افزایش ۷۵ درصدی صادرات پتروشیمی در ۵ سال اخیر

افزایش ۷۵ درصدی صادرات پتروشیمی در ۵ سال اخیر شمال صنعت: وزیر نفت از افزایش ۷۵ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی در پنج سال اخیر اطلاع داد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاح سه طرح پتروشیمی با حضور رییس جمهور در مورد تحولات صنعت پتروشیمی در پنج سال اخیر اظهار داشت: در خلال این پنج سال به جز سه طرحی كه امروز افتتاح می گردد ۱۲ طرح افتتاح شده كه ارزش آن ها به قیمت های امروز ۳.۵ میلیارد دلار است و ارزش این سه طرح یك و نیم میلیون دلار است.
وی اضافه كرد: در سال های اخیر اتفاق های مهمی در صنعت پتروشیمی افتاد. ۳۳ درصد وزن محصولات پتروشیمی افزایش یافته و ۷۶ درصد صادرات محصولات پتروشیمی اضافه شده، همینطور ۱۳ درصد عرضه داخلی برای صنایع پایین دستی افزایش یافته است. گاز تحویلی به صنعت پتروشمیی به مقدار ۳۵ درصد رشد كرده است.
وزیر نفت افزود: نكته مهمی كه خدمت رییس جمهور باید عرض كنم تحولات در مورد تولید اتان است كه جزو با ارزش ترین محصولات است و ما هم اكنون در تولید آن كمبود داریم.
زنگنه اضافه كرد: در سال ۹۲ كل تولید اتان ما ۳.۸ میلیون تن بوده است در سال ۹۶ به ۶.۱۱ رسیده و پیش بینی میكنیم در ۹۸ به بیش از ۱۲ میلیون تن تولید اتان برسیم. باید به تولیدكننده ها فشار بیاوریم كه واحدهای الفین باید راه بیافتد تا اتان تولید شود.
وی افزود: یكی از بزرگترین و بهترین واحدهای ما بوشهر است كه اصلی ترین محصولش اتان است. برای ما خوراك پتروشیمی به خوبی قابل تامین است. مجتمع پالایشی سیراف ظرفیت خیلی خوبی دارد ولی با عنایت به مشكلاتی كه پیش آمد كسی آن را فاینانس خارجی نمیكند.
زنگنه اضافه كرد: امروز برای جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت دو قرارداد امضا می گردد. با این قرارداد ما دیگر در خوزستان و كهكلویه و بویر احمد گازی فلر نخواهیم داشت بخش عمده این گاز ها به خوراك تبدیل می گردد.
1397/06/13
16:32:22
5.0 / 5
4470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور