رئیس كمیسیون صنایع و معادن:

پراید ۲۲ میلیونی را ۴۰ میلیون نخرید!

پراید ۲۲ میلیونی را ۴۰ میلیون نخرید! شمال صنعت: رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، مشكلات موجود در ترخیص قطعات خودرو، مافیای دلالان و هجوم مردم برای خرید را از عوامل گرانی خودرو دانست و اظهار داشت: قیمت كارخانه ای پراید ۲۲ میلیون تومان است اما بعد از ورود به بازار ۲۳ میلیون تومان به قیمت آن اضافه می گردد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، عزیر اكبریان در گفت وگو با رادیو البرز با اشاره به سوال از رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قبل از این سه بار دیگر سوال از رئیس جمهور در مجلس كلید خورده بود اما تعداد نمایندگان از حد نصاب خارج شد تا اینكه برای چهارمین بار این كار انجام شد.
اكبریان اضافه كرد: مجلس شورای اسلامی با حفظ حرمت رئیس جمهور پنج سوال از ایشان پرسید كه بعد از پاسخ آقای روحانی فقط نسبت به یك سوال قانع شد و از پاسخ به چهار سوال دیگر قانع نشد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی وزرا هم هستند كه باید استیضاح شوند اما به علت مافیای تبلیغاتی كه دارند هنوز كسی سراغ آنها نرفته و شاید مجلس به سراغ آنها هم برود.
رئیس كمیسیون صنایع و معادن در ادامه به مشكلاتی كه در اقتصاد كشور به خصوص بازار خودرو به وجود آمده است هم اشاره و اعلام نمود: بعضی از این مشكلات ناشی از گمرك و عدم ترخیص قطعات مورد نیاز خودروسازان است.
وی با اشاره به نقش مردم در گرانی خودرو اضافه كرد: در همه جای دنیا وقتی چیزی گران می گردد مردم آن را نمی خرند اما در ایران برعكس است.
نماینده مردم كرج، فردیس، اشتهارد و آسارا، نقش دلالی را در گرانی خودرو مهم دانست و اظهار داشت: پراید توسط كارخانه با قیمت ۲۲ میلیون تومان وارد بازار می گردد اما در این بین مافیای دلالان ۲۳ میلیون تومان یعنی رقمی بیشتر از كارخانه با این همه كارگر، سود می برند.
وی ادامه داد: دولت در این مدت نتوانست نقدینگی را كنترل كند و این نقدینگی سر از بازارهایی چون خودرو در آورده و چنین وضعیتی بوجود آورده است.
اكبریان در مورد مشكلات ترخیص كالا از گمرك اظهار نمود: مدیر یك شركت به بنده رجوع و اعلام نموده كه دو هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد؛ هزار میلیارد تومان مواد اولیه هم دارد كه برای ترخیص آن باید ۲۰۰ میلیارد تومان به گمرك بپردازد؛ برای ترخیص با عنایت به طلبی كه از دولت دارد از معاون اول رئیس جمهور دستور گرفته تا این مواد اولیه وارد شود اما گمرك آن را ترخیص نمی كند.
وی ادامه داد: این نشان داده است كه در كشور مافیا وجود دارد و لازم است با آن برخورد شود، چرا شركتی كه از دولت دو هزار میلیارد تومان طلب دارد گمرك تهاتر ۲۰۰ میلیاردی را قبول نمی كند، مجلس هم این قانون را تصویب كرده است.
اكبریان افزود: در هر حال ما امیدوار هستیم با دستورالعمل جدیدی كه دولت ابلاغ كرده ۷۰ تا ۸۰ درصد مشكلات گمركی حل و كالاهای مانده در گمرك ترخیص شود تا مشكلات كارخانجات به خصوص خودرو حل شود.
ایشان در ادامه به روند افزایش قیمت ارز در برابر پول ملی هم اشاره و تصریح كرد: متأسفانه دولت ها با وجود افزایش نقدینگی، قیمت دلار را در طول دوره خود ثابت نگه می دارند و همین سبب می گردد در ایام آخر قیمت ارز از دستشان خارج شود مانند همان اتفاقی كه در دولت احمدی نژاد افتاد.
اكبریان اضافه كرد: یكی از افتخاراتی كه دولت آقای روحانی هم به آن اشاره می كرد ثابت نگه داشتن قیمت ارز بود كه با وارد كردن ارز حاصل از فروش نفت به دست آمده بود و حال چنین شوكی به بازار وارد شده است؛ اگر اجازه داده بودند عرضه و تقاضا بر اساس واقعیت صورت گیرد الان شاهد دلار ۱۰ هزار تومانی نبودیم.
رئیس كمیسیون صنایع و معادن افزود: قیمت واقعی ارز بین ۶ تا ۷ هزار تومان است اما به علت عملكرد نادرست از دست خارج شده و به ۱۰ هزار تومان رسیده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به افزایش شدید قیمت مسكن و اجاره مسكن اشاره و اظهار نمود: متأسفانه ساخت و ساز مسكن بین ۸۰ تا ۹۰ درصد راكد شده و این راكد شدن كاهش ساخت و در نتیجه افزایش قیمت مسكن را به دنبال داشته است؛ نباید اجازه می دادیم این ركود به وجود آید.1397/06/10
16:11:14
5.0 / 5
5186
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور