پیش بینی كارشناسان غربی

صادرات نفت ایران از ماه آینده افزوده می شود

صادرات نفت ایران از ماه آینده افزوده می شود شمال صنعت: انتظار می رود صادرات نفت ایران افزایش یافته و با صدور معافیت واشنگتن به شماری از كشورها، خریداران بزرگ نفت ایران، خریدشان را از ماه آینده بالا برند.به گزارش شمال صنعت به نقل از رویترز، هدف اولیه تحریم ها، به صفر رساندن صادرات نفت ایران به سرعت ممكن بود اما معافیت های اعطا شده به بزرگترین مشتریان نفت ایران شامل چین، هند، كره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، یونان، تایوان و تركیه كه به آن ها امكان می دهد نفت ایران را به مدت ۱۸۰ روز دیگر وارد كنند، به معنای آن است كه میزان صادرات ایران بعد از نوامبر بالاتر خواهد رفت. آمار بازرگانی نشان داده است این گروه متشكل از هشت خریدار، حداكثر سه چهارم از صادرات نفت دریابرد ایران را خریداری می كنند.

به گفته پات تاكر، مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقا در واحد اطلاعات اكونومیست، تصمیم آمریكا برای اعطای معافیت نشان دهنده عقب نشینی این كشور از مواضع اولیه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

منابع صنعتی برآورد كرده اند در نتیجه فشارهایی كه قبل از آغاز تحریم ها از جانب واشنگتن اعمال شد، صادرات نفت ایران در نوامبر از ۱.۵ میلیون بشكه در روز فراتر نخواهد رفت.

پایگاه خبری "اس اند پی پلاتس آنالیتیكس" پیش بینی كرده است صادرات نفت ایران در نوامبر به ۱.۱ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا خواهد نمود.

با این حال، هیروشیگه سیكو، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن بعد از این كه توكیو از تحریم های آمریكا معافیت گرفت، اعلام نمود پالایشگاه های ژاپنی برای از سرگیری واردات نفت ایران آماده می شوند. ژاپن و كره جنوبی كه از متحدان واشنگتن در آسیا هستند، تحت فشارهای آمریكا خرید نفت از ایران را متوقف كرده بودند.

هند كه دومین مشتری بزرگ نفت ایران است، هم به منظور كوشش برای دریافت معافیت آمریكا میزان خرید خویش را قبل از تحریم ها كاهش داده بود و بعد از آغاز تحریم ها معافیت گرفت.

حتی چین كه درگیر جنگ تجاری با آمریكاست، تحت فشار واشنگتن خرید نفت ایران را كاهش داده بود.

منابع بازرگانی اظهار كرده اند چندین واردكننده نفت آسیایی سرگرم بررسی افزایش سفارش خرید نفت ایران هستند.

یك معامله گر كه مایل نبود نامش فاش شود اظهار داشت: درخواست ها برای محموله های نفت ایران از جانب چندین خریدار آسیایی مطرح گردیده است.

اعطای معافیت از تحریم های نفتی آمریكا به هشت خریدار، نگرانی ها نسبت به كمبود عرضه را تا حدودی برطرف كرده و از فشار بر شركت ها، دولت ها و اقتصادهای سراسر جهان كه با هزینه بالاتر نفت در كشمكش هستند، كم می كند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا كه با انتخابات میان دوره ای حساس كنگره روبرو بود همزمان با آغاز تحریم ها ضد ایران، با اشاره به نگرانی ها نسبت به شوكه شدن بازارها و جهش قیمت های جهانی اظهار نمود می خواهد تحریم ها ضد نفت ایران را به تدریج اجرا نماید.

قیمت برنت اوایل اكتبر تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به پیامد تحریم های آمریكا بر بازار، به ۸۷ دلار جهش پیدا كرده بود، اما از آن زمان حدود ۱۵ درصد كاهش پیدا كرده است.
1397/08/16
15:26:46
5.0 / 5
4274
تگهای خبر: اقتصاد , بازرگانی , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور