رییس انجمن طلا:

خرید و فروش طلا و جواهر حدودا صفر است

خرید و فروش طلا و جواهر حدودا صفر است شمال صنعت: رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی اظهار داشت: وضعیت خرید و فروش طلا و جواهر حدودا صفر است. هم اكنون همكاران ما بیكار هستند چون وضعیت بازار مناسب نبوده و این شرایط قابل قبول نیست.


شهرام مرصعی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: قیمت طلا نوسان ندارد بلكه تابع قیمت دلار است. در بعد جهانی هم كمی تنزیل قیمت داریم اما در ایران قیمت ها تابع نوسانات دلار و ریال است.
وی خاطرنشان كرد: ریزش ارزش ریال نسبت به دلار سبب شده كه قیمت طلا به تبع دلار افزایش پیدا كند. واقعیت این نیست كه طلا یا دلار افزایش قیمت دارد بلكه ارزش ریال افت كرده است.
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی افزود: بخشی از این اتفاقات تابع سیاست های نادرست اقتصادی و برنامه ریزی اشتباه است و هرچه میزان ارزش ریال در مقابل دلار افت كند، قیمت طلا هم افزایش خواهد یافت.
وی بیان كرد: زیاد می شنویم كه كشور ما با ونزوئلا مقایسه می گردد. در آن كشور قیمت ها به شدت افزایش پیدا كرده و ارزش پول ونزوئلا حدودا به صفر رسیده اما حقیقت این است كه وضعیت كشور ما به این شكل نیست. ما به نقطه شكننده ای رسیده ایم و باید منتظر باشیم و ببینیم كه دولت در این راستا چه برنامه ای خواهد داشت.
مرصعی در مورد نوسانات دلار اظهار داشت: آنچه در زمینه اصلاح نوسانات دلار مشكل تولید می كند، پول های سرگردانی است كه در دست مردم نبوده و باید تفكیك شود. در اقتصاد سالم معیار تعیین قیمت، عرضه و تقاضاست اما اقتصاد ما سالم نبوده و حجم نقدینگی هم در دست عموم نیست و در مكان های خاصی ذخیره شده است. آنچه با سیاست های دولت مقابله می كند، وجوه انباشت شده با استفاده از رانت و انحصار است؛ نه وجوهی كه در اختیار عموم مردم قرار دارد.
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی اظهار نمود: نوسانات دلار را به راحتی نمی توان كنترل كرد. ابتدا باید رانت، انحصار و نفوذ افراد با پول های انباشت شده كه در بدنه سیستم قرار دارند را مهار كرد. البته جدا كردن آن كاری مشكل است.
وی در مورد نظارت و دخالت دولت در عرصه اقتصاد تصریح كرد: ما از ابتدا راه را اشتباه رفته ایم، چون دخالت دولت در تمام امور درست نیست. وظیفه دولت نظارت، كنترل و تسهیل گری است اما اكنون دولت از وظیفه خود خارج شده و هركاری را در انحصار و دخالت خود قرار داده كه این امر سبب شده بار تمام مسئولیت ها به دوش دولت انداخته شود. دولت باید از انحصارگری خارج شود و فضایی باز برای رقابت های آزاد در طولانی مدت را به وجود آورد.
مرصعی در مورد سیاست های دولت برای كوتاه كردن دست دلالان از بازار خاطرنشان كرد: این سیاست ها نه تنها درست نیست بلكه نوعی فراكنی و خارج كردن مشكل از محل اصلی و درگیر كردن مردم با مسائل جانبی است، چون فعالیت دلالان در برابر حجم معاملاتی كه در كشور صورت می گیرد، بسیار ناچیز است.
وی تصریح كرد: 20 درصد اقتصاد كشور در اختیار بخش خصوصی و 80 درصد آن در اختیار دولت، رانت ها و انحصارها بوده كه این امر سبب نوسان در بازار شده است نه دلالانی كه تمام سرمایه آنان در برابر دلارهای دولتی ارزش چندانی ندارد. البته این صحبت من به معنای تایید كار دلالان نیست. دلال بازی ها چه كوچك و چه كلان، باید تعطیل شود. اساس به وجود آمدن دلالان تعطیلی صرافی ها و كار سیستماتیك در دولت می باشد.1397/07/09
21:57:17
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور