شهر جدید تیس گردشگری–تجاری می گردد

شهر جدید تیس گردشگری–تجاری می گردد شمال صنعت: شهر جدید ˮتیسˮ كه پیش از این با هدف مسكونی طراحی و طرح جامع آن ابلاغ گردیده بود، مقرر است با رویكرد تجاری- گردشگری مورد بازنگری قرار گیرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، طرح جامع شهر جدید تیس در سواحل مكران ۲۸ تیرماه ۱۳۹۵ تصویب گردید. در روز ۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ هم رونمایی طرح جامع این شهر با جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر و مساحت ۴۳۰۰ هكتار توسط جهانگیری ـ معاون اول رییس جمهور و آخوندی ـ وزیر راه و شهرسازی انجام گرفت. طرح جامع تیس اما مجددا در شورای عالی معماری و شهرسازی به دلایلی همچون مشكل بوجود آمده در تقسیمات كشوری مورد بازبینی قرار گرفته است.

روز گذشته هجدهمین جلسه شورای جلسه شهرداری و معماری ایران در سال ۱۳۹۶ به ریاست عباس آخوندی با سه دستور جلسه ادامه بررسی طرح جامع شهر جدید تیس، مغایرت اساسی شهر جدید گلبهار و تعیین كاربری اراضی ۱۲۰ هكتاری موقوفات ملك- وابسته به آستان قدس رضوی ارجاعی از كمیته فنی ۱، گزارش امكان سنجی پارك های لجستیكی به دبیری محمد سعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی و به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور اعضای اصلی و همینطور مسئولان استانی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید.

در دستور جلسه نخست كه به ادامه بررسی طرح جامع شهر جدید تیس اختصاص داشت، وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بحث طرح جامع شهر تیس و بازنگری آن از سال ۶۹ تابحال و مدت هاست كه در دست بررسی قرار دارد كه با عنایت به تحولات آن مناطق لزوم دارد تا این طرح تصویب شود و كار در آن منطقه مهم، آغاز شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به نظر می رسد كه طرح در موضوعاتی همچون تقسیمات كشوری با اشكالاتی مواجه می باشد كه برای تسریع در روند آن مبحث فوق فعلا از طرح خارج شود. زیرا امكان بازنگری در آینده فراهم است.

آخوندی با اشاره به این مطلب كه بحث طرح منطقه مكران هم در حال تصویب قرار دارد، اظهار داشت: اگر طرح اثراتی داشت و نیاز به بازنگری داشت حتما بازنگری در مورد آن انجام می گردد.

وی خاطرنشان كرد: تصورم بر این است كه حتما باید در شهر جدید تیس علاوه بر گردشگری به كاركردهای اقتصادی توجه ویژه شود و گردشگری اقتصادی در آنجا رخ بدهد. بدین معنا، منطقه تنها نباید متكی بر گردشگری باشد بلكه تجارت و گردشگری باید توامان صورت گیرد.

وزیر راه و شهرسازی همینطور اظهار داشت: با عنایت به اهمیتی كه بنادر دارند حتما باید در شهر جدید تیس به سمت تجارت برویم. آنجا باید بتواند خدمات تجاری و بانكی طراز اول را در منطقه ارائه كند و این كاركاردهایی است كه از اجرای طرح مورد انتظار است.

حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید هم در این جلسه با اشاره به اینكه تغییرات سریعی در منطقه در جریان است و لزوم دارد كه طرح جامع شهر تیس تصویب شود، اظهار داشت: در منطقه جنوب تحولات سریعی در دست جریان است و بطور قطع برخورد منفعلانه نتیجه اش جز عسلویه نخواهد بود. قاعدتا با این طرح باید به صورت برنامه ریزی شده برخورد نماییم.

وی ادامه داد: شهر جدید تیس در قالب طرح جامع منطقه مكران تهیه شده است و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران هم یكبار رسیده است. تحولاتی كه هم اكنون در قالب بندر چابهار در جنوب كشور در حال رخ دادن است و همینطور استقرار صنایعی كه مدنظر است، همینطور ظرفیت هایی گردشگری كه خود شهر دارد سبب می گردد كه تحولات سریعی در آنجا رخ دهد. و اگر به صورت برنامه ریزی شده در این طرح حركت نكنیم با معضل روبه رو می شویم.

مدیرعامل شركت شهرهای جدید خاطرنشان كرد: این طرح در جلسه پیشین كه مرتبط با تیس تشكیل شده، تمامی مراحل استانی و محلی را طی كرده بود. شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ملاحظاتی داشت و تشخیص مبحث را برعهده دبیرخانه و دبیر شورای عالی نهاده بود كه ما در شركت عمران شهرهای جدید طرح را مجدد به شورای عالی آورده ایم و ملاحظاتی را كه شورا عالی در جلسه پیشین بر روی آن تاكید داشت را هم در طرح اعمال كرده ایم.

طاهرخانی خاطرنشان كرد: اصلی ترین نكته ای كه مدنظر شورای عالی بوده این بوده كه از ظرفیت گردشگری به نحو مناسبی استفاده گردد كه در این رابطه هم شركت عمران شهرهای جدید و مشاور طرح، ملاحظات لازم را مدنظر قرار داد.

وی اظهار داشت: در بازنگری كه انجام شده هم مشخص است كه شهر جدید تیس به شهر متفاوتی از سایر شهرهایی كه برنامه ریزی كرده ایم تبدیل خواهد شد به این دلیل كه تنها ۱۶ درصد آن بخش مسكونی خواهد بود و استقرار اقشار متنوع اجتماعی و همینطور پشتیبان صنعت گردشگری كه در تیس شكل گرفته و خواهد گرفت یكی از اهداف اصلی خواهد بود.

به گفته طاهرخانی، بخش عمده اراضی عموما متعلق به فضاهای تفریحی، گردشگری و سبز خواهد بود كه مدنظر شورا بوده است. تلاش شده است در طراحی شهر، الگوهای زیست محیطی، پدافند غیرعامل، موضوعاتی همچون مسیل و رودخانه ها و توجه به آنها مدنظر قرار گیرد.

طاهرخانی تصریح كرد: شهر تداخلی هم با منطقه ازاد ندارد، اصلاح تقسیمات كشوری بین شهرستان كنارك و شهرستان چابهار وجود دارد كه تنها ۲۰ درصد شهر، در شهرستان چابهار است كه استاندار محترم ارجاع به وزارت كشور داده اند و هم اكنون در مرحله بررسی و تصویب در وزارت كشور قرار دارد.

وی تصریح كرد: می توانیم شروع عملیات اجرایی را از مجموعه كنارك آغاز نماییم. توجه به گروه ها و اقشار مختلف اجتماعی یكی از دغدغه های اصلی ما بوده است. در فرآیند مطالعه، بررسی و تصویب، توجه به جامعه محلی و اقشار مختلف اجتماعی مدنظر بوده است. تابحال ۳ كارگاه در چابهار برگزار كردیم و از مسئولان محلی چابهار و كنارك دعوت كردیم تا دیدگاه های خویش را بیان كنند. مسئولان استانی اذعان داشتند كه توجه به گردشگری باید مدنظر قرار گیرد و از ظرفیت های گردشگری منطقه به بهترین شیوه بهره گرفته شود.

طاهرخانی خاطرنشان كرد: بطور قطع ساكنان محلی از این طرح منتفع خواهند شد.

نیكخواه دبیر كمیته فنی یك شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، هم در جلسه فوق، اظهار داشت: آنچه سبب شد تا جلسه شورا به اصلاح طرح جامع تیس منجر شود بند یك مصوبه پیشین شورا بود كه در آن تاكید شده بد كه رویكرد و ایده طرح باید از سكونت متداول به شهر گردشگری تقلیل یابد.

به گفته مشاور طرح، طرح بازنگری شده تیس ۱۶.۸ درصد سكونی است و فضای تفریحی و سبز آن هم ۲۶.۸ درصد در نظر گرفته شده است. همینطور گفته می گردد سرانه تفریحی و فضای سبز در شهر جدید تیس ۳۸ متر یعنی ۱۹ برابر مصوبه پیشین شورای عالی شهرسازی ومعماری ایران است.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در جلسه فوق تصریح كرد كه شهر جدیدتیس و طرح آن نیاز به بررسی طرح دیرینه شناسی دریا دارد كه بهتر است مشاور آن را در دستور كار خود قرار دهد. طالبیان همینطور از آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای آنكه همكاری با بررسی طرح دیرینه شناسی دریایی شهر جدید تیس را در دستور كار قرار دهد اطلاع داد.
1396/12/23
14:40:31
5.0 / 5
5705
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور