گزارشی از جریان معاملات در فردوسی

فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد!

فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد! شمال صنعت: دلار پس از پشت سرگذاشتن نرخ ۱۵ هزار تومانی در هفته گذشته، هم اكنون تا ۱۳ هزار تومان كاهش قیمت داشته است. گر چه قیمت ها همچنان بالاست و حتی به نرخ زیر ۱۱ هزار تومان چند روز اخیر هم نرسیده ؛ اما امروز با ورود فروشنده ها بازار كم التهاب و خلوت بود.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، امروز (شنبه) گر چه بازار در ابتدای روز با قیمت های بالا برای ارز آغاز شد و دلار تا ۱۴ هزار تومان هم قیمت داشت، ولی در ادامه با به جریان افتادن معاملات، قیمت ها نزولی پیش رفت. تا زمان تنظیم این گزارش(۱۴: ۳۰) دلار تا ۱۳ هزار تومان و یورو تا ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است. ریزش قیمت در بازار ارز در حالی اتفاق می افتد كه گرچه صرافی ها تمایل چندانی به فروش ندارند، اما مردم برای فروش به بازار آمده اند. در مقابل فروشنده ها البته خریدار چندانی نیست، چون كه در روند ریزشی بازار ترجیح می دهند منتظر ثبات قیمت باشند، در مجموع افرادی كه اكنون تقاضای واقعی دارند خریدارند و كسانی هم كه به پول سرمایه گذاری شده در دلار خود نیاز دارند تا حدی فروشنده هستند. همینطور افرادی هستند كه برای نوسان گیری از پنج شنبه به بازار آمدند و برای جلوگیری از كاهش سود دلار خریداری شده، ارز خویش را می فروشند.

اما اینكه چرا جریان بازار برخلاف روزهای آخر هفته گذشته پیش رفته و كاهشی شده است، موضوعی است كه فعالان و تحلیلگران بازار آن را در چند عامل بررسی می كنند. اول اینكه در ایام اخیر عرضه در بازار از جانب صرافی های منتخب انجام شده كه خود تا حدی به تقاضا پاسخ داده و اثرگذار بوده است. از سویی دیگر مجوز اخیر بانك مركزی برای صرافی ها كه بتوانند ارز خریداری شده از سامانه نیما را وارد كشور كرده و تحت شرایطی در بازار بفروشند هم سبب شده تا انتظارات به سمت افزایش عرضه در بازار پیش برود.

این در حالی است كه عبدالناصر همتی-رئیس كل بانك مركزی- كه امروز برای عرضه توضیحاتی به كمیسیون اقتصادی مجلس رفته بود، در حاشیه این جلسه گفته كه در كنار صرافی ها به صادركنندگان هم این مجوز داده شده كه بخشی از ارز حاصل از صادرات خویش را به شكل اسكناس ارز وارد كشور كرده و با استفاده از سامانه نیما و تحت كنترل بانك مركزی در بازار عرضه كنند. این خبر هم بر بازار اثر داشته و به قول فعالان بازار بر سرعت ریزش قیمت ارز افزوده است.

با این حال نكته جالب بازار امروز این بود كه صرافی هایی كه معمولا ارزهای خدماتی را می فروشند در شرایطی كه قیمت ها در بازار در حال ریزش بود نرخ در آنها همچنان بالا قرار داشت، به صورتی كه دلار تا ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان و یورو تا ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان فروش رفت، البته تمامی این صرافی ها هم فروش نداشتند و محدود به یكی دو مورد بود.


1397/06/17
15:58:26
5.0 / 5
4382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور