تضمین لازم را برای ورود موقت كالا جهت ارائه به گمرك بدهد؛ ولی متاسفانه گمرك نپذیرفت؛ البته در گذشته، شركتهای بیمه خصوصی هم این ضمانت را صادر می كردند، اما به دلایل اختلاف گمرك با یكی از شركتهای بیمه، كلا تضمین شركتهای بیمه هم اكنون از جانب گمرك پذیرفته نمی شود، ازاین رو تا شرایط تضمین مشخص نشده و كار تسهیل نشود، كماكان مشكلات پابرجا خواهد بود.
لاهوتی اظهار داشت: برای ورود موقت بعضی از كالاها وزارت جهاد كشاورزی معتقد است كه باید نظر بدهد، بر این اساس اعتقاد من بر این است كه نباید در مورد واردات به منظور صادرات مجدد، سختگیری كرد.
وی اضافه كرد: در مورد اعطای مجوزها به منظور ارائه مجوزهای بی رویه می توان سیاستهایی را اتخاذ نمود تا از هدررفت سرمایه ها جلوگیری شود؛ باآنكه بر مبنای قوانین، دولتها امكان جلوگیری از سرمایه گذاری را ندارند، اما باید همه جوانب را لحاظ كرد. البته در بعضی از كشورها بانك به طرح هایی كه توجیه ندارد، اجازه سرمایه گذاری نمی دهند و از این طریق سرمایه گذاری ها را كنترل می كنند؛ در حالیكه اكنون این اتفاق در ایران رخ نمی دهد و شهرك های صنعتی، مبین میزان سرمایه گذاری های بلااستفاده است.
 

1396/08/30
20:27:21
5.0 / 5
5671
تگهای خبر: بیمه , تجارت , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور