كنفرانس گاز بازیگران انرژی جهان تحت الشعاع جنگ تجاری

كنفرانس گاز بازیگران انرژی جهان تحت الشعاع جنگ تجاری شمال صنعت: بزرگترین بازیگران نفت و گاز جهان هفته جاری جهت شركت در نشستی در واشنگتن دی سی گردهم می آیند، اما این دیدار تحت الشعاع تغییر الگوهای تجاری به علت اختلاف تجاری میان آمریكا و چین قرار خواهد گرفت.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، این ابهامات در شرایطی بوجود آمده كه آمریكا به بزرگترین تولیدكننده گاز طبیعی جهان و یكی از بزرگترین تولیدكنندگان نفت تبدیل گشته است و صادرات نفت و گاز روبه رشدی دارد. این كشور برای اولین بار در ۳۰ سال گذشته، میزبان كنفرانس گاز جهان خواهد بود كه هر سه سال یك بار برگزار می گردد.

چارلی ریدل، مدیرعامل "مركز ال ان جی" با اشاره به اختلافات تجاری چین و آمریكا كه ابهامات را درست در زمانی كه موج جدید تولیدكنندگان گاز طبیعی مایع آمریكا تلاش می كنند قراردادهای ضروری برای آغاز ساخت تاسیسات شان را نهایی كنند، افزایش داده است، زمان میزبانی این كنفرانس از جانب آمریكا را بدموقع دانست.

پكن ماه جاری به تلافی تعرفه های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا روی كالاهای چینی، یك تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات نفت آمریكا پیشنهاد كرد. انتظار می رود این تعرفه های تلافی جویانه به فروش نفت آمریكا به چین كه بزرگترین مشتری صنعت شیل است، لطمه بزند و فشار بیشتری را بر شركت هایی كه گاز طبیعی را با عنوان محصول جانبی تولید نفت تولید می كند، تحمیل كند.

در حالی كه واردات LNG تابحال از اختلافات تجاری مصون مانده، اما این صنعت نگران است گاز در صورتی كه مذاكرات چین با واشنگتن به شكست بینجامد، به هدف بعدی تلافی جویی تجاری تبدیل گردد.

در این كنفرانس مدیران غول های انرژی مانند اكسون موبیل، BP و توتال به همراه مقامات بلندپایه از اداره انرژی وزارت خارجه آمریكا و وزیران تولیدكنندگان انرژی و كشورهای مصرف كننده مانند آرژانتین و اندونزی شركت خواهند كرد.

این كنفرانس به دنبال دیدار هفته گذشته اوپك در وین برگزار می گردد كه در آن كشورهای مشاركت كننده در توافق كاهش تولید نفت به دنبال درخواست مصرف كنندگان بزرگ برای كنترل هزینه های رو به رشد سوخت، با افزایش تولید نفت از ماه آینده موافقت كرده اند.

دولت ترامپ مشتاق است با عرضه نفت، زغال سنگ و انرژی بیشتر به اروپا و كشورهای دیگر، نفوذ انرژی آمریكا را گسترش دهد و محصولات انرژی آمریكا را جایگزین عرضه رقیبان ژئوپلیتیكی مانند روسیه سازد كه روابط محكمی با بازیگران بزرگی مانند چین دارند.

آمریكا با فروش LNG به لهستان و لیتوانی پیشرفت هایی داشته، اما برای فروش میزان زیادی LNG به بخش های دیگر اروپا با دشواری روبه روست به خصوص كه شركت گازپروم روسیه و كنسرسیومی از شركای آن یك خط لوله جدید را از بستر دریای بالتیك به آلمان احداث می كند.

فرانك فانون، دیپلمات انرژی ارشد آمریكا به رویترز اظهار داشت: ما می خواهیم بازار گاز جهانی را ببینیم كه تحت تاثیر عوامل بازار قرار دارد و از این كه كشورها از گاز برای اهداف سیاسی استفاده كنند جلوگیری نماییم و به رشد اقتصادی در سراسر جهان كمك نماییم.

اشباع گاز، كمبود LNG

افزایش قیمت نفت تولید كنندگان آمریكایی را به حفاری بیش از قبل نفت تشویق كرد و گاز طبیعی بعنوان یك محصول جانبی تولید شد. باآنكه بخشی از این گاز برای تولید برق به مصرف رسید، اما همچنان بیش از نیاز داخلی وجود دارد. این امر تولیدكنندگان را برای ظرفیت صادرات جدید امیدوار كرده است.

بر اساس گزارش رویترز، در سطح جهانی از سال ۲۰۱۵ كمبود تصمیمات سرمایه گذاری بزرگ در مورد پروژه های LNG وجود داشته، زیرا قیمت های پایین انرژی و نگرانی ها نسبت به اشباع احتمالی عرضه، خریداران را مردد نگه داشته است، اما این اشباع عرضه اتفاق نیفتاد و تقاضای جهانی رشد كرد و نگرانی ها را نسبت به كمبود احتمالی LNG برانگیخت.

طبق گزارش شركت BP، تجارت گاز ۶.۲ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد كرد و تقاضا برای LNG بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت كه بهترین سال از سال ۲۰۱۰ بود.
1397/04/05
13:23:09
5.0 / 5
4434
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور