تا دو ماه آخر سال

بانك ها ۲۰۰ هزار میلیارد تسهیلات می دهند؟

بانك ها ۲۰۰ هزار میلیارد تسهیلات می دهند؟ شمال صنعت: با عنایت به عملكرد ۱۰ ماهه بانك ها در تسهیلات دهی، باید برای رسیدن به پیش بینی پرداخت ۶۷۰ هزار میلیاردی امسال حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر طی دو ماه تسهیلات پرداخت كنند. تحقق این امر با عنایت به شرایط موجود چندان قابل پیش بینی نیست.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، روند پرداخت تسهیلات در شبكه بانكی در سال های اخیر همواره رو به رشد حركت كرده به صورتی كه در حدود چهار سال قبل از رقمی نزدیك به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان در سال تا ۵۴۰ هزار میلیارد در سال قبل پیش رفته است و عملكرد آن ها نشان داده كه اغلب فراتر از پیش بینی بانك مركزی برای سال بوده است.
در سال جاری رئیس كل بانك مركزی پیش بینی كرده بود كه بانك ها بتوانند تا آخر سال حدود ۶۷۰ هزار میلیاردتومان تسهیلات پرداخت كنند كه در مقایسه با ۵۴۰ هزار میلیارد تومان سال قبل حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان رشد داشت.
تازه ترین گزارشی كه بانك مركزی از عملكرد تسهیلات دهی بانك ها منتشر نموده نشان داده است كه در ۱۰ ماهه امسال حدود ۴۶۲ هزار میلیارد تومان بین بخش های اقتصادی توزیع شده است كه البته این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.
اگر قرار باشد بانك ها طبق پیش بینی بانك مركزی پیش بروند باید حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر تسهیلات در دو ماه پرداخت كنند كه چندان طبیعی به نظر نمی رسد. اینكه بانك ها در ۱۰ ماه حدود ۴۶۰ هزار میلیارد تومان پرداخته اند و برای دو ماه باید ۲۰۰هزار میلیارد تومان تسهیلات بپردازند آن هم با عنایت به اینكه به صورت معمول در یك یا دو ماه انتهای سال روند تسهیلات دهی بانك ها كند شده و عملكرد بالایی در این زمینه ندارند.
از سویی دیگر قرار بر این بود تا امسال حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان هم برای تولید و اشتغال از مجموع تسهیلات شبكه بانكی پرداخت شود به صورتی كه ۳۰هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پشتیبانی از بنگاه های تولیدی به منظور تأمین سرمایه در گردش، تأمین مالی طرح های نیمه تمام و بازسازی و نوسازی در نظر گرفته شود و ۲۰ هزار میلیارد دیگر هم برپایه قانون بودجه برای تولید فرصت های شغلی مصوب شده بود كه در مجموع سهمی حدود ۷.۵ درصد از ۶۷۰هزار میلیارد پیش بینی شده را دربرمی گرفت.
با این حال آمارها هر چند كه شفاف نیستند ولی نشان دادند كه سهم ۵۰ هزار میلیاردی هم تابحال از عملكرد خوبی برخوردار نبوده است و بانك ها امسال نتوانستند برخلاف سال قبل به تعهد خود برای پشتیبانی از بنگاه های كوچك و متوسط به صورت كامل عمل كنند. از حدود ۴۶۲ هزار میلیارد تسهیلاتی كه در ۱۰ ماهه امسال پرداخت شده حدود ۲۸۷ هزار میلیارد تومان معادل ۶۲.۲ درصد به تأمین سرمایه در گردش اختصاص داشته است. در این میان سهم بخش كشاورزی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان، صنعت و معدن ۱۳۴ هزار میلیارد، مسكن و ساختمان حدود ۴۰ هزار میلیارد، بازرگانی ۶۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد و خدمات ۱۸۵ هزار میلیارد بوده است.
باید خاطرنشان كرد كه از مجموع تسهیلاتی كه بانك ها پرداخته اند و آنچه برای سال پیش بینی می گردد معمولا تا نیمی تسهیلات جدید و مابقی تمدید تسهیلات پرداختی قبلی است.1396/12/03
14:46:14
5.0 / 5
4553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور