یك اقتصاددان ؛

پیمان سپاری ارزی با دستور قابل اجرا نیست

پیمان سپاری ارزی با دستور قابل اجرا نیست شمال صنعت: یك اقتصاددان با اشاره به اینكه اجرای پیمان سپاری ارزی، به شكل دستوری امكان پذیر نیست، اظهار داشت: نرخ آزاد ارز باید كنترل شود.به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، تیمور رحمانی در برنامه تیتر امشب با مبحث راهكار مناسب برای بازگشت ارز صادراتی اظهار داشت: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا نرخ آزاد ارز را كنترل كند و نباید اختلافات نرخ ارز زیاد باشد.
وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده درباره بازگشت ارز صادراتی اضافه كرد: دیر اقدام شده و حل مسئله هم سخت شده است.
این اقتصاددان، با اشاره به اینكه پیمان سپاری ارزی به شكل دستوری دشوار است و توفیق چندانی نخواهد داشت، اظهار داشت: دولت باید انتظارات نرخ ارز را كنترل كند اما این كار به شكل دستور، امكان پذیر نیست.
فعالان اقتصادی نباید به راه خلاف كشیده شوند
بهرام شكوری عضو اتاق بازرگانی ایران دیگر میهمان برنامه هم اظهار داشت: مسیری كه درباره ارز و بازگشت ارز صادراتی رفتیم اشتباه بود.
وی با اشاره به سابقه بحث ارزی از زمان نخست وزیری موسوی و ریاست جمهوری هاشمی اظهار داشت: زیرساخت های بحث ارزی آماده نبود.
شكوری با اشاره به اینكه فعالان اقتصادی دنبال راهی هستند تا بیشتر متضرر نشوند، اظهار داشت: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا فعالان اقتصادی ضرر ندهند.
وی اظهار داشت: دل نگرانی دولت این است كه اگر ارز برنگردد، دچار بحران شود اما نباید با اقداماتی فعالان اقتصادی را وادار به راه های خلاف كند.
شكوری با اشاره به اختلاف فاحش قیمت ارز در كشور اضافه كرد: دولت باید ارز را تك نرخی كند.
پتروشیمی ها ارز صادراتی را به نیما نمی آورند
همچنین هدایت اله خادمی - عضو كمیسیون انرژی مجلس هم دیگر میهمان برنامه اظهار داشت: پتروشیمی ها از رانت استفاده می كنند؛ اما ارز صادراتی خویش را وارد سامانه نیما نمی كنند.
وی با اشاره به تامین خوراك ارزان برای پتروشیمی ها تصریح كرد: نباید پتروشیمی ها از رانت استفاده كنند.
خادمی اضافه كرد: پتروشیمی ها سودده هستند و باید در این شرایط به كمك اقتصاد كشور بیایند نه اینكه با استفاده از رانت به اقتصاد كشور لطمه بزنند.
از رانت استفاده نمی كنیم
احمد مهدوی، دبیر كل انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگوی تلفنی با اشاره به مشكلات صنعت پتروشیمی و در جواب استفاده رانتی پتروشیمی ها اظهار داشت: استفاده پتروشیمی ها از رانت با واقعیت تطابق ندارد.
مهدوی اضافه كرد: پتروشیمی های كشور هیچ نیازی به رانت و خوراك ارزان ندارند اما حرف اصلی فعالان این حوزه مقایسه آنها با كشورهای تولید كننده خوراك در دنیاست.
وی با رد این مطلب كه گفته می گردد ارز پتروشیمی در سامانه نیما ارائه نشده است، اضافه كرد: پتروشیمی ها ارز حاصل از فعالیت های صادراتی خویش را به سامانه نیما واریز كرده اند.
مهدوی اظهار داشت: پتروشیمی ها بیش از 70 درصد ارز صادراتی خویش را وارد سامانه نیما كرده اند.

1397/07/02
15:03:30
5.0 / 5
4776
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور