در گفتگو با مهر مطرح شد؛

تحریم بانكی، صادرات مان را ریالی كرد، پیمان سپاری مشكل ساز شد

تحریم بانكی، صادرات مان را ریالی كرد، پیمان سپاری مشكل ساز شد شمال صنعت: عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان با اشاره به مشكلات صادركنندگان همچون فعالان صنعت سرامیك با اجرای پیمان سپاری ارزی، اظهار داشت: تجار كشورهای آسیای میانه برای واردات، به چین و هند روی آوردند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، بانك مركزی ۱۶ شهریورماه «دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادركنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات كالا به چرخه اقتصادی كشور» را به دستگاه ها ابلاغ نمود كه بر طبق این دستورالعمل، صادركنندگان كالا مكلفند حداكثر ظرف مدت زمانی سه ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمركی، حداقل ۹۵ درصد ارزش گمركی كالا را به چرخه اقتصادی كشور بازگردانند و با استفاده از سامانه جامع تجارت به بانك مركزی اظهار كنند.
اما به قول عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان، این مصوبه برای برخی صنایع همچون صنعت كاشی و سرامیك به علت انجام مبادلات ریالی بین ایران و كشورهای صادركننده مشكل ساز شده است.
در همین زمینه اصغر آهنی ها در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از اجبار صادركنندگان به اجرای دستورالعمل پیمان سپاری ارزی اظهار داشت: بر مبنای مصوبه ۱۶ شهریورماه بانك مركزی، همه صادركنندگان مكلف شدند تا ارز حاصل از صادرات خویش را به چرخه اقتصادی كشوربازگردانند.
وی با اشاره به اینكه مبادله مالی بعضی از كالاهای صادراتی همچون صنعت كاشی و سرامیك كشوربه دلیل برخی مشكلات بانكی به صورت ریالی انجام می شود، اظهار داشت: صادرات محصولات كاشی و سرامیك به مقاصد كشورهای عراق، سوریه، افغانستان، پاكستان و كشورهای آسیای میانه به علت مشكلات بانكی و تحریم ها طی چند سالهای گذشته به صورت ریالی انجام می گیرد.
عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان كشور با اشاره به نامه انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك به معاون اول رئیس جمهور در خصوص لغو پیمان سپاری ارزی صادركنندگان، افزود: از كل صادرات ۱۴۸میلیون مترمربع كاشی و سرامیك، حدود ۱۳۰ میلیون مترمربع معادل ۹۰ درصد كل حجم صادرات به سه كشورعراق، پاكستان و افغانستان صادر می گردد و روند صادرات این كشورها به علت فقدان سیستم بانكی و عدم گشایش اعتباری به گونه ای شكل گرفته است كه وجه كامل به صورت ریالی دریافت می گردد.
آهنی ها با اشاره به اینكه مصوبه پیمان سپاری ارزی زیان زیادی را متوجه برخی صادركنندگان می كند، اظهار داشت: اگر این مشكل برطرف نشود بطور قطع بازار ایران در صنعت كاشی و سرامیك توسط هندوستان و تركیه گرفته می گردد.
این فعال كارفرمایی اضافه كرد: اگر تمهید جدی از جانب دولت در این خصوص گرفته نشود ضمن از دست دادن بازارهای صادراتی و توقف واحدهای تولیدی نتایج معیشتی و ریزش نیروی كار را می تواند به دنبال داشته باشد.
عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان كشور اظهار داشت: تاكید و پافشاری دولت در اجبار صادركنندگان به پیمان سپاری ارزی، صادرات صنعت كاشی و سرامیك را در شرایط و سردرگمی و بلاتكلیفی قرار داده است به طوریكه در صورت صادرات و تعهد ارزی، چگونه آن را تامین كند و اگر صادر نكنند با عنایت به عدم كشش بازار داخلی و ركود اقتصادی كه سبب شده كارخانجات با كمتر از ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت كنند، چگونه قادر خواهند بود به فعالیت خود ادامه دهند.
وی اضافه كرد: مطالعات میدانی ما نشان داده است كه بازرگانان و تجار كشورهای عراق، سوریه، افغانستان و پاكستان و كشورهای آسیای میانه با اطلاع از مشكلات پیش آمده در مورد پیمان سپاری ارزی، به سمت بازارهای كشورهای دیگر همچون چین و هند سوق پیدا كردند كه در صورت عدم رفع این چالش، شركت های ایرانی بازار این كشورها را از دست خواهند داد.
آهنی ها تصریح كرد: تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور با عنایت به دلائل ذكر شده تاكید می نماییم در صورت اجبار پیمان سپاری ارزی قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود و در مورد نتایج اجتماعی و اقتصادی و معیشتی ناشی از توقف، تعطیلی واحدها و ریزش هزاران نفر نیروی انسانی بخصوص در مراكز تجمع كارخانجات و كل صنعت كاشی و سرامیك كشور اخطار می دهیم.

1397/07/16
22:50:00
5.0 / 5
4373
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور