یك استاد دانشگاه تأكید كرد

لزوم استفاده از روش های اصلاح و ترمیم خاك برای كاهش مصرف آب در كشاورزی

لزوم استفاده از روش های اصلاح و ترمیم خاك برای كاهش مصرف آب در كشاورزی شمال صنعت: استاد رسوب شناسی دانشگاه پیام نور تبریز با بیان این كه اصلاح و ترمیم خاك جهت كاهش مصرف آب در كشاورزی ضروری می باشد، اظهار داشت: روش اصلاح و ترمیم خاك برای تمام خاك هایی كه در كشاورزی استفاده می نماییم و مشكل مصرف آب دارند، قابل اجراست.


«جعفر شریفی»، در گفت وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار داشت: به صورت كلی ایران تحت كنترل دو رشته كوه عظیم زاگرس و البرز است و تمام ذرات تخریبی به وسیله رودخانه ها حمل و در دامنه این رشته كوه ها ته نشین می شوند كه به محیطی كه رسوبات در دامنه كوه ها ته نشین می شوند «مخروط افكنه» گفته می گردد.
وی با بیان این كه این مخروط افكنه ها بهم پیوسته در مجموع مخروط افكنه های مركب را به وجود می آورند و چون اغلب تحت كنترل گسل ها هستند بعنوان «مخروط افكنه های مركب تكتونیكی» و یا «مخروط افكنه های مركب تحت كنترل گسل» تعریف می نماییم، اظهار نمود: 80 درصد مردم ایران همچون تهران و شهرهای بزرگ و پرجمعیت دیگر هم در سطح این محیط ها زندگی می كنند.
استاد دانشگاه اضافه كرد: اطراف دریاچه ارومیه هم تحت كنترل بلندی های اطراف دریاچه، از جنوب كوه های آتشفشانی سهند، از شرق، كوه های میشو، از غرب و شمال، كوه های بین مرزی ایران - تركیه بوده كه شامل «مخروط افكنه های مركب تكتونیكی» هستند.
وی تصریح كرد: ما تقریباً 25 درصد این محیط ا را كه به نام دشت سیلابی تعریف می گردد برای كشاورزی استفاده می نماییم كه دارای بافت نامناسب هستند و از همین رو هم در كشورمان بالای استاندارد بین المللی، آب در كشاورزی مصرف می نماییم.
شریفی با تاكید بر این كه برای كاهش مصرف آب به زیر حد استاندارد، اصلاح و ترمیم خاك لزوم دارد، اظهار داشت: خاك به صورت ذاتی بافت و كانی شناسی خاصی دارد كه با عنایت به این خواص می توان با استفاده از كنترل فیزیكوشیمیایی آن ها حتی زمین های غیر قابل كشت را هم جهت یابی كرده و بر مبنای نوع گیاهی كه می خواهیم كشت نماییم، اصلاح، ترمیم و بهینه سازی خاك انجام دهیم.
وی با بیان این كه با این روش برای درختان پرمصرف آب، 15 تا 23 جلسه آبیاری سالانه به پنج تا شش جلسه در سال كاسته می شود، اظهار نمود: با این عمل، همینطور علاوه بر این كه خاك زمین های غیر قابل كشت در اطراف دریاچه ارومیه را می توان اصلاح كرد تا كشاورزی در منطقه رونق پیدا كند، بلكه مصرف آب كشاورزی هم به صورت چشمگیری كاسته می شود.
استاد رسوب شناسی دانشگاه با تاكید بر این كه در خاك های اصلاح و ترمیم شده، آبیاری قطره ای رایج و با صرفه است، اظهار داشت: كشاورزان برای كاهش مصرف آب زمین های خود از این روش با جان و دل حمایت می كنند، چون از نظر اقتصادی هم برای كشاورز به صرفه خواهد بود.


1397/03/30
14:01:06
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور