فاضلی در گفت وگو با ایسنا:

ورود جریانات سیاسی به اتاق اصناف، ممنوع

ورود جریانات سیاسی به اتاق اصناف، ممنوع شمال صنعت: رئیس اتاق اصناف ضمن تاكید براینكه از ورود جریانات سیاسی به اتاق اصناف جلوگیری شده و می شود، درباره مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت كه اصناف از مالیات فراری نیستند اما این قانون پنج ساله بوده اما بیشتر از آنچه مصوب شده، در حال اجراست كه با عنایت به ركود موجود، ادامه آن به صلاح نیست.


علی فاضلی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در زمینه مالیات نكات فراوانی وجود دارد. بعضی از كارشناسان اقتصادی می گویند اصناف كمتر از وزن واقعی خود مالیات پرداخت می كند. دوست دارم همراه با دوستان دولتی و كارشناسان اقتصادی ـ دانشگاهی، بنشینیم و اقتصاد كشور را وزن كشی كرده و نقش ها را بررسی نماییم. دوستان من متوجه نیستند در بحث توزیع، اتاق در حلقه آخر بوده و در حقیقت دستمزدبگیر است. در تولید صنعتی نقشی ندارد و در واردات كالا هم نقشی ندارد، اما در عرضه خدمات دستمزد بگیر است.
وی اضافه كرد: كمیسیون های نظارت شهر و شهرستان و مراكز استان برای اصناف درصد تعیین می كنند كه بین هفت تا ۱۷ درصد بسته به نوع كالا، دستمزد مشخص شده است و مالیات اصناف باید برپایه این درصد محاسبه شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده آزمایشی و ۵ ساله بود نه ۱۰ ساله!

رئیس اتاق اصناف ادامه داد: از جانب دیگر، چه كسی می تواند منكر این شود كه در سه سال قبل ركود در بعضی عرصه های اقتصادی حاكم است. اقتصاد دنیا را بررسی كنید و ببینید كدام كشور در دوران ركود افزایش مالیات داشته است كه ما كشور دوم باشیم. آقایان بدون بررسی افزایش مالیات می دهند. چه اتفاقی در اقتصاد كشور افتاده است كه طلب مالیات بیشتر دارید؟ یا در بحث مالیات ارزش بر افزوده، تمام بحث ما با مجلس و دولت این بود كه این طرح قرار بود تنها پنج سال به صورت آزمایشی صورت گیرد اما این مدت به ۱۰ سال ارتقا پیدا كرد. این یقینا نظام تولید كشور را مختل و نظام توزیع را فاسد می كند. اجازه شفافیت مالیاتی را نمی دهد چون ما صادقانه در این باب با مردم صحبت نكرده ایم.

وی خاطرنشان كرد: اصناف از مالیات فراری نیست و پیشینه اش این را نشان می دهند؛ كسانی كه در زمان انقلاب به امام(ره) كمك كردند و بازار در حال اعتصاب را با دارایی شان مدیریت و هدایت كردند. در زمان جنگ هر چه داشتند گذاشتند و هم اینك هم پایدار هستند. بازهم تكرار می كنم با عنایت به تمام موانع ما تكلیف داریم، چون كه دشمن ضد ما متحد عمل می كند. با ایرادهای بنی اسرائیلی در جهت نفاق حركت نكنیم، چون كه از نظر ما محكوم است و در جهت تقویت حاكمیت و اتحاد حركت خواهیم كرد.

گله مندی از مسئولان برای تخصیص ندادن بودجه بازرسی اصناف

فاضلی همینطور درباره وضعیت بودجه های بازرسی های صنفی و مشكلات موجود اعلام نمود: برای بررسی صحیح این مورد باید در گام اول، مسئله را به لحاظ قانونی مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. توجه كنید كه در مبحث بازرسی ها، قانون نظام صنفی در دو جای مختلف، تكلیف بازرسی و كنترل بازار در سطح خرده فروشی را در اختیار اتاق اصناف قرار داده است. مبحث مسئله ساز و مشكل آفرین این است كه متاسفانه تامین هزینه آن از محل جرایم صنفی در نظر گرفته شده است. این در شرایطی است كه این جرایم مستقیما به خزانه دولت واریز می گردد. دولت مكلف است این بخش را در سه قسمت مساوی تقسیم كرده و در اختیار سازمان تعزیرات حكومتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف بگذارد.

رئیس اتاق اصناف افزود: با این حال تصریح قانونی با كمال تأسف شاهد می باشیم كه طی دو سال در این عرصه تنها یك میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به اتاق اصناف تخصیص پیدا كرده است. همین نقیصه سبب شده كه هم اكنون ۱۴۵۰ بازرس در كشور برای كنترل بازار كشور وجود داشته باشد كه تعداد بسیار اندكی است و باید نیروهای بیشتری در اختیار داشته قرار بگیرد. حال آن كه ما برای همین میزان هم نمی توانیم هزینه نماییم.

وی تصریح كرد: در این راستا بارها نامه نگاری كرده و با معاون اول رئیس جمهوری دیدار كردم و با وجود دستور صریح وزیر و معاون اول اما تا امروز متاسفانه سازمان برنامه و بودجه توجه ای نكرده است. به صورت جدی از دكتر نوبخت گله مند هستم. چون در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار، ایشان تقبل كردند از این محل ۲۰ میلیارد ریال در اختیار اصناف قرار بگیرد كه تا امروز این اتفاق رخ نداده است و دوستان كمكی به ما نكرده اند. البته اصناف با عنایت به تعهد خود با همه این كمبودها بازار را كنترل كردند هرچند در این بخش دولت به ما كمكی نكرد.

آرامش در بازار حاصل تعامل با متولیان نظارتی است

فاضلی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه همراهی و همگامی اتاق اصناف با مجموعه دولت چه حاصلی برای صاحبان صنوف مختلف داشته است؟ اینگونه توضیح داد كه نگاه ما از لحظه ورود به اتاق، تعامل میان تمام اركان حاكمیت بوده است. دولت هم جزئی از حاكمیت است. اساسا بر این باوریم كه تنها در بستر برقراری تعامل سازنده می توان نسبت به رفع مشكلات و خروج از بحران ها و مرتفع كردن كمبودها امیدوار بود كه به صورت قطع دستاوردهای قابل ملاحظه ای در بر داشته است. بعنوان مثال حاصل تعامل اتاق با نیروی انتظامی، بازار آرام است. حاصل تعامل با دستگاه قضایی باعث گسترش نظام آموزش در مباحث قضایی كشور است. نتیجه تعامل با مجلس، خروجی تصویب قوانین در جهت پشتیبانی از بنگاه هاست. تعامل را عام تعریف می نماییم پس دولت بعنوان بخشی از حاكمیت در این تعامل وجود دارد، اما هیچ كدام از این ها باعث نمی گردد كه انتقادهای موجود را مطرح نكنیم.

رئیس اتاق اصناف ادامه داد: در كنار این رویكرد، انتقادهای به جا و موثری هم صورت گرفته است. بعنوان مثال در زمینه مالیات به نفع بنگاه ها ایستادیم؛ مقابل حذف مالیات بر ارزش افزوده و اجحاف در حق برخی بنگاه ها ایستادیم؛ درباره تراكنش ها مخالفت كردیم و نتیجه گرفتیم. البته این ها مقابل دولت بودن نیست بلكه تعامل همراه با تذكر دادن نقصها است كه باعث بهتر شدن اوضاع خواهد شد.

ورود جریانات سیاسی به اتاق اصناف؛ ممنوع

وی تصریح كرد: بزرگ ترین دستاورد اتاق اصناف كشور طی سال های گذشته این است كه اجازه ورود هیچ جریان سیاسی را در امور اصناف نداده است. هركس این ادعا را بكند، بی انصاف است. شما سابقه زد و بند سیاسی اصناف را نمی بینید. گاهی از برخی تریبون ها این حرف نامربوط شنیده می شوند اما اتاق های اصناف، مستقل و تحت امر حاكمیت و رهبری هستند. توفیق دیگر ما همكاری با دولت در تولید بازاری آرام، بی تنش و امن در كشور است. اولین اقدام صورت گرفته در تقویت بن مایه های علمی و استانداردسازی اطلاعات و داده های پژوهشی موجود بوده است. چون كه تلاش كردیم استاندارها را متوجه نماییم. این مسئله باعث می گردد كه نهادهای تصمیم گیر از اصناف در امور سیاست گذاری استفاده كنند. در حقیقت زمینه سازی های لازم به منظور استفاده بهینه از اصناف در امور در رابطه با سیاست گذاری های كلان اقتصادی به انجام رسیده است.
1397/02/19
13:19:43
5.0 / 5
5152
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور