در گفتگو با مهر عنوان شد:

اخطار به محتكران و گرانفروشان كاغذ، قیمت ها در حال كنترل است

اخطار به محتكران و گرانفروشان كاغذ، قیمت ها در حال كنترل است شمال صنعت: یك عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور درباره اثرات مصوبه اخیر این كمیته در بازار كاغذ، اظهار داشت: از دو روز قبل، قیمت ها رو به كاهش بوده و تعداد فروشندگان كاغذ هم بیشتر شده است.«غلامرضا شجاع» عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور و نماینده مصرف كنندگان كاغذ در شهرستان ها در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مصوبه جلسه اخیر كارگروه كاغذ كشور در تعیین قیمت فروش هر بند كاغذ چاپ و تحریر، اظهار داشت: در این جلسه قیمت كاغذ چاپ و تحریر و بالكی هر كیلو ۵۱۰۰ تومان و قیمت كاغذ روزنامه هر كیلو ۴۱۰۰ تومان تعیین و مقرر شد با فروشندگانی كه بالاتر از این قیمت ها، كاغذهایشان را بفروشد، با عنایت به اینكه از ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات این كاغذها استفاده شده است، با عنوان «گرانفروشی» و «احتكار» بدون استثنا، برخورد تعزیراتی و قضائی صورت گیرد.

نماینده شركت تعاونی مطبوعات كشور در ادامه از همه مصرف كنندگان كاغذ شامل چاپخانه داران، ناشران، صحافان و مدیران مطبوعات درخواست نمود كه بازرسان این تشكل ها، بنگاه هایی را كه كاغذ دارند، شناسایی و در صورت عدم فروش به قیمت های فوق ذكر به شماره تلفن ۱۲۴ اطلاع دهند تا به قول او فورا توقیف و در اختیار تعاونی ها قرار گیرد با این هدف كه در نهایت به دست مصرف كننده واقعی برسد.
این عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور سفارش كرد: همه اتحادیه ها و تعاونی های چاپخانه داران، ناشران، صحاف و مطبوعات و مصرف كنندگان كاغذ سراسر كشور، كاغذ را فقط به قیمت مصوب تعیین شده توسط دولت، خریداری كنند و این كار را هم با فاكتور قانونی انجام دهند.
شجاع با اشاره به اینكه هر دلاری كه به تجار برای واردات كاغذ داده شده، با قیمت دولتی بوده است؛ چه ۳۸۰۰ یا ۴۲۰۰ تومانی، درباره اثرات اعلام مصوبه اخیر كارگروه كاغذ كشور در بازار كاغذ هم طی روزهای اخیر، اظهار داشت: از دو روز قبل، قیمت ها رو به كاهش بوده و تعداد فروشندگان كاغذ هم بیشتر شده است.


نماینده مصرف كنندگان صنعت چاپ و مصرف كننده كاغذ استان های كشور خواهان همكاری مصرف كنندگان كاغذ در حوزه مطبوعات، چاپ و نشر با كارگروه كاغذ كشور شد و از آنها خواست كه اجازه ندهند افراد سود جو در بازار كاغذ، موج سواری كنند.
وی با اشاره به اینكه از شب عید سال قبل تابحال به اندازه چند ماه در بنگاه ها، كاغذ وجود دارد، تصریح كرد: خیلی از واردكنندگان كاغذ ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت كرده اند. آنهایی هم كه كاغذ را با ارز ۴۲۰۰ هزار تومان آورده اند، مطابق اظهارات نماینده بانك مركزی در جلسه هفته گذشته، دولت ۲۷۵ میلیون دلار را بابت این مابه التفاوت (۴۰۰ تومانی) بعد از ورود و تسویه حساب مالیاتی به واردكننده پرداخت می كند.
این عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور اظهار داشت: تمامی بنگاه ها در حال رصد هستند و تمام تعاونی های معتبر قانونی و فعال هم راهكارشان را برای برخورد با متخلفین، كتباً طی نامه ای تقدیم معاونت اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت داده اند و رونوشت به وزیر ارشاد و سازمان حمایت داده شده است. ما ۷ ماه مهلت داده ایم تا واردكنندگان ریشه دار و درست كار، بازار را با عرضه و تقاضا مدیریت كنند. اگر نتوانستند، خرده فروش ها و بنكداران نگران نباشند؛ تفاوت قیمت كاغذ را می بایست از واردكنندگان سودجو پس بگیرند انجمن واردكنندگان كاغذ در این راستا با ما همكاری كرده و سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان هم ستاد ویژه برخورد با گرانفرشان و محتكران كاغذ را تشكیل داده است و وزارت ارشاد هم كاملاَ حمایت و كمك كرده است
یادآوری می شود، كارگروه كاغذ كشور چهارشنبه هفته جاری با حضور نمایندگان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و مدیركل سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان، بانك مركزی، گمرك ایران و تعدادی دیگر از دست اندركاران كاغذ و مقوا، جلسه ای فوق العاده تشكیل داد و در آن قیمت فروش هر بند كاغذ تحریر در بازار داخلی ۱۲۵ هزار تومان تعیین شد.
در این جلسه قیمت فروش كاغذهای چاپ و تحریر (۷۰ گرم) بر مبنای هر كیلو گرم ۵۱ هزار ریال، قیمت فروش كاغذ روزنامه هر كیلوگرم ۴۱ هزار ریال و قیمت فروش كاغذهای بالكی (۶۰ گرم) هم بر مبنای هر كیلوگرم ۵۱ هزار ریال تعیین شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد با عنایت به اینكه محموله های یاد شده ترخیص و در انبار و بازار موجود است و از آنجائیكه كاغذهای مزبور بر مبنای نرخ ارز رسمی دولتی وارد شده، چنانچه بر مبنای اسناد و مدارك مثبته كه توسط سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان مورد بررسی و تعیین قیمت قرار می گیرد، مشمول پرداخت مابه التفاوت شود، اقدامات قانونی صورت گیرد.

1397/05/07
14:37:58
5.0 / 5
4243
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تجارت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور