جریان بخش نامه محرمانه زنگنه چیست؟

جریان بخش نامه محرمانه زنگنه چیست؟ شمال صنعت: بخش نامه ای از جانب وزیر نفت به مجتمع های پتروشیمی ابلاغ گردید كه به نظر می آید باید محرمانه باقی می ماند. زنگنه در این بخش نامه از این مجتمع ها درخواست كرده است معاملات ارزی خویش را به صورت كتبی به بانك مركزی تسلیم كنند و معادل ریالی آن برپایه آنچه بانك مركزی معین می كند را دریافت نمایند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، از زمانی كه سیاست های جدید ارزی از جانب دولت ابلاغ گردید و شركت های پتروشیمی ها ملزم شدند ارز خویش را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما وارد كنند تا كنون كه بیش از دو هفته از معرفی بسته جدید ارزی می گذرد، اخبار غیررسمی ای وجود داشته در خصوص اینكه برخی شركت های پتروشیمی تخلف می كنند و ارز خویش را در سامانه نیما عرضه نمی كنند. در آن زمان كه قرار بود ارز آن ها با نرخ 4200 تومان در نیما ارائه شود علت احتمالی عدم عرضه ارز توسط برخی شركت ها این گونه تحلیل می شد كه این شركت ها می توانند به جای اینكه ارز صادراتی خویش را با نرخ 4200 تومانی در نیما عرضه كنند با نرخ حدود هشت هزار تا 10 هزار تومانی در بازار عرضه كنند.
رد ادعای عدم عرضه ارز در نیما توسط پتروشیمی ها
البته این ادعا بارها از جانب فعالان پتروشیمی رد شد. برای مثال احمد مهدوی، دبیركل انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی در یك نشست خبری در این مورد اظهار داشت: برخی اخبار انتشار یافته در خصوص اینكه شركت های پتروشیمی دولت را تحت فشار قرار می دهند در صورتیكه از تاریخ ۲۲ فروردین ماه و از زمانی كه آقای جهانگیری اعلام كردند، پتروشیمی ها ارز خویش را به نرخ ۴۲۰۰ تومان به فروش رساندند. در آن زمان نه بخشنامه ای به ما عرضه شده بود و نه سامانه نیما راه اندازی شده بود.
مهدوی در ادامه با اشاره به اینكه فروش ارز در سال جدید به سه مقطع زمانی تقسیم می شود، توضیح داد: دوره اول از اول فروردین تا ۲۰ فروردین و پیش از اعلام سیاست ارزی جدید است. دوره دوم ۲۱ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت و در زمان اعلام سیاست ارزی با راه اندازی سامانه نیما و دوره سوم ۱۵ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد و راه اندازی سامانه نیما است. پتروشیمی ها در دوره اول كه ۱۵ روز آن تعطیلات عید نوروز بود، ۲۶۰ میلیون دلار ارز و در دوره دوم ۲۵۰ میلیون دلار ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه كردند. در دوره سوم یك میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما وارد كردیم.
او همینطور به تازگی در مصاحبه ای درمورد میزان ارزی كه از زمان اجرای بسته جدید ارزی توسط شركت های پتروشیمی در سامانه نیما عرضه شده است به ایسنا گفت: از زمان معرفی بسته جدید ارزی در تاریخ ۱۶ مردادماه تا روز چهارشنبه ۳۱ مردادماه حدود ۵۰۶ میلیون یورو توسط شركت های پتروشیمی عرضه شده و همه این میزان معامله شده است.
همینطور جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس چندی قبل در حاشیه دیدار مدیرعاملان هلدینگ های پتروشیمی اظهار داشت: باید از افرادی كه بخش پتروشیمی را متهم به این می كنند كه ارز صادراتی خویش را عرضه نمی كنند یا اینكه ارز خویش را خارج از سیستم و باقیمت های بالاتر عرضه كردند خواست كه اگر مدركی دارند به مراجع نظارتی ارائه نمایند. اگر یك شركت پتروشیمی این كار را كرده است مورد سوال و جواب قرار بگیرد.
بخش نامه ای كه باید محرمانه می ماند
با این وجود بیژن زنگنه طی نامه ای از تمام پتروشیمی ها (شركت های متعلق به نهادهای عمومی، نیمه دولتی و خصوصی) در خواست كرده است كه در جهت اجرای سیاست ابلاغی دولت به منظور تامین نیاز ارزی كشور با استفاده از بازار ثانویه، تمام ارز موجود در حساب های خارجی، یا شركت های تراستی، صرافی ها وكارگزاران ارزی طرف معامله خویش را كتبا به بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران تسلیم كرده و با دریافت معادل ریالی آن، ارز مورد نظر را بر مبنای آنچه كه بانك مركزی معین می كند در اختیار مراحل بعدی برای عرضه در بازار ثانویه قرار دهند.
روشن شدن چراغ ابهامات عرضه ارز پتروشیمی ها در نیما
نامه ای كه باز هم چراغ ابهامات عرضه ارز پتروشیمی ها را روشن كرد. هرچند فریبرز كریمایی، قائم مقام انجمن صنفی كارفرمایان پتروشیمی درمورد این بخش نامه توضیح داده است كه برپایه متن این نامه و تبصره های آن، برخی شركت های پتروشیمی پیش از تولید بازار ثانویه، ارز خویش را وارد سامانه نیما نمی كردند یا اگر این كار را انجام می دادند با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان این كار صورت نمی گرفت كه دلایل خاص خودشان را داشتند.
همینطور مهدوی در این مورد به ایسنا اظهار داشت: این بخش نامه محرمانه است و نمی دانم چه كسی آن را رسانه ای كرده است. شركت های پتروشیمی ارز خویش را در سامانه نیما عرضه می كنند و وزیر نفت هم بر آن نظارت می كند. آقای زنگنه تاكید كرده است شركت های پتروشیمی ارز خویش را به سامانه نیما بدهند. آقای زنگنه نگفته است شركت های پتروشیمی ارز خویش را به بانك مركزی ارائه نمایند. این شركت ها اصلا نمی توانند ارز خویش را به بانك مركزی ارائه نمایند. شركت های پتروشیمی باید ارز خویش را در نیما ارائه نمایند. الان هم این كار انجام می گردد و آقای زنگنه هم نظارت می كند.1397/06/05
14:08:05
5.0 / 5
4926
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور