مستخدمین حسینی:

بورس ارز راه نیفتد بازار سیاه تولید می گردد

بورس ارز راه نیفتد بازار سیاه تولید می گردد شمال صنعت: یك اقتصاد دان می گوید دولت چاره ای جز آن چه در مورد ارز تصمیم گرفت و اعمال كرد نداشت ولی اكنون باید حلقه نقص سیاستگذاری خویش را تكمیل كند. اكنون میزان ارزی كه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد در شان مردم نیست و پیشنهاد من این است كه دولت بورس ارز راه بیاندازد تا مردم بتوانند ارز مورد نیاز خویش را از آن محل تامین كنند.


حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: به نظر من تصمیم دولت درباره ارز لازم ولی كافی نبود. حتما باید حلقه نقص در حوزه سیاست ارزی هرچه سریع تر كامل شود. برای دولت در این مقطع راهی به جز تصمیمی كه برای آن گرفت، وجود نداشت. ناگزیر باید تصمیم آنی می گرفت و فرصتی می یافت كه حلقه سیاست های ارزی را كامل كرده و نقصی كه اكنون وجود دارد برطرف كند.
این اقتصاد دان ادامه داد: اكنون برای سرمایه گذار داخلی و خارجی این شبهه وجود دارد كه چه برنامه ای برای وضعیت ارز مد نظر دولت خواهد بود؟ اكنون درباره وضعیت ارز دو دیدگاه وجود دارد؛ ابتدا اینكه ارزی كه در اختیار دولت می باشد و از محل فروش نفت به دست می آید باید برای فعالیت های زیربنایی كشور لحاظ شده و این نفت نباید وارد حیطه بازار و توزیع بین فعالان اقتصادی شود. طبق این دیدگاه این ارز باید صرف جاده ها، سیستم های ریلی كشتی رانی و... هزینه شود. این دیدگاه همینطور مخالف ارز مسافرتی و دانشگاهی و... است.
او اضافه كرد: یك دیدگاه دیگر هم وجود دارد كه می گوید ارزی كه به دست دولت آمده باید تامین كالاهای اساسی كشور و همینطور واردات كالاهای واسطه ای و سرمایه ای به كار رود. در كنار این، نظر دیگری هم وجود دارد در خصوص اینكه بورس ارز شكل بگیرد و ارز مورد نیاز جامعه كه ضروری نیست در آن بورس عرضه شود و تابع عرضه و تقاضا برای مصارف مردم برقرار شود.
مستخدمین حسینی بیان كرد: دقیقا حلقه نقص تصمیمات ارزی در كشور همین است. بانك مركزی به تازگی گفته است مسافرین مسافرت خویش را عقب بیندازند؛ از نظر من این حرف درست نیست. چطور كسانی كه از قبل تدارك سفر دیده اند و ویزا گرفته اند مسافرت خویش را عقب بیندازند تا بانك مركزی تصمیم بگیرد؟! دولت و بانك و مركزی نباید زمینه ای فراهم نمایند كه ایرانیانی كه به سفر می رود با كمبود ارز روبه رو شوند. باید تصمیماتی گرفته شد كه شان مردم در شرایط فرامرزی حفظ شود. اكنون ارزی كه تخصیص داده می گردد ممكن است برای هزینه هتل مسافران هم كافی نباشد؛ این مسافران چه باید بكنند؟ طبیعتا به بازار سیاه رو می آورند.
معاون وزیر اقتصاد اسبق توضیح داد: به نظر من با عنایت به اینكه دولت نفت می فروشد و ارز آن را در اختیار دارد می تواند آن را با هر قیمتی كه می خواد عرضه كند، اما در كنار آن برای ارزهای متفرقه كه ضروری نیست، به جای اینكه مردم را به سمت فعالیت های زیرزمینی بكشاند و بدین سان نیروی انتظامی را هم وارد عرصه كرده كه با مردم درگیر شوند، بهترین كار این است كه بورس ارز محدود راه بیاندازد.
وی در ادامه سخنانش بیان كرد: اكنون گفته می گردد حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز در خانه ها وجود دارد؛ اگر بورس ارز تولید شود این ارز در آنجا ارائه شده و مردمی كه به آن نیاز دارند از آن استفاده می نمایند. اكنون می بینبم كه سیاست سپرده گذاری ارزی مردم در بانك ها چندان موفقیت آمیز نبوده است چون مردم هنوز به برنامه های اقتصادی دولت و بانك مركزی اعتماد ندارند ازاین رو خوب است كه دولت با تولید بورس ارز زمینه افزایش اعتماد را فراهم آورد.
وی اظهار داشت: لازم است تاكید كنم كه اقدام دولت یكسان سازی نرخ ارز نبود. همین حالا ارز به صورت زیرزمینی با قیمت های بالا عرضه می شود، در صورتی كه در شرایط یكسان سازی چنین اتفاقی نمی افتد. مثل وضعیت ارز از سال ۱۳۸۱ تا۱۳۹۰ كه در این سال ها مردم به میزانی كه نیاز داشتند با یك قیمت واحد ارز می گرفتند.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، به دنبال نوسانات شدید ارز در ابتدای سال ۱۳۹۷ دولت برای ارز نرخ ۴۲۰۰ تومانی تعیین كرد. تصمیم كه رئیس جمهور از آن ابراز ناخرسندی كرده و گفت به دنبال راه سوم برای حل مشكل ارز است.1397/02/07
19:30:25
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور