یك عضو اتاق ایران اعلام كرد؛

رشد نقدینگی سبب التهاب بازار ارز وسكه، نقدینگی درست هدایت نمی گردد

رشد نقدینگی سبب التهاب بازار ارز وسكه، نقدینگی درست هدایت نمی گردد شمال صنعت: رئیس كمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران اظهار داشت: متأسفانه حجم نقدینگی درست هدایت نمی گردد و نهایتاً با تك نرخی كردن ارز و حذف بازار آزاد ارز، این بازار را بدتر می نماییم.به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، بهرام شكوری تصریح كرد: ریشه بالا رفتن پایه پولی و افزایش نقدینگی در كشور به سیاست های پولی و مالی بانك مركزی بر می گردد.
وی با اشاره به اینكه انتشار اسكناس های بدون پشتوانه به دامن زدن تورم در كشور كمك می نماید، اضافه كرد: در مقطعی از زمان حجم نقدینگی وارد بازار مسكن شد و الان وارد بازار سكه و ارز شده است.
رئیس كمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران اظهار داشت: ما عملا به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی هستیم اما نتوانستیم بیش از 12 میلیارد دلار سرمایه گذارخارجی جذب كنیم؛ در مقابل حجم نقدینگی در كشور 400 میلیارد دلار است.
شكوری با اشاره به اینكه ما بعنوان حاكمیت می توانیم حجم نقدینگی را به سمت تولید ببریم و سبب افزایش اشتغال، تولید، صادرات و درآمدهای ارزی شود، اضافه كرد: اگر نقدینگی درست هدایت نشود مشكلات زیادی را برای مردم و فعالین اقتصادی تولید می نماییم.
شكوری اضافه كرد: ارز 4200 تومانی كه دولت با مشكلات فراوان از صادرات غیر نفتی مانند پتروشیمی و فولاد حاصل می كند در واقع خرج واردات محصولات غیر ضروری شد.
رئیس كمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به تك نرخی شدن قیمت ارز اظهار داشت: وقتی در بازار محدودیت صورت گیرد فساد تولید می شود؛ باید بازار موازی ارز تولید می كردیم و دولت ارز را خرج كالاهای اساسی خود كند.
شكوری با اشاره به اینكه باید صرافی ها باز شوند چونكه در زمان تحریم ها كمك به جابه جایی پول می كردند اظهار داشت: در بازاری كه صرافی ها فعالیت كنند سبب توسعه صادرات می گردد.
وی با تاكید بر اینكه اگر بتوانیم عرضه مناسبی از ارز داشته باشیم قیمت آن تعدیل می شود، اضافه كرد: ضرورتی ندارد برای واردات موبایل ارز 4200 تخصیص دهیم.
این فعال اقتصادی با تاكید بر اینكه اخلالگران بازار ارز باید شناسایی و معرفی شوند، افزود: بزرگترین اقدام این است كه ستاد اقتصاد مقاومتی در اتاق بازرگانی فعال شود و نمایندگان 3 قوه حضور داشته باشند تا از تمام ظرفیت های كارشناسی استفاده گردد.
رئیس كمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران اضافه كرد: تولیدكنندگان در سامانه نیما مجبور به پرداخت نقد وجه هستند كه مسیر درستی نیست و تولید كننده را به بخش خطا سوق می دهیم، چونكه در گذشته پول را مدت دار و نسیه پرداخت می كردند اما در سامانه نیما مجبو به پرداخت وجه نقدی هستیم.
وی تصریح كرد: باید نرخ بازده تولید را بیشتر نماییم تا برای مردم جذابیت تولید شود و به جای اینكه پول و سرمایه خویش را به بازار سكه و ارز ببرند، به تولید سوق دهند.

1397/04/18
15:25:54
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور