3 محصول جایگزین برنج در گلستان ارائه شد

3 محصول جایگزین برنج در گلستان ارائه شد شمال صنعت: رئیس سازمان جهاد كشاورزی گلستان سه محصول پنبه بهاره، كنجد و چغندر قند پاییزه را بعنوان محصولات جایگزین كشت برنج در استان معرفی نمود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، دكتر «مختار مهاجر» در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار نمود: ما در استان یك میلیارد و 200 میلیون متر مكعب آب زیرزمینی داریم كه با این روند رو به رشد كشت شالی و استفاده از آب های زمینی برای آبیاری این مزارع، تا 5 سال آینده دیگر نمی توانیم از آب های زیرزمینی مان استفاده نماییم.

وی ادامه داد: از بین رفتن سفره های آب زیر زمینی سبب فرونشست زمین خواهد شد كه با این كار دیگر امكان تجدید سفره های آب حتی با وجود بارش های بسیار زیاد وجود نخواهد داشت.

مهاجر تصریح كرد: در این راستا به جهت اینكه بتوانیم ذخایر پرارزش آب استان را حفظ نماییم به كشاورزان استان كشت سه محصول را برای جایگزینی كشت برنج پیشنهاد می نماییم. چغندر قند پاییزه یكی از این محصولات است. چغندر قند بهاره نیاز به آبیاری 12 هزار مترمكعب آب در هكتار دارد اما چغندر قند پاییزه تنها نیاز به 4 هزار مترمكعب آب دارد و مابقی از بارش ها تامین می گردد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی گلستان افزود: عیار قند چغندر قند تولید شده در استان گلستان به صورت متوسط 2 درصد مناطق دیگر كشور بیشتر است.

وی اظهار نمود: چغندر قند در هكتار بین 18 تا 21 میلیون تومان محصول می دهد كه معادل 70 درصد كشت برنج است.

مهاجر به كشت پنبه بهاره هم تصریح كرد و اظهار داشت: كشت پنبه اشتغالزایی و حفظ خاك را به دنبال دارد. به صورت متوسط با كشت هر هكتار پنبه 3 نفر به صورت مستقیم و 7 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به كار می شوند. اگر سه سال پشت سرهم در یك زمین پنبه كشت شود، میزان كربن خاك به 3 درصد می رسد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی گلستان اضافه كرد: بذرهای اصلاح شده ما توان تولید 6 تن پنبه را در هر هكتار بوجود آورده است كه بر این اساس میزان درآمد آن به 20 میلیون در هر هكتار و معادل 80 درصد درآمد برنج می گردد.

وی، محصول دیگر سفارش به كشاورزان را كنجد اعلام نمود و اظهار داشت: نوعی از بذر كنجد را در مركز تحقیقات كشاورزی استان تولید كردیم كه می توان آن را با كمباین برداشت كرد. بر این اساس دیگر برداشت كنجد دستی نیست و احتیاج به برش زدن و در آفتاب خشك كردن و كوبیدن آن نیست. در فرآیند سنتی 50 درصد محصول به هدر می رفت.

مهاجر با اشاره به این كه این محصول بعنوان كشت دوم استفاده می شود، اضافه كرد: این نوع كنجد در هر هكتار یك تن و 200 كیلوگرم محصول می دهد. میزان بذر تولیدی را به گونه ای برنامه ریزی كردیم كه سال آینده 80 تا 90 هزار هكتار را پاسخگو باشیم.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی گلستان با بیان این كه این محصول كم آب طلب است، خاطرنشان كرد: این محصول در هر هكتار نیاز به 2000 متر مكعب آب و در صورت دارا بودن سیستم بارانی به 800 متر مكعب آب نیاز دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در سال زراعی 96-97 سطح سبز گندم در استان 373 هزار هكتار بود كه با عنایت به بارندگی های مناسب و آب و هوای مناسب، پیش بینی تولید یك میلیون و 400 هزار تن را داشتیم. در نهایت بیش از 925 هزار تن خرید تضمینی صورت گرفت.

مهاجر با اشاره به این كه 8000 تن بذر در طول سال در استان نیاز است، تصریح كرد: امسال یك میلیون و 335 هزار تن گندم در استان تولید شد كه این فاصله بین خرید تضمینی و میزان تولید شده، بخش برای بذر خودمصرفی و مابقی توسط خریداران خصوصی به خارج از استان منتقل شد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی گلستان خاطرنشان كرد: كل میزان بهای گندم تضمینی خریداری شده یك هزار و 240 میلیارد تومان است كه تابحال 70 درصد آن پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: سطح سبز كلزا هم 60 هزار هكتار بود كه 110 هزار تن كلزا خرید تضمینی شد كه همه وجه آن پرداخت شده است. گلستان با تولید 35 درصد كلزا تولیدی در كشور رتبه نخست تولید این محصول را داراست.

مهاجر اظهار نمود: سطح سبز جو در استان 75 هزار هكتار بود كه 25 هزار تن خرید تضمینی صورت گرفت كه تمامی مبلغ آن پرداخت گردید. با عنایت به قیمت بالاتر این محصول در بازار آزاد، بخش عمده آن توسط بخش خصوصی خریداری شد.

رئیس سازمان جها كشاورزی گلستان به پروژه های بخش كشاورزی در هفته دولت اشاره نمود و اظهار داشت: در هفته دولت امسال در گلستان 148 پروژه با سرمایه گذاری بیش از 93 میلیارد تومان و اشتغالزایی 563 نفر و بهره برداری 15 هزار و 896 نفر افتتاح می گردد.


1397/05/28
23:43:31
5.0 / 5
5750
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خرید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور