در گفتگو با مهر عنوان شد؛

قطار متغیرهای اقتصادی در ایستگاه۹۷، وضع تورم، نقدینگی و رشد اقتصادی

قطار متغیرهای اقتصادی در ایستگاه۹۷، وضع تورم، نقدینگی و رشد اقتصادی شمال صنعت: شاخص هایی همچون تورم، نقدینگی و رشد اقتصادی مسیر حركت اقتصاد ایران را در سال ۹۷ مشخص خواهند كرد. اقتصاددانان بر این باورند كه تغییر خاصی بر روی این اعداد رخ نمی دهد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، سال ۹۶ سال بیم ها و امیدهای اقتصاد ایران بود. سالی كه باآنكه در آن تورم باز هم یك رقمی شد، اما اوضاع اقتصادی به لحاظ كسب و كار چندان مساعد نبود و خیلی از فعالان اقتصادی، آن را نیمه ركودی برای خود تعریف می كردند. خیلی از فضای نامساعد كسب و كار در ایران نالان بودند و برخی دیگر، از سیاست های انقباضی بانكها در مقابل تولیدكنندگان كوچك و متوسط نالان بودند؛ حتی اگر سیاست دولت پشتیبانی از این بنگاهها بوده باشد.
اما آنچه كه بیش از هر شاخص دیگری اوضاع اقتصاد ایران را پریشان كرد، نرخ ارز بود كه جهش های طولانی مدت و البته سفته بازانه قیمت دلار و یورو، خیلی از كسب و كارها را متاثر كرد و راه بسیاری را به بهانه كسب سود بیشتر، به بورس صرافی های تهران در خیابان فردوسی كشاند. این وضعیتی بود كه خیلی از كسب و كارها را متاثر كرد و سرمایه خیلی از افراد را با كاهش ارزش پول ملی، به وضعیت اسفباری كشاند.
اكنون اما شاخص های اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری برای فعالان اقتصادی مهم است؛ چراكه اوضاع نه چندان مساعد بین المللی در مقابل اقتصاد ایران، برخی ها را نگران كرده است؛ اما خیلی از اقتصاددانان این نگرانی را تا حدودی رد می كنند و بر این باورند كه شاخص های اقتصادی حداقل در كوتاه مدت از این وضعیت، تاثیر نمی پذیرند. ازاین رو اقتصاد ایران در سال ۹۷ اگر شوك بین المللی و محدودیت های جدیدی اعمال نشود، چندان تفاوتی با اعداد و ارقام سال ۹۶ نخواهد داشت.
سایه سنگین نقدینگی بر سر تورم تك رقمی
پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه اكنون، نقدینگی یكی از شاخص های نگران كننده اقتصاد ایران است، بر این باور است كه این حجم از نقدینگی، به علت نابسامانی هایی است كه باید خیلی زودتر از این از جانب دولت و بانك مركزی كنترل می شده است؛ ازاین رو یا سیاستها درست اعمال نشده یا سیاست های درست، كارایی لازم را نداشته و در جهت درست خود، پیاده سازی نشده است.
وی می افزاید: بانك مركزی طی سالهای گذشته، در تله مدیریت موسسات پولی غیرمجاز افتاده و در مدیریت آنها سبب شده كه هر بار تصمیمی بگیرد كه بر اثر آن، حجم نقدینگی افزایش یابد؛ ضمن اینكه بخشی دیگر هم به علت عدم شفافیت نظام بانكی و حتی بانكهای بزرگ، رخ داده است و هنوز هم این مشكل برطرف نشده است.
سلطانی می گوید: بانك مركزی در سال ۹۷ باید فكری به حال عدد و رقم نقدینگی بكند، باآنكه بخشی از این رقم های اعلامی از جانب مراجع رسمی برای نقدینگی، صوری است و به علت صورتهای مالی ناشفاف بانكها است كه سودهای موهومی شناسایی می كنند و ازاین رو در اقتصاد ایران به شكل عددهای بالا نمود پیدا می كند.
وی می افزاید: اگر این نقدینگی كنترل نشود، به صورت قطع نمی توان بر روی تورم تك رقمی هم پایداری كرد؛ ضمن اینكه باید توجه داشت كه اثرات تورمی نوسانات نرخ ارز هم در بازار خویش را نشان خواهد داد و ازاین رو اگر مقرر است كه سیاست تورم تك رقمی در سال ۹۷ هم دنبال شود، بانك مركزی برای این وضعت باید برنامه داشته و مدیریت صورت دهد.
ریسك های غیراقتصادی اقتصاد ایران
پویا جبل عاملی، اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه اقتصاد ایران در سال ۹۷ ریسك های غیراقتصادی دارد، بر این باور است كه اقتصاد ایران در سال ۹۷ تغییر فاحشی نسبت به سال ۹۶ به لحاظ اقتصادی نخواهد داشت، مگر اینكه برخی فاكتورهای غیراقتصادی وارد این اقتصاد شده و بر روی آن اثرگذار باشند، آنگاه دیگر نباید منتظر تغییر اقتصادی در شاخص ها بود.
وی می افزاید: اگر قرار بر این باشد كه تهدیدهای رئیس جمهور آمریكا و حضور یا عدم حضور آن در برجام ادامه داشته باشد، حتما شاخص های اقتصادی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، اما اگر این وضعیت به حالت ثبات برسد و خبری از خروج این كشور از برجام نباشد، به صورت قطع نباید انتظار داشت كه اقتصاد ایران روندی متفاوت تر از سال ۹۶ را رقم بزند.
به گفته جبل عاملی، به نظر نمی رسد كه اگر این ریسك های غیراقتصادی برای اقتصاد ایران تعریف شود، متغیرهای غیراقتصادی آنقدر تغییر پیدا كنند كه وضعیت متفاوت تری را رقم زند؛ ازاین رو همچنان شاهد روند رو به رشد نقدینگی خواهیم بود و البته رشد اقتصادی هم نسبت به سال گذشته، كمی كمتر خواهد بود.
وی معتقد می باشد كه البته رشد اقتصادی منفی یا صفر نخواهد بود، اما به هرحال خیلی متفاوت از سال ۹۶ هم نخواهد بود.
جبل عاملی در مورد نرخ تورم هم بر این باور است كه تورم تك رقمی در سال ۹۷ محقق نخواهد شد؛ چراكه شواهد حكایت از تورم دورقمی برای اقتصاد ایران است؛ اما خیلی هم عدد بالایی نخواهد بود.
خداحافظی با تورم تك رقمی در سال ۹۷
حسین درودیان، اقتصاددان هم در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: مجموعه شاخص ها و متغیرهای اثرگذار بر رشد اقتصادی در سال ۹۷ این گونه حكایت می كند كه به لحاظ رشد اقتصادی، وضعیت خیلی متفاوت تر از سال ۹۶ نخواهد بود و بهبود خاصی را شاهد نخواهیم بود.
وی می افزاید: در سال ۹۷ به لحاظ رشد اقتصادی شرایط بهبود خاصی ندارد، بلكه احتمال تولید تنگناهای جدید البته نه در فروش نفت، بلكه در دسترسی به دریافتی های ارزی وجود دارد، به همین خاطر سال آینده از نظر رشد اقتصادی سال چشمگیری نخواهد بود. در عین حال در مورد تورم هم باید به این نكته اشاره نمود كه تورم به شرط آنكه تنش های ارزی جدیدی رخ ندهد و ایران با مشكل دسترسی به منابع ارزی خود حاصل از فروش نفت مواجه نباشد، نرخ تورم حدود ده تا دوازده درصد باشد، ازاین رو باید با تورم تك رقمی امسال خداحافظی كرد.
درودیان معتقد می باشد كه اگر تنش ارزی رخ دهد و دسترسی به موجودی ارز، منقطع شود؛ محتمل است كه اتفاقاتی از جنس سالهای ۹۰ و ۹۲ در اقتصاد ایران به لحاظ شاخص تورم رخ دهد.

1397/01/14
13:50:48
5.0 / 5
4643
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور