نتایج محاصره اقتصادی قطر بر این كشور

نتایج محاصره اقتصادی قطر بر این كشور شمال صنعت: با گذشت یك سال از آغاز محاصره اقتصادی قطر توسط ۴ كشور عربی، این كشور رشد سالم خویش را حفظ نموده است، اما بعضی از بخش های اقتصاد این كشور بهای سنگینی پرداخته اند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پنجم ژوئن ۲۰۱۷، چهار كشور عربستان، مصر، امارات و بحرین، روابط خویش را با قطر قطع كردند. این كشورها محاصره زمینی و دریایی ضد این كشور اعمال كرده اند.
قطر از ثروت عظیم خود برای جذب شوك های ناشی از این محاصره بر روی سیستم مالی، تولید مسیرهای هوایی و دریایی جایگزین و تامین امنیت غذایی خود بهره برده است. اما قطر تنها كشور صدمه دیده از این محاصره نبوده است و كشورهای محاصره كننده هم بهای سنگینی برای این اقدام خود پرداخت كرده اند. موسسه " كپیتال اكونومیكس" در گزارش خود از این بحران آورده است: آخرین آمارها از اقتصاد قطر نشان داده است شوك های اقتصادی بحران سیاسی بین قطر با عربستان رو به آخر هستند.
برنامه یكپارچگی اقتصادی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس كه پیش از این محاصره هم با سرعت بسیار كمی پیش می رفت، بیش از سایر بخش ها از این اقدام صدمه دید. دوحه تابحال ده ها میلیارد دلار از ثروت صندوق های خویش را به سیستم بانكداری تزریق كرد تا آن ها را از ورشكستگی نجات دهد و در این كار موفق بود. صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از قطر آورده است: آثار مستقیم مالی و اقتصادی بحران بین قطر و عربستان به نظر قابل مدیریت است.
علی رغم كاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد قطر در سال ۲۰۱۷ به نرخ رشد ۲.۱ درصدی دست یافت كه نسبت به سال پیش از آن حدودا بدون تغییر باقی مانده است. به قول صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی این كشور امسال معادل ۲.۶ درصد خواهد بود.
متنوع سازی اقتصادی یكی از اصلی ترین تكیه گاه های قطر برای گذر از بحران بوده است. افتتاح بندر جدید " حمد" برای جایگزین كردن مسیر دریایی سابق دبی و پروژه های چندین ده میلیارد دلاری برای بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ و حفظ میزان صادرات و واردات همچون این اقدامات بوده است.
1397/03/13
18:16:17
5.0 / 5
5440
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور