مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند:

قاچاق نداریم

قاچاق نداریم شمال صنعت: خرمشهر - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: در منطقه آزاد اروند چیزی با عنوان قاچاق وجود ندارد اما به تازگی بخشنامه ثبت سفارش برای كالاهایی كه به آنها ارز تعلق می گیرد، مشكلاتی تولید كرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، اسماعیل زمانی عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در ارتباط با مبحث ورود بدون روادید اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند كه این اواخر با واكنش های مختلف و گاهی متضادی همراه بوده است، اظهار نمود: یكی از مزیت های پنجگانه مناطق آزاد كشور حذف روادید است كه بستر توسعه صنعت گردشگری را فراهم می آورد. در منطقه آزاد اروند هم به علت همجواری با كشور عراق بدون هیچ گونه اطلاع رسانی و تبلیغات خاصی در كشور عراق پس از اجرایی شدن این قانون ۹۰ درصد گردشگران را عراقی ها تشكیل دادند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، ورود اتباع عراقی به منطقه آزاد اروند را فرصتی تاریخی برای اقتصاد كشور دانست و اظهار نمود: یكی از طریق های توسعه در دنیای كنونی و در كشورهای در حال توسعه، رونق صنعت توریسم است و ورود عراقی ها به كشور و استفاده از بازار منطقه توسط آنها فرصتی است كه كشورهای بسیاری همچون عربستان، تركیه، امارات متحده عربی و در مدت اخیر كشور اردن به شدن به دنبال دست یافتن به این فرصت هستند.
وی توضیح داد: عراق كشور نفتی و دومین صادركننده نفت در جهان است كه یكی از طریق های جذب بخشی از این ثروث جذب بازار آن است كه ایران و منطقه آزاد اروند با دیگر كشورها در این زمینه وارد رقابت شده و كشور ما به علت قرابت های فرهنگی و حتی وابستگی های خانوادگی از دیگر كشورهای پیشی گرفته است.
زمانی، فضای مخالف با جریان ورود عراقی ها را ناشی از جو رقابتی موجود برای جذب بازار عراق دانست و اظهار داشت: در فضای مجازی انواع برنامه ها برای خدشه دار كردن فرصت ورود عراقی ها به منطقه آزاد اروند بوجود آمده است كه منشا آن رقابت، رقبای خارجی برای جذب بازارهای منطقه است و هر فردی در هر مقام و مسئولیتی كه به مسموم شدن جو دامن بزند به منزله همكاری دانسته یا نادانسته با رقیبان خارجی قلمداد می گردد كه باید با آن برخورد كرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به تبعات بیان شده در مورد ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند همچون تبعات اجتماعی و اخلاقی ورود عراقی هم اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد گردشگرانی كه به منطقه آزاد اروند وارد می شوند به صورت خانوادگی به منطقه سفر كرده اند و بسیاری در منزل بستگان خود اقامت می كنند و نمی توان تهمت ناروایی به این دست افراد وارد كرد.
وی اضافه كرد: از جانب دیگر باید این نكته را هم مدنظر قرار داد كه ورود با روادید نمی تواند عاملی در ممانعت از برخی رفتارهای ناپسند اخلاقی باشد و اگر به این بهانه مانع ورود توریست به كشور شد، نمی توان توسعه صنعت توریسم در كشور كه توسعه بخش های مختلف اقتصادی را به دنبال دارد را شاهد بود.
زمانی در ادامه با تاكید بر اینكه ورود بدون روادید قانون و لازم الاجراست، بر ضرورت بسترسازی برای هرچه بهتر اجرا شدن این قانون تصریح كرد و اضافه كرد: منطقه آزاد اروند متولی تولید زیرساخت های عمرانی است و متولی تولید بستر فرهنگی و تولید امنیت، نهادهای دیگری هستند كه موظف به اجرای وظیفه خود هستند و باید در قبایل این مسائل پاسخگو باشند.
رونق منطقه اروند در گرو گردشگری
وی، رونق بخشی صنعت و تولید با افزایش میزان خرید توسط عراقی ها، رونق كارهای آزاد و شغل های غیر دولتی همینطور افزایش شمار بیمه اولی ها از جانب بازارهای خرمشهر و آبادان را همچون نتایج ورود عراقی ها برشمرد.
زمانی از رونق هتل داری در منطقه آزاد اروند بعنوان دیگر نتیجه مثبت اجرای این قانون یاد كرد و اظهار داشت: در زمان اجرایی شدن قانون حذف روادید در منطقه آزاد اروند، زیرساخت خاصی درنظر گرفته نشده بود كه احتمال می رفت در بخش هایی همچون تامین اقامتگاه مشكلاتی تولید شود اما مشكل خاص این چنینی به وجود نیامد و خیلی از زیرساخت ها همچون احداث هتل سویت ها و رستوران ها همزمان با ورود اتباع بوجود آمد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند از برنامه ریزی برای ورود اتباع دیگر كشورها به جز عراق به منطقه آزاد اروند اطلاع داد و اظهار داشت: همچون مهمترین دلایل اینكه تعداد ورود توریست خارجی از كشورهای دیگر همچون كشورهای اروپایی به منطقه آزاد اروند كم است، فراهم نبودن زیرساخت ها مناسب می باشد كه در این راستا پشتیبانی از سازهای سنتی و بوم گردی در برنامه سازمان قرار دارد.
وی از ضعف نقل و انتقالات هوایی بعنوان دیگر مانع یاد كرد و اظهار داشت: ضعف پروازهای خارجی در خوزستان مانعی برای ورود گردشگران خارجی از كشورهای دور است كه راه اندازی خطوط هوایی ویژه اروند كه پایه آن فرودگاه آبادان است برای رفع این مشكل در دستور كار قرار دارد.
امنیت مرز تجاری شلمچه
موضوع امنیت مرز تجاری شلمچه دیگر موضوعی بود كه از زمانی در ارتباط با آن پرسیده شد كه وی در پاسخ به این پرسش اظهار نمود: در گذشته هم مواردی از سرقت های خرد در شلمچه وجود داشت اما به علت كثرت كامیون های حامل بار در این مرز، این مورد به چشم نمی آمد با كمتر شدن شمار خودروهای باری در مرز شلمچه این مورد بیشتر خویش را نشان داد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به اختلاف در مدیریت شلمچه بعنوان یكی از علت های نابسامانی در این مرز اشاره نمود و اظهار داشت: در مدیریت مرز شلمچه علاوه بر منطقه آزاد، چندین نهاد دیگر همچون امور پایانه های وزارت راه، هنگ مرزی و سپاه مشاركت دارند و اختلافی در مدیریت پایانه شلمچه وجود دارد كه رفع این اختلاف مدیریتی به صورت جدی دنبال می گردد.
وی اضافه كرد: باید تكلیف مدیرت اجرایی هر كدام از نهادها مشخص باشد و به صورت مثال این مورد حل شود كه هنگ مرزی مامور تامین امنیت مرزها است و نباید در تعیین نوع بار مداخله داشته باشد كه برخی اتفاقات رخ داده در مرز شلمچه هم به دنبال همین ناهماهنگی هاست اما این قبیل امور در حال ساماندهی است.
حقوق های نجومی كاركنان منطقه آزاد اروند
زمانی به مبحث انتشار برخی تصاویر در فضای مجازی با عنوان فیش های نجومی حقوق كاركنان سازمان منطقه آزاد اروند هم پرداخت و این ادعا را رد كرد و متذكر شد: طبق مصوبه هیئت وزیران، حقوق پرسنل سازمان مناطق آزاد كشورتابع قانون كار است و در ماده ۲۶ هم آمده است كسانی كه حقوقشان تابع قانون كار است و در محدوده مناطق آزاد مشغول به فعالیت هستند تابع مصوبات شورای عالی كار بوده و حقوق آنها نباید از حداقل حقوق اداره كار كمتر باشد.
زمانی در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران در مورد رضایت برای انتشار فیش حقوقی خود، اظهار نمود: من در طول عمر درآمدی از جانب دولت نداشته ام و عمده درآمدهایمان از منابع دولتی نبوده، بیشتر درآمدهایم هم برای دیگران هزینه می گردد.
وی اضافه كرد: از ماه آینده سامانه ای برای ثبت درآمدها و پرداخت حقوق با ابلاغ دولت فعال می گردد كه بعد از فعال شدن این سامانه، امكان انتشار فیش حقوقی وجود دارد.
قاچاق نداریم
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه در مورد بحث قاچاق در منطقه آزاد اروند هم اظهار نمود: در منطقه آزاد اروند چیزی تحت عنوان قاچاق وجود ندارد و گمركات به وظایف خود عمل می كردند اما در مدت اخیر بخشنامه ای تحت عنوان ثبت سفارش برای كالاهایی كه به آنها ارز تعلق می گیرد ارائه شد كه تمام كالاها سفارش داده شده را ملزم به ثبت سفارش می كرد و در این میان مواردی طبق روند مناطق آزاد بدون ثبت سفارش مبادرت به واردات كالا كرده بودند كه با برخی مشكلات مواجه گردید.
زمانی در ادامه با تاكید بر ضرورت انتشار اخبار و دیدگاه ها از پایگاه های رسمی و معتبر به بیان علت دعوت از خبرنگاران خبرگزاری های منطقه در این نشست پرداخت و توضیح داد: در منطقه خبرنگاران خبرگزاری ها منبع اصلی تولید اخبار و اولین رده از تولید خبر هستند و در جلسات خبری اختصاصی می توان از این گروه رسانه بعنوان منبع خبری دیگر رسانه ها بهره برد كه باید با اخبار دسته اول تغدیه شوند تا با انتشار این اخبار منبع برای دیگر رسانه ها باشند.
وی اضافه كرد: برای برگزاری جلسات دیگری كه به صورت عمومی و برای پاسخگوی به پرسش و خواسته های تمامی اهل رسانه در نظرگرفته شده باشد، برنامه ریزی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به اقدامات انجام شده از جانب سازمان منطقه آزاد اروند اشاره نمود و اظهار داشت: در هیچ شهرستان یا منطقه آزادی بخش بیشتر اعتبارات عمرانی نیست اما در منطقه آزاد اروند برخلاف دیگر مناطق كه ۹۰ درصد اعتباراتشان جاری است، در منطقه آزاد اروند حدود ۷۰ درصد اعتبارات عمرانی و كمتر از ۳۰ درصد جاری است و به عبارتی بخش بیشتر درآمدهای سازمان منطقه آزاد اروند صرف عمرانی منطقه می گردد.

1397/06/08
19:43:14
5.0 / 5
5281
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور