در واكنش به طرح انحصار صوت و تصویر توسط صداوسیما

فضای مجازی را نمی توان محدود كرد

فضای مجازی را نمی توان محدود كرد شمال صنعت: یك فعال رسانه ای در واكنش به عرضه طرح انحصار تولید صوت و تصویر توسط صداوسیما، اظهار نمود: فارغ از صدمه هایی كه به رسانه ها وارد می شود، این كار اصلا عقلانی نیست.بهروز بهزادی ـ روزنامه نگار پیشكسوت و رییس شورای سیاست گذاری روزنامه «اعتماد» ـ در گفت وگویی با ایسنا درباره مصوبه اخیر كمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص دادن مسؤولیت صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما اظهار نمود: فارغ از صدمه هایی كه ممكن است به فضای رسانه ای وارد شود، این كار اصلا عقلانی و درست نیست و نمی تواند عملیاتی شود.

او با اشاره به ضرورت توجه به آزادی و كرامت انسانی در جوامع بشری، خاطرنشان كرد: افراد باید آزاد باشند كه از تكنولوژی استفاده كنند. اگر بخواهیم افراد را مدام محدود نماییم در واقع بیشتر خودمان را با مشكل روبه رو كرده ایم. به هر حال ما در این سال ها اعتراضات مردمی را نسبت به محدودیت ها در جامعه می بینیم. این كار هم نوعی محدودیت است و قاعدتا نمی تواند در مجلس رأی بیاورد.

این روزنامه نگار پیشكسوت اضافه كرد: به صورت كلی انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ افرادی كه به آزادی معتقدند و در مقابل افرادی كه محدودیت را باور دارند. این مصوبه اخیر مجلس هم نشان داده است كه این عده به محدودیت باور دارند. اما این مورد توسط خیلی از دانشمندان ثابت شده كه قدرتی كه پیش تر در اختیار حكومت ها بود، امروز با استفاده از وسایل ارتباطی و فضای مجازی به صورت نرم به رگ های جامعه منتقل شده است. حال اگر در مقابله با این قدرت نرم، خوب و عاقلانه برخورد نماییم، طبیعتا نتیجه خوبی هم خواهیم دید، ولی اگر برخورد نامناسبی و از نوع قدرت سخت داشته باشیم و با نگرش محدودگرایانه با آن برخورد نماییم، نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

بهزادی همینطور در پاسخ به این پرسش كه آیا تصویب این لایحه به صورت عملی در جامعه امكان پذیر است؟ تصریح كرد: شاید بتوان فضای مجازی را به ضرب و زور تا اندازه ای كنترل كرد، ولی در عمل هیچ نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. امروز فضای مجازی بخشی از زندگی جوانان را تشكیل داده و شبیه نفس كشیدن عده ای شده است و نمی توان آن ها را از برخورداری از این فضا محروم كرد.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، كمیسیون فرهنگی مجلس از روز گذشته (یكشنبه) رسیدگی به جزئیات طرح خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما را شروع كرده و با مراعا گذاشتن ماده ۲ آن تا ماده ۴ این طرح را تعیین تكلیف كرده است.

بر همین اساس سیده فاطمه ذوالقدر، دبیر كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام نموده است كه، بر مبنای این مصوبه كمیسیون، پخش فراگیر برنامه های رادیویی یا تلویزیونی در داخل و خارج از كشور در انحصار سازمان صداوسیما است و مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن، منحصراً بر عهده سازمان صداوسیما است و هرگونه عرضه خدمات نوین پخش فراگیر رادیویی و تلویزیونی الزاماً بر بستر شبكه ملی اطلاعات منحصر و محدود می گردد.

اما ماده دو این طرح كه در آن فضای مجازی، خدمات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و پخش فراگیر تعریف شده، مراعا مانده و مقرر است امروز (دوشنبه) در كمیته هنر و رسانه این كمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در توییتی درباره این مصوبه كمیسیون فرهنگی مجلس، اظهار داشت: ضمن احترام به نظر جمعی از نمایندگان محترم كمیسیون فرهنگی مجلس، تصویب قانون اختیارات صوت و تصویر فراگیر برای صداوسیما، بدون ذكر تعریف دقیقی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر، مانع بزرگی در تحقق لایه های خدمات و محتوای شبكه ملی اطلاعات خواهد بود.
1397/02/03
13:08:29
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور