در نشست سه جانبه چابهار چه گذشت؟

یك قاره، سه كشور، یك بندر

یك قاره، سه كشور، یك بندر شمال صنعت: چند ماه بعد از امضای توافق سه جانبه میان ایران، افغانستان و هندوستان بر سر توسعه بندر ایرانی چابهار، بار دیگر مقامات سه كشور به مذاكره نشستند تا این دفعه تصمیمات كلان گذشته را در مرحله اجرا بررسی كنند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بندر مهم و استراتژیك چابهار كه در ورودی خلیج فارس قرار گرفته از نظر اقتصادی و تجاری توان بالقوه قابل توجهی در ترانزیت و ترانشیپ دارد و می تواند راهی مهم برای افزایش تجارت میان كشورهایی مانند هند و كشورهای آسیای میانه و افغانستان باز كند.

این جایگاه مهم سبب شد دولت های دهلی و كابل توجه ویژه ای به این بندر ایرانی داشته باشند و با امضای روسای دولت سه كشور رسما دالان اقتصادی چابهار بعنوان یكی از اصلی ترین طرح های اقتصادی منطقه در دستور كار قرار گیرد. مساله ای كه مقامات سه كشور را بار دیگر كنار هم جمع كرد تا بحث های سیاسی گذشته را به كارشناسی و اجرا برسانند.

در این نشست محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و معاون وزیر راه و شهرسازی نماینده ایران بود.

راستاد در ابتدا از شرایط به وجود آمده برای همكاری مشترك سه كشور در این بندر استقبال كرد و اظهار داشت: خوشبختانه بعد از آنكه در سال ۲۰۱۶ مقامات سه كشور موافقت نامه ابتدایی برای تاسیس دالان چابهار را به امضا رساندند، مقامات پیگیری های قابل توجهی را برای اجرایی كردن این موافقت نامه در دستور كار قرار دادند و امروز حضور مقامات این دو كشور در ایران نشان داده است كه فرصتی مهم و پرارزش پیش روی ما قرار دارد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود پیشنهاداتی را از جانب ایران مطرح كرد: راستاد درباره پیشنهادات ایران كه می تواند در نشست امروز مورد بررسی قرار بگیرد، خاطرنشان كرد: استفاده هر چه بیشتر از كریدورهای مختلف ترانزیتی منطقه، تسهیل و تسریع در دسترسی ساده و ایمن به مسیرهای ترانزیتی، رفع موانع و مشكلات زیربنایی و قانونی، توسعه حمل و نقل چند وجهی، توسعه همكاری های منطقه ای، حمایت و تشویق بخش های خصوصی، مشاركت و سرمایه گذاری چند جانبه برای توسعه زیرساخت های ترانزیتی منطقه، یكسان سازی قوانین و مقررات بیمه ای و بانكی و كاهش نرخ تعرفه های حمل و نقل چند وجهی اصلی ترین پیشنهادهای ایران به حساب می آید كه می تواند با اجرایی شدن از جانب كشورهای منطقه و عضو این موافقت نامه، پیشرفت های قابل توجهی را در این عرصه تولید كند.

راستاد در صحبت های دیگر خود درباره آخرین وضعیت فعالیت های بندر چابهار هم توضیحاتی را عرضه كرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود كه با پیگیری های انجام شده در رسیدن كار به مراحل پایانی خود بهره برداری موقت شركت هندی از بندر چابهار حداكثر ظرف دو هفته آینده آغاز خواهد شد. وی افزود: بندر چابهار از نظر جغرافیایی در موقعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و با عنایت به این شرایط توانایی جذب سرمایه گذار برای توسعه زیرساخت ها در چابهار بسیار بالا است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به حضور و سرمایه گذاری شركت APGL در چابهار اظهار نمود: خوشبختانه در طول این مدت سرمایه گذاری های خوبی در چابهار انجام شده و شركت اپراتور هندی هم با پیگیری مقدمات لازم تنها چند گام تا آغاز رسمی كار خود در چابهار فاصله دارد. آخرین بحثی كه در این رابطه باقی مانده بود، مربوط به نهایی كردن ضمانت نامه های بانكی می شد كه خوشبختانه با نهایی شدن آن می توان پیش بینی نمود فعالیت این شركت هندی از دو هفته دیگر رسما كلید بخورد.

راستاد توسعه بندر چابهار را مساله ای بسیار مهم برای منطقه دانست و اضافه كرد: نه تنها سه كشور ایران، هندوستان و افغانستان می توانند در بخش های مختلف این بندر فعالیت نموده و اولویت های اقتصادی خویش را همچون تجارت مشترك و ترانزیت منطقه ای در دستور كار قرار دهند، بلكه توسعه چابهار برای كشورهای آسیای میانه، اروپای شرقی و كشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو ما می توانیم انتظار داشته باشیم كه با توسعه زیرساخت ها از ظرفیت چابهار به صورت كامل استفاده گردد.

وی با اشاره به وارد شدن ۹ محموله كشتی صادرات گندم هند به چابهار تصریح كرد: این مورد به خوبی نشان داده است كه چابهار توانایی مدیریت تقاضا برای ترانزیت در منطقه را دارد و امیدواریم همین روال ادامه داشته و كشتی های بیشتری وارد این بندر مهم ایرانی شوند. یكی از مهم ترین مزیت های چابهار امكان رقابت این بندر با دیگر بنادر منطقه است و بطور قطع تلاش می نماییم كه در این راستا با توسعه زیرساخت ها و بهبود مقررات كار را برای سرمایه گذاران و لاینرهای بین المللی تسهیل نماییم.

نمایندگان دو كشور افغانستان و هندوستان هم در این نشست از برنامه ریزی برای توسعه چابهار استقبال كردند. امام الدین وریماچ معاون وزیر حمل و نقل افغانستان از اهمیت بالای چابهار برای دولت این كشور سخن گفت و اصلی ترین سخنش به بحث ضرورت دو طرفه شدن این مسیر باز می گشت. نماینده دولت افغانستان اعتقاد دارد با عنایت به زیرساخت های صادراتی كه در این كشور وجود دارد در كنار واردات می توان از چابهار بعنوان مقصد كالاهای افغانستانی هم استفاده نمود. موضوعی كه با استقبال ایران هم همراه شد و راستاد اعلام نمود كه چابهار زیرساخت های لازم برای این مورد را به وجود آورده است.

تیرو مورتی، قائم مقام وزیر خارجه هندوستان و فرستاده ویژه این كشور به نخستین نشست شورای هماهنگی موافقت نامه تاسیس دالان حمل و نقل میان كشورهای ایران، هندوستان و افغانستان اما سخنانی را بیان كرد كه برای آینده چابهار اهمیت بالایی خواهد داشت.

نماینده دولت هند با تشكر از میزبانی ایران و تاكید بر اهمیت بالای بندر چابهار برای توسعه منطقه اظهاركرد: بندر چابهار جایگاه استراتژیك مهمی در همكاری های منطقه دارد. یكی از اصلی ترین مزیت های آن به وجود آوردن مسیرهای جایگزینی ترانزیتی برای كشور افغانستان است. ما می توانیم با رشد و توسعه چابهار همكاری های منطقه ای را افزایش داده و فعالیت های راهبردی خویش را گسترده تر نماییم.

وی با اشاره به اینكه چابهار جریان پرارزش اقتصادی را در منطقه به وجود می آورد، بیان كرد: در صورتیكه زیرساخت های لازم فراهم گردد، می توان انتظار داشت فعالیت های این بندر چه در بخش مسافر و چه در بخش تجاری گسترش پیدا كند. توافق نامه ای كه ما امضا كرده ایم، می تواند مقدمه ای برای این مورد باشد چونكه گسترش رفت و آمد كشتی ها می تواند فعالیت اقتصادی كشورها را به شكل جدی تحت تاثیر قرار دهد.

قائم مقام وزیر خارجه هند با تاكید بر اینكه دولت كشورش تعهد كامل دارد تا موافقت نامه چابهار را اجرایی كند، تصریح كرد: ما گام به گام ایده های موجود در این زمینه را بررسی خواهیم كرد و اقدامات را مرحله به مرحله پیش می بریم. بعد از جمع آوری ایده ها كار به پروتكل های جدیدی خواهد رسید كه می تواند برای آینده منطقه و تجارت سه كشور اهمیت بسیار بالایی داشته باشد.

با به انتها رسیدن جلسه بامداد امروز، سه طرف برای انجام مذاكرات كارشناسی بحث های خویش را آغاز كردند و در صورت رسیدن به یك جمع بندی نهایی، برنامه های بعدی برای این همكاری سه طرفه كه می تواند هم اقتصاد ایران و هم اقتصاد آسیا را متحول كند اعلام خواهد شد.
1397/08/01
20:17:52
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بیمه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور