رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران خواستار شد

وزیر پیشنهادی كار شهامت پیگیری مطالبات كارگران را داشته باشد

وزیر پیشنهادی كار شهامت پیگیری مطالبات كارگران را داشته باشد شمال صنعت: رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اعتقاد دارد وزیر كاری كه به مجلس معرفی می گردد باید استقلال این وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی را حفظ كند و شهامت پیگیری مطالبات اساسی كارگران از دستمزد تا حق بیمه و قراردادهای كار را در هیات دولت و مجلس و دیگر اركان نظام داشته باشد.ابوالفضل فتح الهی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به معرفی وزیر پیشنهادی تعاون، كار و رفاه اجتماعی از جانب دولت به مجلس در ایام آینده، اظهار داشت: انتظار جامعه كارگری و نمایندگان كارگران این است كه كسی بعنوان وزیر به مجلس معرفی شود كه توانایی اداره چنین وزارتخانه عریض و طویلی را داشته باشد.

وی اضافه كرد: كارگران وزیری می خواهند كه جسارت لازم را در حفظ استقلال این وزارتخانه و تامین اجتماعی داشته باشد و از امانتی كه كارفرمایان و كارگران در اختیارش گذاشته اند، به نحو شایسته نگهبانی و پاسداری كند.

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران فراهم كردن شرایط مناسب برای تولید و اشتغال، اجرای قوانین مربوط به كار و روابط كار، پیگیری مطالبات جامعه كارگری و تحقق برنامه های روی زمین مانده را همچون مواردی ذكر كرد كه وزیر پیشنهادی باید در دستور كار قرار دهد.

فتح الهی ابراز امیدواری كرد: فردی كه بر مسند وزارت كار می نشیند، در حوزه ماموریت خود افراد و نیروها را در معاونت ها و بخش های مختلف به گونه ای به كار بگیرید كه خواسته های مردم از این وزارتخانه را برآورده كند.

به گفته وی، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تنها وزارتخانه ای است كه از زندگی و تولد تا مرگ با انسان ها در ارتباط می باشد و گستردگی و سیطره آن برای ۴۵ میلیون نفر جمعیت است كه از پایین ترین تا بالاترین دهك جامعه را دربرمی گیرد.

این مقام مسئول كارگری درباره اقدام كمیسیون اجتماعی مجلس در بررسی لایحه تفكیك وزارت كار اظهار نمود: جامعه كارگری با هرگونه جداسازی و تجزیه و تفكیك وزارت كار محال است و اجازه نمی دهد سطح دسترسی كارگران و حتی كارفرمایان از اموال و مطالباتشان به حداقل برسد.

فتح الهی تصریح كرد: این مساله با بحث كوچك شدن دولت منافات دارد و هزینه های بسیاری تحمیل می كند چراكه جداسازی نیروها و سازماندهی آن ها و تفكیك وظایف هر سه بخش مستلزم برنامه ریزی منسجم است و بنابراین زمان برای تفكیك وزارت كار در شرایط حاضر مناسب نمی باشد.

به گفته وی هم اكنون پیگیری مطالبات كارگران و خواسته های كارفرمایان از جانب وزارتخانه ای كه جدا نشده و به شكل مستقل عمل می كند، با دشواری های زیادی روبه روست و چنانچه وزارت كار منفك شود، عملا بحث پاسخگویی از بین رفته و مشخص نمی باشد كدام بخش مسئولیت رسیدگی و پیگیری امور و مطالبات را برعهده خواهد گرفت.

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران درباره اظهارنظرهایی كه معتقدند با جداسازی وزارت كار پیگیری امور و رسیدگی به مطالبات هر حوزه بهتر انجام می شود، اظهار داشت: اگر این مساله بود، چرا وزارتخانه ها را ادغام كردیم و امروز به این نتیجه رسیدیم كه باید جداسازی شوند؟ اگر در طول چند سالی كه تصمیم به ادغام گرفتیم، كارها بهتر و سهل تر انجام نشده یعنی سیر باطلی را در این مدت طی كردیم و باید بپذیریم كه این ادغام اشتباه بوده است.

فتح الهی با اشاره به اینكه طرح تفكیك وزارت كار اكنون به صلاح نیست، اظهار داشت: متاسفانه بعد از ادغام، بخش های تعاون، رفاه و كار به شكل جزیره ای و جدا از هم عمل كردند، در حالیكه فلسفه تشكیل و ادغام آن ها، هم افزایی و استفاده از ظرفیت هر سه بخش بود، بنابراین از كمیسیون اجتماعی مجلس كه در این زمینه تلاش می كنند می خواهیم تمركز خویش را برروی دستمزد و معیشت كارگران بگذارند كه امروز فراموش شده است. تفكیك وزارت كار گره ای از مشكلات معیشتی كارگران باز نمی كند.

به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، كمیسیون اجتماعی مجلس در آخرین جلسه اخیر موافقت خویش را با لایحه تفكیك وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه پیش تر از جانب دولت ارسال و با مخالفت نمایندگان مجلس روبه رو شده بود، اعلام نمود. این در حالی بود كه اعضای این كمیسیون در ۱۳ شهریور ماه جاری جداسازی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی را باعث سردرگمی مردم و تولید مشكلات بیش تر برای وزارتخانه عنوان كرده بودند. چرخش موضع كمیسیون اجتماعی مجلس در شرایطی صورت گرفته كه مقرر است طی روزهای آینده وزیر پیشنهادی تعاون، كارو رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شود و این مساله شائبه سردرگمی و بلاتكلیفی بیش تر این وزارتخانه را قوت بخشیده است.
1397/07/08
10:48:08
5.0 / 5
4420
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تولید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور