در سه ماهه نخست امسال رقم خورد؛

چین و امارات در صدر فهرست صادرات و واردات ایران

چین و امارات در صدر فهرست صادرات و واردات ایران شمال صنعت: طی سه ماهه نخست سال جاری كشورهای چین و امارات در صدر فهرست صادرات و واردات ایران قرار گرفته اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، بررسی تازه ترین آمار گمرك از تجارت خارجی نشان می دهد، در سه ماهه نخست سال جاری، دو كشور چین و امارات متحده عربی در صدر آمار مربوط به صادرات و واردات كشور قرار دارند.
واردات بیش از ۲ میلیارد دلاری از چین
بر این اساس؛ كشور چین طی سه ماهه نخست سال جاری ۸۸۶ هزار و ۶۱۳ تن كالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۳۵ میلیون و ۸۹۳ هزار دلار به ایران وارد كرده است كه از این حیث در رتبه نخست كشورهای طرف معامله در واردات به ایران قرار دارد.
واردات انجام شده از چین به ایران از لحاظ وزنی ۱۰.۵۹ درصد و از لحاظ ارزش ۲۶.۰۹ درصد از كل ارزش واردات ایران در این مدت را شامل می گردد.
این در حالی است كه در سه ماهه نخست سال قبل میزان واردات از چین به ایران ۹۴۱ هزار و ۱۴۳ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۵۵۳ میلیون و ۹۷۱ دلار بوده است كه از لحاظ وزنی ۱۰.۸۸ درصد و از لحاظ ارزش ۲۲.۰۷ درصد از كل واردات ایران را شامل می شد.
بررسی ها نشان داده است میزان واردات از چین در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۵.۷۹ درصد كاهش و از لحاظ ارزشی ۱۴.۹۵ درصد افزایش داشته است.
صادرات ۶ میلیون تن كالا به چین
همچنین ایران در سه ماهه نخست سال جاری ۶ میلیون و ۴۹۹ هزار تن كالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۵ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار به چین صادرات داشته است كه عموما محصولات پتروشیمی و مواد خام بوده است.
صادرات انجام شده به چین از لحاظ وزنی ۲۳.۳۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹.۳۳ درصد از كل صادرات ایران در این مدت را شامل می گردد و چین را در رتبه نخست مقصد كالاهای صادراتی ایران قرار داده است.
صادرات ایران به چین در سه ماهه نخست سال قبل ۷ میلیون و ۴۵۵ هزار تن كالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۱۶ میلیون و ۴۵۹ هزار دلار بوده كه از لحاظ وزنی ۲۶.۵۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۱.۰۶ درصد از صادرات كل ایران را شامل می شد.
بنابراین میزان صادرات ایران به چین در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۱۲.۸۳ درصد كاهش و از لحاظ ارزشی ۶.۰۸ درصد افزایش داشته است.
واردات بیش از یك میلیون تن كالا از امارات
كشور امارات متحده عربی طی سه ماهه نخست سال جاری یك میلیون و ۲۴۲ هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و ۶۹۲ میلیون و ۳۳۹ هزار دلار به ایران وارد كرده است كه از این حیث در رتبه دوم كشورهای طرف معامله در واردات به ایران قرار دارد.
واردات انجام شده از امارات متحده عربی به ایران از لحاظ وزنی ۱۴.۸۴ درصد و از لحاظ ارزش ۱۵.۰۴ درصد از كل ارزش واردات ایران در این مدت را شامل می گردد.
این در حالی است كه در سه ماهه نخست سال قبل میزان واردات از امارات متحده عربی به ایران یك میلیون و ۱۳۳ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۱۵۴ میلیون و ۸۴۱ دلار بوده است كه از لحاظ وزنی ۱۳.۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۸.۶۲ درصد از كل واردات ایران را شامل می شد.
بررسی ها نشان داده است میزان واردات از امارات متحده عربی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۹.۵۹ درصد افزایش و از لحاظ ارزشی ۲۱.۴۶ درصد كاهش داشته است.
بیش از ۲ میلیارد دلار كالا به امارات صادر شد
ایران در سه ماهه نخست سال جاری ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تن كالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۵ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار به امارات متحده عربی صادرات داشته است كه از لحاظ وزنی ۲۳.۳۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹.۳۳ درصد از كل صادرات ایران در این مدت را شامل می گردد كه از این حیث امارات دومین مقصد كالاهای صادراتی ایران به حساب می آید.
صادرات ایران به امارات متحده عربی در سه ماهه نخست سال قبل ۴ میلیون و ۴۲۹ هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و ۴۷۸ میلیون و ۶۸۶ هزار دلار بوده كه از لحاظ وزنی ۱۵.۷۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۴.۷۱ درصد از صادرات كل ایران را شامل می شد.
بنابراین میزان صادرات ایران به امارات متحده عربی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲.۷۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۳.۵۷ درصد افزایش داشته است.

1397/04/17
13:51:41
5.0 / 5
4819
تگهای خبر: ارز , صادرات , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور