فعالان اقتصادی در گفتگو با مهر؛

ایران بدون برجام پیش به جلو، با شیوه خود تحریم را دور می زنیم

ایران بدون برجام پیش به جلو، با شیوه خود تحریم را دور می زنیم شمال صنعت: آمریكا بالاخره از برجام خارج شد؛حال دیگر بلاتكلیفی در اقتصاد ایران وجود ندارد؛ همه چیز مشخص است و فعالان اقتصادی می گویند با شیوه های خود تحریم ها را دور می زنند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریكا بالاخره خروج این كشور از برجام را اعلام نمود. همان چیزی كه روز گذشته خیلی ها انتظارش را می كشیدند و حداقل در دو ماه گذشته، همه آمادگی اش را داشتند. فعالان اقتصادی كه گردانندگان اصلی اقتصاد ایران و دورزنندگان اصلی تحریم ها هستند، می گویند كه اتفاقا اگر ترامپ، برجام را تعلیق می كرد و یك مهلت دو تا سه ماهه تعیین می كرد، اوضاع بدتر بود و این بلاتكلیفی در قراردادها، وضعیت را به شكل بدتری پیش می برد. حال تكلیف مشخص شده و باآنكه ممكن این تصمیم، هزینه هایی برای اقتصاد ایران داشته باشد، اما كانال های مراوده حداقل شفاف تر خواهد شد؛ به این معنا كه اگر اقتصاد ایران قرار باشد مثل گذشته در تحریم فرو رود، حتما باز هم می توان كانال های جدیدی پیدا كرد كه اقتصاد را سرپا نگه دارد، باآنكه هزینه هایش بالاتر از شرایط عادی است. واقعیت آن است كه ظرف ماههای گذشته، اقتصاد ایران در یك بلاتكلیفی عمیق فرو رفته بود و خیلی از شركتهای اروپایی و طرف قرارداد ایران، قراردادهای خویش را با ایران معلق نگه داشته و منتظر تصمیم ترامپ مانده بودند. اكنون اما تكلیف مشخص شده است و حداقل شركت های اروپایی طرف قرارداد برخی شركت های ایرانی، دیگر باید تكلیف خویش را با قراردادهای خود در ایران یكسره كنند؛ یا باید ایران را ترك كنند یا بمانند و به كار ادامه دهند؛ نه اینكه در این فضای معلق، فقط از امتیازاتی كه احیانا دولت در اختیار آنها به لحاظ واردات و مواردی از این دست گذاشته است، بهره مند شوند.
دولت ارز كافی برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال دارد
حال پس از خروج ترامپ از برجام، حتی رویترز هم می گوید كه ایران با ذخایر ۱۱۲ میلیارد دلاری توان كافی برای پشتیبانی از ریال دارد.
این رسانه بین المللی در گزارش خود آورده است كه با عنایت به اینكه قیمت نفت به بالاترین رقم های چند سال قبل رسیده، تهران توان ارزی كافی برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال را دارد.
ضمن اینكه حسن روحانی، رئیس جمهور هم می گوید كه از هفته ها و ماه ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم كه ترامپ وفادار به تعهدات بین المللی و برجام نیست و بر این مبنا، تصمیمات لازم را برای مسائل اقتصادی خود اتخاذ كردیم. تصمیمی كه نسبت به مسائل ارزی اتخاذ شد، بر همین مبنا بود. ما با برجام بدون آمریكا مواجه هستیم و مردم شاهد خواهند بود كه رشد اقتصادی و آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد داشت.
وی اضافه كرد: ارز كشور را در شرایط آینده به خوبی تامین خواهیم كرد. در كالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد. ملت ایران مصمم تر از گذشته است و متحد تر است. كار ترامپ یك جنگ روانی و فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود. دولت امادگی كافی برای مدیریت شرایط را دارد در همین ارتباط، مسعود خوانساری در گفتگو با خبرنگار مهرگفت: دولت برای خروج آمریكا از برجام، سناریوها را چیده و آمادگی مدیریت دارد. این درحالی است كه بلاتكلیفی خروج و یا ماندگاری آمریكا در برجام برای سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد ایران مشكلاتی را بوجود آورده بود، اما در شرایط فعلی، وضعیت مشخص شده است. وی در پاسخ به این سوال كه آیا می توان برجام را با چین و اروپا پیش برد؟ اظهار داشت: به هر حال این نكته را نمی توان نادیده گرفت كه اروپایی ها از شیوه برخورد ترامپ در برجام نگران هستند ازاین رو ممكن است برخی بانك های آنها هم تحت فشار آمریكا قرار گیرند كه با ایران مراوده مالی نداشته باشند؛ اما بانكهای كوچك با ایران مراوده دارند. پس همه شرایط را برای تدوین یك برنامه جامع باید در نظر گرفت. ارتباطات تجاری با ایران قفل نمی شود رضا پدیدار، رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آن دسته از كشورهایی كه وابستگی به آمریكا ندارند و در واقع، ترس و واهمه كمتری از اجرای برجام دارند، با ایران ارتباط برقرار می كنند. نخستین آنها هم چینی ها هستند كه پیشگام در این عرصه شده و می خواهند در اقتصاد ایران سرمایه گذاری كنند. اكنون حتی در چند طرح پتروشیمی، روس ها و ترك ها حضور دارند. وی اضافه كرد: از جانب اروپا هم شخصا دو پیشنهاد دریافت كرده ام كه كشور رومانی می خواهد در بالادستی صنعت نفت ایران، سرمایه گذاری كند. اینها روزنه هایی است كه وجود دارد. این طور نیست كه رئیس جمهور آمریكا تصمیم خروج از برجام را بگیرد و دنیا ارتباطات خود با ایران را قفل كند. دولتمردان سیاست های متناسب اتخاذ می كنند ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اگر ترامپ، تعلیق را ادامه می داد، شرایط بلاتكلیف كنونی ادامه می یافت.ولی با خروج ترامپ از برجام، تكلیف همه مشخص شد. وی ادامه داد: البته خروج ترامپ از برجام سبب می گردد كه چالش های جدیدی با اروپایی و امریكا داشته باشیم، انتقال دلار و دسترسی تولیدكنندگان سخت تر می گردد و دولت باید برای آن سیاست متناسبی را اتخاذ كند. بطور قطع برای آن نسخه داریم.
اقتصاد ایران متوقف نمی شود
محمدرضا نجفی منش، رئیس كمیسیون تسهیل كسب و كار اتاق تهران هم در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار داشت: آن دسته از شركت هایی كه به صورت ریشه ای با ایران كار می كنند، همانطور كه ملاحظه شد در روزهای تحریم هم ایران را رها نكردند و به كار خود ادامه دادند، ازاین رو باآنكه از تصمیم ترامپ متاثر می شوند؛ اما به هرحال كار خود با ایران را ادامه می دهند.
وی اضافه كرد: حتی بعضی از آنها مجوزهای موردی از آمریكا برای كار با ایران دریافت می كنند و كار خویش را ادامه می دهند؛ اما به هر حال اقتصاد ایران متوقف نمی گردد. اروپایی ها راغب هستند با ایران كار كنند
یلدا راهدار، رئیس كمیسیون رقابت و خصوصی سازی اتاق بازرگانی ایران هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا پیش از اینكه ترامپ تصمیم خویش را اعلام نماید، خیلی از شركت های اروپایی، منتظر تصمیم ترامپ بودند و همین امر، سبب شده بود كه فعالیت های اقتصادی حدودا متوقف شده و هیچ كار خاصی نتوانیم انجام دهیم و شاید اصولا به شرایط بدتر از تحریم برگشته بودیم؛ به این معنا كه در زمان تحریم، كار نصفه نیمه روی زمین نداشتیم و تكلیف اقتصاد ایران مشخص بود و با ادبیات تحریم با شركای خود صحبت می كردیم؛ اما در چندماهی كه همه منتظر اعلام تصمیم ترامپ بودند، كارها تعلیق شده بود. ولی حالا تكلیف مشخص شده است.
وی اضافه كرد: در شرایط تعلیق، نه ما دستمان برای مذاكره كردن پر بود و نه شركت های خارجی پای كار می آمدند. به هر حال شركت های اروپایی خیلی راغب هستند با ایران كار كنند و تفاهم نامه های خوبی هم رد و بدل شده است.


1397/02/20
21:07:00
5.0 / 5
4584
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور